Estrada

Počitek - tako pomemben kot gibanje

Tina Lucu
7. 3. 2020, 11.00
Deli članek:

Življenje kot tako nenehno stremi k ravnovesju. Tako v našem telesu kot v naravi sami.

Dreamstime
ženska maček

Ves naš endokrini sistem, torej vse žleze z notranjim izločanjem nenehno skrbijo, da so naši hormoni v ravnovesju. Če so v ravnovesju, smo zdravi. Narava življenja stremi k zlati sredini. Tam deluje vse optimalno. Kar v povprečju tudi je.

Če to matematiko prevedem, to tudi pomeni, da večji ko bo odklon v eno smer, večji odklon lahko pričakujemo v drugo smer, da bomo v »povprečju« v ravnovesju. Oziroma povedano še bolj posplošeno, slabše ko skrbimo zase, bolj nas lahko to nekega dne udari po glavi.

Življenje je dokaj preprosta matematika.

A mi se pogosto obnašamo precej neumno. Že Einstein je povedal svoje, ko je rekel, da ni večje neumnosti človeka od te, da pričakuje drugačne rezultate ob tem, ko ne želi ničesar spremeniti.

Počitek - kakšen naj bi bil in kdaj ga moramo jemati resno?

Kaj je smiselno na dnevni ravni?

Če je vaš delovnik pasiven, če veliko sedite, ste zakrčeni, potem je smiselno, da je vaš prosti čas vsaj deloma aktiven, da se premikate, raztegujete, da se kakorkoli gibate. Še boljše je, če zmorete svoje sedenje in pasivnost čim večkrat prekinjati.

Če je vaš delovnik precej aktiven, če opravljate fizična dela, dvigujete bremena ali kakršnakoli druga dela, ki od vas ne zahtevajo sedenja, potem ima smisel, da je vsaj nekaj prostega časa namenjenega počitku.

Kaj je smiselno na tedenski ravni?

Da imate prosti čas vsaj dan ali dva v tednu. Temu sta v osnovi namenjena. In spet velja upoštevati tedensko pasivnost ali aktivnost. Ker če ves teden fizično precej delate, tudi nima smisla, da ves prosti čas ob koncu tedna spet veliko fizično delate. Aktivnosti je treba razporediti smiselno in v skladu s svojimi sposobnostmi.

Kaj je smiselno na mesečni in letni ravni?

Na mesečni ravni ima smisel, da smo prosti nekaj dni skupaj. Včasih nam gredo prazniki dobro na roke. Če ne, načrtujmo kak dan dopusta za to.

Na letni ravni je izredno pomemben letni dopust, ki pa naj ne bi bil edini. Če vam bo uspelo, da se boste sproti skozi leto regenerirali (z dnevnim, tedenskim, mesečnim) počitkom, potem boste na letnem dopustu (ali dveh) uživali.

Če se sproti ne boste mogli regenerirati, ste zelo verjetno potencialni kandidat, da na dopustu zbolite.

Če se vam je to že zgodilo, se vprašajte, ali ste že pred dopustom dobro poskrbeli zase.

Če niste, če zase ne skrbite »sproti«, vas bo telo na neki način spomnilo (beri prisililo), da si vzamete počitek. Telo to stori v obliki bolezni. V tem primeru ne nujno samo na dopustu.

Če nimate veliko »minusa«, bo to storilo v blagi obliki, le s kakšnim prehladom, virozo ipd. Če je vaš minus blizu bankrota, bodo posledice seveda hujše.

In nemalo ljudi srečam v takih trenutkih, ko me sprašujejo, kaj so delali narobe. In krati želijo rešitve in izboljšanje včeraj.

Pravila skrbi zase:

Odgovornost, da skrbim zase, nosim sam/a.

Telo potrebuje nujno vse vrste počitka, in če želim dobro telo, je moja dolžnost, da poskrbim zanj.

Vse, kar dobrega danes delam za telo, se bo v prihodnosti poznalo kot dobro.

Vse, kar izpustim (dan brez gibanja, dan brez ustrezne hranilne hrane, dan brez ustreznega počitka in dobrega spanja), se nabira v moj telesni bančni minus in se bo nekoč v prihodnosti pokazalo kot slabo.

Sama sem precej strukturiran človek, zato si tudi prosti čas planiram v svoji beležki. Namerno planiram več časa med eno in drugo aktivnostjo in namerno planiram dneve, ko delam manj ali ne delam.

Pravila lahko poljubno dopolnite. Važno je, da so v vaše dobro. In nihče drug ne more (po)skrbeti za vas. Tako kot tudi vam ni treba skrbeti za druge, kako skrbijo zase. Vsaj dokler ne bomo toliko stari, da bomo od pomoči odvisni. Pa vendar v praksi opažam, da ljudje, ki ohranjajo pozitivno miselno naravnanost, redno gibanje, dobre socialne stike, kakovostno prehrano … zmorejo zelo dobro sami skrbeti zase tudi pozno v starost.

Mislim, da se splača dobro skrbeti zase. Oziroma verjamem v to.

Tanja Želj, ambasadorka zdravega načina življenja in gibanja, trenerka pilatesa, www.tanergija.si

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 7, 14.2.2020

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar