Estrada

HITROST JE POBEG, zadnja stopnja pred izgorelostjo

Mateja Špiranec
7. 3. 2020, 08.00
Deli članek:

Si želite boljše zdravje, boljše delo, boljši posel, boljše družinsko življenje, boljšo telovadbo, boljše kuhanje in boljši seks? Potem je čas, da prisluhnete Carlu Honoréju, nagrajenemu novinarju, pisatelju in TED-ovemu govorniku, ki ga je The Wall Street Journal imenoval »zaželen govorec o počasnosti«. 19. aprila ekskluzivno prihaja tudi v Slovenijo.

Carl Honoré
Carl Honoré

Živimo v času, ki mu vlada hitrost. Prizadevamo si za učinkovitost. Čim bolj »optimalno« poskušamo zapolniti vsako minuto, uro, dan. Kako v najkrajšem času narediti največ možno? Industrijska revolucija nas je prisilila, da smo morali prestaviti v višjo prestavo, kult hitrosti pa nas je porinil do točke zloma. Živeti na robu izgorelosti ni nekaj, kar bi bilo za nas zdravo, a vendar je postalo normalno. Preslišimo vse krike svojega telesa in psihe ter se odločimo zatisniti oči pred realnostjo: izgubljamo nadzor. Mar je res smiselno, da nenehno hitimo? K čemu ne nazadnje hitimo? Kam se nam tako mudi? Je sploh možno, da se naučimo delovati počasneje?


Kdo sploh je Carl Honoré?

Carl se je rodil na Škotskem, diplomiral je iz zgodovine in italijanskega jezika na univerzi v Edinburgu, potem pa se je preselil v Brazilijo in pomagal tamkajšnjim otrokom z ulic. To ga je navdihnilo, da se je podal v novinarske vode in tako od leta 1991 pisal za nešteto britanskih medijev, med drugim tudi za Economist, Observer, Time ... Poročal je iz vse Evrope in Južne Amerike, za svoje dosežke pa prejemal tudi neštete nagrade.

Vse od izida knjige Hvalnica počasnosti (2004) je Carl Honoré ambasador in glas Počasnega gibanja. Kot svetovni popotnik predaja nasvete, kako do moči, veselja in znanja … vse prek počasnega delovanja. Naslavlja tako poslovneže kot direktorje, IT-strokovnjake, učitelje, učenjake, zdravnike in ne nazadnje starše. Njegove knjige so prevedene v 34 jezikov, seminarji pa znova in znova razprodani.

Revolucija Počasnega gibanja: hitrost ni vedno boljša

Ste vedeli, da obstajajo tako imenovane hitre joge, celo »drive thru« pogrebi? Berete lahko, kako do orgazma v 30 sekundah, kako svoje otroke učinkovito razvoziti na različne aktivnosti in imeti čas še za druge obveznosti. Aplikacije nas spodbujajo in pomagajo, da v krajšem času naredimo več. Delovno okolje ustvarja pritisk, da moramo delati hitreje in dlje. Vse je le obveznost, ki jo je treba čim prej narediti. Zakaj bi si za karkoli sploh še vzeli čas. Več narediš, boljši si, mar ne? Nič čudnega ni, da se je tako ustvarila kulturna revolucija Počasno gibanje. Gre za odgovor na prepričanje, da je hitreje vedno tudi bolje. A ne razumite napačno. Počasi ne pomeni delati po polžje, ampak da iščete tempo, ki vam bo omogočil doseči želeno.


V Carlovi knjigi Hvalnica počasnosti, ki je prvič izšla leta 2004, danes pa velja za enega najboljših priročnikov za izboljšanje življenja, počasi in hitro pomenita več kot le stopnjo spreminjanja. Sta načina življenja, filozofija življenja. Hitro je zaposleno, nadzorujoče, agresivno, naglo, analitično, stresno, površinsko, nepotrpežljivo, aktivno, kvantiteta pred kakovostjo. Počasi je ravno nasprotno: umirjeno, previdno, dojemljivo, tiho, intuitivno, preudarno, potrpežljivo, premišljeno, kakovost pred kvantiteto.

Strah je naša glavna ovira

Razlogov za hitro življenje je veliko. Hitrost je lahko zabavna, seksi in čisti adrenalin. »Je kot droga in mi smo z njo zasvojeni,« pravi Carl in dodaja, da svet danes ponuja nešteto stvari in izkušenj, mi pa želimo izkusiti vse. K hitenju nas silita tudi lastna umrljivost (pred smrtjo moramo vse doživeti) in negativna konotacija, ki se na drugi strani drži počasnosti. A glavna težava se skriva v lastnem strahu: Kaj, če kaj zamudim? Kaj, če me kdo prehiti? Hitrost je prav tako učinkovita pot bega pred samim sabo, pred svojimi mislimi. Če si nenehno okupiran, resnično nimaš časa pogledati vase in ugotoviti, da nekaj v globljem smislu ni v redu.

Počasnost na drugi strani omogoča refleksije, iskanje odgovorov na večja in pomembnejša vprašanja življenja. Pomislite, bi znali v tem trenutku povedati, kdo ste v resnici in kaj je vaš namen? Kaj pa morda, kakšen zgled dajete otrokom ali kako ste (ali bi vsaj lahko) pomagali npr. Avstraliji? Verjetno le redki. Ste kdaj opazili, da se v času nemira hitro zamotite?

Vse se začne z majhnimi koraki

Uvajanje počasnosti v vaše življenje prinaša nešteto prednosti. Ne le da boste s tem zmanjšali stres in izboljšali zdravje, ampak boste poglobili in izboljšali tudi odnose. Na delovnem mestu boste bolj zbrani, posledično pa bolj učinkoviti, produktivni in kreativni.

Smo v različnih položajih in nekateri lahko počasno delovanje v svoje življenje vnesejo veliko lažje kot drugi. A to še ne pomeni, da jih tisti drugi nikoli ne morejo. Tudi ti lahko počasi začnejo uvajati drug ritem življenja, ga upočasnjevati. Carl tako pravi, da je za začetek dovolj že to, da dnevno za eno uro na dan ugasnejo telefon ali pojejo kosilo v miru in stran od televizije. Vse se začne z majhnimi koraki.

»Moja budnica je bila, ko sem se zavedal, da kupujem zbirko enominutnih zgodbic za lahko noč (Sneguljčica v 60 sekundah!). Nenadoma sem spoznal, da svoje obsedenosti s hitrostjo ne nadzorujem več in zaradi nje sem pripravljen pohiteti tudi s tistimi dragocenimi trenutku, ki sem jih ob koncu dneva lahko preživel z otroki,« pravi Carl. Katera pa bo vaša?


Carlu Honoréju boste lahko prisluhnili tudi v živo! Skupaj z Adrianom Kezeletom bo 19. aprila 2020 stopil na oder Gospodarskega razstavišča in Sloveniji razkril čarobnost notranjega miru. Dogodek, ki ga ne smete zamuditi. Vstopnice lahko kupite prek Eventima ali na spletni strani www.dobrakarma.si

Objavljeno v reviji Obrazi št. 2, 13.2.2020