Še nekaj dni nas loči od »ameriške« noči čarovnic, ki – zahvaljujoč trgovcem – podobno kot valentinovo dobiva veljavo tudi pri nas. Skladno z letnim časom so eden od zaščitnih znakov buče – izrezljane v večinoma grozljive podobe, ki jih namestimo v hiši ali njeni okolici in zvečer v njih prižgemo svečko. Da lahko iz buč nastanejo prave umetnine, pa dokazujejo izvirni Dolenjci.
SEMENA RAZDELILI MED DOMAČINE
Tako imenovani Bučafest pripravlja turistično društvo z Bučke s predsednikom Silvom Venetom na čelu, ki želi tako promovirati svoj kraj ter ljudi povezati in spodbuditi k ustvarjanju.
Minulo soboto je bilo popoldne v kulturnem domu pestro – otroci, mnogi so prišli s starši, in tudi malo starejši so izrezovali najrazličnejše buče. Nekateri so jih prinesli sami, večina pa jih je dobila na kraju samem, saj je zanje kot vedno poskrbelo turistično društvo, ki je semena že spomladi razdelilo Bučklanarjem, da so jih prav za tekmovanje posadili na svojih njivah.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
OCENJEVALI 20 BUČ
Tekmovalci – letos jih je sodelovalo 18 – so se izkazali z inovativnostjo in motivi, na koncu pa je glavno besedo imela strokovna komisija, ki je ocenila preko dvajset izrezanih buč na razstavi.
Prvo mesto je enako kot lani pripadlo domačinkama, sestrama Magdaleni in Andreji Kocjan, za bučo z naslovom Pepelka ob kočiji. Drugo mesto je dosegla Bučklanarka Laura Pregrat s Frankensteinom in tretje Ljubljančan Samo Perko s Scary tree.
DIŠALO PO BUČAH IN KOSTANJU
Poleg tekmovanja v izrezovanju buč so na letošnjem Bučafestu pripravili novost: delavnico poslikave obraza, ki je privabila zlasti otroke. Katja Kavčič iz Čalapinka je imela veliko dela. Članice Društva podeželskih žena Bučka pa so prav za to priložnost pripravile razstavo jedi na temo buč. Zadišalo je tudi po pečenem kostanju, obiskovalci so okušali mošt, skratka, Bučafest je spet povezal krajane. V turističnem društvu obljubljajo, da bo ostal tradicionalen.