Od tega je bilo 31 odstotkov odpadkov odloženih na odlagališčih, 28 odstotkov recikliranih, 26 odstotkov sežganih, 15 odstotkov pa kompostiranih. Slovenija vodi pri recikliranju.
Od leta 2007 se količina komunalnih odpadkov na osebo v EU stalno zmanjšuje, delež recikliranih ali kompostiranih komunalnih odpadkov pa povečuje. Leta 1995 je tako omenjeni delež znašal 18 odstotkov, lani pa 43 odstotkov, ugotavlja evropski statistični urad Eurostat.
Najmanj komunalnih odpadkov ustvarijo v Romuniji, Estoniji in na Poljskem, kjer količina odpadkov na prebivalca znaša nekaj več kot 300 kilogramov. Največ odpadkov pa ustvarijo na Danskem (747 kilogramov na osebo), v Luksemburgu in na Cipru.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Največ odpadkov v EU je medtem recikliranih v Sloveniji (55 odstotkov), ki ima tudi drugi največji delež recikliranih in kompostiranih odpadkov (61 odstotkov) v EU. Slovenci smo sicer leta 2013 ustvarili 414 kilogramov komunalnih odpadkov na prebivalca.
Sicer pa Sloveniji pri deležu recikliranih komunalnih odpadkov sledijo Nemčija (47 odstotkov) ter Belgija in Irska (po 34 odstotkov). Kompostiranje je najpogostejše v Avstriji (35 odstotkov), sledita Nizozemska (26 odstotkov) in Belgija (21 odstotkov).
Pri sežiganju prednjačijo Estonija (64 odstotkov), Danska (54 odstotkov) in Švedska (50 odstotkov), medtem ko je odlaganje najpogostejše v Romuniji (97 odstotkov), na Malti (88 odstotkov) in na Hrvaškem (85 odstotkov).
Pri deležu obojega, recikliranih in kompostiranih odpadkov, je najuspešnejša Nemčija s 65 odstotki. Sledijo Slovenija, Avstrija (59 odstotkov) in Belgija (55 odstotkov), še navaja Eurostat.