Zanimivosti

VIDEO: Samo vprašanje časa je, kdaj bo prišlo do cunamija, svari strokovnjak

J.P.
25. 4. 2015, 21.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ob obali Portorika, v najglobljem delu Atlantskega oceana, počiva tako imenovani Portoriški jarek. Prvič v 150 letih pa se je tja odpravila nova znanstvena odprava.

Facebook

Petdeset članov Nacionalne uprave za oceane in atmosfero (NOAA) bo območje raziskovalo dvanajst tednov.

Facebook

Za tako obsežno odpravo prej niso imeli denarja.

Odprava ima dva cilja – iskati nove vrste in zbrati vzorce; ter proučiti geološke anomalije, značilne za Portoriški jarek, ki sega kar 9.030 metrov pod morsko gladino. Eden od razlogov, da jarek že tako dolgo ni bil deležen znanstvene pozornosti, je manko finančnih sredstev, zaradi česar si pri NOAA tako obsežne odprave preprosto niso mogli privoščiti.

»Leta 1918 je Portoriko stresel potres z magnitudo 7,5. Sledi je cunami, ki je terjal življenja 116 ljudi in povzročil za več milijonov dolarjev materialne škode. Vprašanje ni, če bo na območju prišlo še do enega cunamija, temveč kdaj,« je dejal vodilni geolog odprave dr. Mike Cheadle. »Zato so takšni potopi izrednega pomena. Cunamija ne moremo preprečiti, lahko pa se nanj pripravimo.« Velik težni pospešek je eden od največjih skrivnosti jarka, saj znaša kar -380 miligalov. Nižja kot je ta številka, večji je potencial za potresno dejavnost. Z -380 miligalov območje velja za nenehno aktivno.

Facebook

Čeprav bo odprava trajala dlje kot običajno, so njen prvotni cilj še vedno raziskave. »Ko se bomo z rezultati vrnili v laboratorije, lahko začnemo ocenjevati, kdaj se bo zgodila katastrofa. Na sami odpravi se preventivnega dela ne bomo lotevali,« je še dejal Cheadle.

Facebook