Estrada

Ure kot stenski okras

Mateja Bevk
8. 3. 2020, 11.00
Deli članek:

Natančne, praktične in lepe. S temi besedami lahko opišemo sodobne stenske ure, ki merijo čas, krasijo steno in s skorajda neslišnim tiktakanjem narekujejo naš vsakdan. Zagotovo je ura tisti dekorativni element, ki ga pogledamo največkrat, pa ne samo zato, da bi preverili položaj kazalcev, pač pa da bi si na njej tudi odpočili oči. Pri dizajnerskih urah je namreč uporabnost drugotnega pomena, v ospredju pa zanesljivo zanimiva oblika.

Arhiv proizvajalca
/

Danes ni časa nikoli dovolj

Ure so naprave za merjenje časa, ki pa je zelo relativna stvar. Do njega ima vsak človek in vsaka kultura drugačen odnos, nekateri so s spremljanjem časa zelo obremenjeni, teče jim prehitro in ga imajo vedno premalo, drugi pa se lažje sprostijo in času ne dajejo takšne teže.

Naši predniki so na primer imeli čisto drugačne predstave o času in njegovem minevanju, nasploh se z njim niso toliko ukvarjali. »Ko je bog ustvarjal čas, ga je ustvaril veliko,« so menili Kelti, ki so živeli počasi, edina mejnika sta bila zanje dan (čas za delo) in noč (čas za počitek). Danes si tega skoraj ne moremo predstavljati, saj živimo v dobi, ko vlada rek »čas je denar« in ko šteje vsaka sekunda. Nenehno sledimo datumom in večkrat na dan pogledamo na uro, da bi vedeli, kdaj vstati, oditi v službo, si vzeti odmor, odhiteti po otroke v vrtec, planirati dopust … Naš ritem narekuje ura in lahko rečemo, da je ta postala najpomembnejši človekov pripomoček. 

www.vivre.si
stenska ura, www.vivre.si, 59,95 eur

Prve ure

Kdaj se je pojavila prva ura? Kot za mnogo izumov so tudi za odkritje ure zaslužni stari Egipčani. Že približno 3500 let pred našim štetjem so uporabljali nekakšne obeliske, ki so s senco na tleh kazali spreminjanje časa. Kasneje so presedlali na peščene, sončne in vodne ure, pri čemer so sončne prikazovale čas le podnevi, medtem ko so vodne merile čas tudi ponoči, in sicer tako, da je voda iz posode enakomerno kapljala skozi majhno luknjo na dnu. 

V 13. stoletju pa je Christian Huygens razvil prvo mehansko uro, ki je kazala tudi minute. Sledil je izum kvarčne ure, zadnja postaja pa so digitalne ure, med katerimi so najbolj natančne atomske. Te v treh milijonih let odstopajo le za eno sekundo.

Dizajnerske mojstrovine

Sodobne ure so vseh možnih oblik, barv in znajo veliko več kot le meriti čas. Pomagajo nam usklajevati urnik, opozarjajo na prihajajoče klice, nadzirajo spanje, predvajajo fotografije, so hkrati tudi ogledalo in luč, izpolnjujejo glasbene želje ... Z uro lahko na preprost način obogatimo videz katerekoli sobe, ji damo značaj, sploh če smo jo izbrali s skrbnostjo in z mislijo, da se bo harmonično zlila s preostalo notranjo opremo.

Revija Maja
Grob beton omili nežna čipka in nastane prav zanimiva stenska ura.

Analogna ali digitalna?

Pri izbiranju stenske ure se ponavadi še najbolj ukvarjamo z vprašanjem, ali je boljša analogna ali digitalna. Digitalni format se marsikomu zdi bolj čitljiv, lažje berljiv, ura se samodejno nastavlja glede na časovni pas, pogosto so ji dodane še druge funkcije. Po drugi strani analogna ura velja za bolj tradicionalno, je glasnejša, saj premikanje kazalcev povzroča minimalen hrup, ki pa ga v tišini vseeno slišimo.

Kljub temu pa bi strokovnjaki izbrali raje analogno različico pred digitalno. Zakaj? Staromodno odčitavanje časa s kazalci ima namreč koristi za možgane. Branje analogne ure je miselna telovadba, zahteva vrednotenje 12 številk, njihovo interpretacijo in trojno paralelno planiranje - sekunde, minute, ure. Odčitavanje analogne ure je tudi most k dojemanju sveta, saj premikanje kazalcev čas prikazuje bolj plastično in simbolizira vrtenje zemlje.

Umestitev ure v prostor

Seveda moramo uro v ambient pravilno umestiti, da bo vidna z vseh ključnih položajev. Priljubljen prostor za stensko uro je denimo dnevna soba, kjer se zadržujemo največ časa, poleg tega ima ta prostor tudi večje stene in vanj lahko obesimo bolj impresivno uro. Tudi kuhinja kliče k uporabi stenske ure, nanjo bomo pogledovali predvsem zjutraj, ko se nam bo mudilo od doma, in med kuhanjem. Nasprotno pa se analogni stenski uri izogibajmo v spalnici, saj tiktakanje kazalcev lahko moti spanje, ravno tako močno osvetljena številčnica.

Pri postavitvi ure si ne nazadnje lahko pomagamo tudi s pravili feng šuja, ki so zelo natančna. Pravijo takole: Če lesena ura visi na severni steni, to privlači bogastvo. Kadar visi na severovzhodni steni, je kot magnet za blaginjo in napredek, na vzhodni steni pa prinaša dobro zdravje. Nikoli pa nam strokovnjaki za feng šuj ne bi priporočali obesiti ure na južno, jugovzhodno ali jugozahodno steno, kajti to prinaša v dom bolezen in nesrečo.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 7, 14.2.2020

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar