Zanimivosti

Astronomi odkrili organske molekule v nastajajočem osončju

sta/mv
8. 4. 2015, 21.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Astronomi Evropskega južnega observatorija (ESO) so prvič odkrili prisotnost organskih molekul v nekem nastajajočem planetarnem sistemu okoli mlade zvezde. To je dokaz, da osnovni gradniki življenja niso edinstveni zgolj na Zemlji in v Osončju, so objavili astronomi v najnovejši znanstveni reviji Nature.

Odkritje so dosegli z novim radijskim teleskopom ALMA v čilski puščavi Atacama. V t. i. protoplanetarnem disku okoli mlade zvezde MWC 480, v katerem nastajajo planeti, so astronomi odkrili velike količine metilnega cianida oz. acetonitrila (CH3CN), kompleksne ogljikove molekule. Te snovi je toliko, da bi z njo napolnili vse oceane na Zemlji, so prepričani znanstveniki.

Cianidi so zelo pomembne molekule, saj vsebujejo ogljikove in dušikove vezi, ki so pomembni gradniki aminokislin, osnovnih sestavin beljakovin.

Na robovih tega protoplanetarnega diska so odkrili tudi enostavnejšo molekulo vodikovega cianida (HCN). Gre za območje, ki bi bilo analogno Kuiperjevemu pasu našega Osončja za Neptunom, kjer kraljujejo ledeni pritlikavi planetoidi in kometi.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Po domnevah znanstvenikov so bili kometi iz zunanjega dela Osončja tisti, ki so zanetili življenje na Zemlji s tem, ko so prinesli organske molekule.

"Študije kometov in asteroidov nakazujejo, da je bila zvezdna meglica, iz katere so nastali Sonce in planeti, bogata z vodo in kompleksnimi organskimi molekulami. Zdaj imamo dokaz, da tovrstna kemija obstaja tudi drugod v vesolju, v območjih, kjer bi se lahko oblikovala osončja, ne tako različna od našega," je v izjavi ESO za javnost izpostavila astronomka Karin Öberg, ki je vodila raziskavo.

Zvezda MWC 480 ima sicer dvakrat večjo maso od našega Sonca. Nahaja se 455 svetlobnih let daleč v ozvezdju bika.