Morda se vam zdi nekoliko protislovno, da ta naravni videz dosežemo z ličili, ampak gre za velik trend. Morda celo ne le več samo trend, temveč pristop v lepotni industriji, ki izhaja iz lepotnega videza manekenk, kadar niso na modni pisti ali snemanju. Vsekakor nas veseli, da lepotna industrija in lepotne znamke gradijo na bolj naravnih videzih – v nasprotju z lepotnimi trendi na Instagramu ali YouTubu, kjer je vsaka najstnica lahko lepotna strokovnjakinja in kjer je v ospredju videz, bolj primeren za hollywoodsko rdečo preprogo. Naravni videz sloni na minimalističnem ličenju, poudarja naravno lepoto, pri njem pa je največji fokus na korakih nanašanja izdelkov, ne pa na njihovem številu.
Kako se naravni videz pravzaprav začne?
Videz brez ličenja se pravzaprav začne pri zdravi koži – če odmislim dobro počutje v tej in zdravo prehrano ter se osredotočim le na kozmetiko. To torej pomeni že pri vsakodnevni lepotni rutini, ki se začne s pravilnim in kakovostnim čiščenjem. Če želimo poudariti naraven videz, želimo torej čim manj težkih nanosov, kar pomeni tudi čim manj skrivanja napak, vsaj tistih, ki bi jih lahko preprečili s pravilno nego. Zvečer priporočam temeljito kakovostno čiščenje, ki ni zminimalizirano na vodo ali uporabo micelarne vodice, ampak vključuje dvojno čiščenje (oljno čistilo, ki nežno odstrani ličenje, nečistoče iz okolja in sebum, ter nežno čistilo na vodni osnovi, ki odstrani ostanke oljnega čistila in kožo že vlaži), tonik za uravnavanje pH-ja in vlažilec, ki krepi tudi koži lastno zaščito. S takim čiščenjem se lahko lepo znebimo mozoljčkov in zamašenih por, hkrati pa izsušene povrhnjice. Zvečer čiščenju sledi ciljna, specifična nega s serumi, npr. za boljšo obnovo kože, uravnavanje izločanja sebuma, zjutraj – lahko samo z nežnim čistilom na vodni osnovi – pa nega z ustrezno kremo in z UV-izdelkom, da preprečimo nastanek pigmentnih madežev in drugih prezgodnjih znakov staranja. Ob taki lepotni rutini, ki jo natančneje opisujem na blogu, vsakodnevna uporaba težkih prekrivnih produktov ni potrebna.
Vsi nimamo popolne kože, tukaj so še podočnjaki in mozoljčki, ki nam včasih ponagajajo. Kako naj se pri doseganju takšnega lepotnega videza, ki ne temelji na težkih podlagah, lotevamo nepravilnosti na koži?
Zmotno je prepričanje, da moramo ob uporabi izdelka za prekrivanje nepravilnosti na koži (npr. pudra) tega nanesti po celotnem obrazu, od roba do roba. Če imamo kožo sicer lepo in želimo prekriti le nekaj napak, prekrijmo te. Kot podlago ali za izenačitev tena raje uporabimo dobro BB ali CC kremo, če želimo prekriti posamezen mozolj ali podočnjake, pa to storimo s korektorjem za točkovne popravke. Pri naravnem ličenju je še posebej pomembno, da teksture in barve korektorjev niso opazne, zato izbirajte izdelke, ki so lahkotni in se lahko plastijo, po nanosu pa se popolnoma zlijejo s kožo. Navadno so to kremni korektorji, pomaga tudi, če so že v osnovi v rahlo nasprotnem odtenku kot napaka, ki jo prekrivamo – za prekrivanje rdečih mozoljev npr. bež-zelen korektor, za prekrivanje modrih podočnjakov topel bež-oranžkast.
Vseeno pa tega videza ni tako preprosto pričarati. Kje so triki in pasti?
Da je videz videti naraven, mora odsevati neke karakteristike vaše kože in lepotne posebnosti. Torej je v bistvu nasprotje zdaj priljubljenega videza na Instagramu, kjer so vse punce podobne druga drugi. Videz naj razkrije pegice, nesimetrične obrvi in druge posebnosti, naj se vidi vaša koža. To vas dela posebne in, sprejmite, tudi lepe. Res pa je, da naravni videz ne sme biti izgovor za neurejenost, napake, ki kažejo na malomarno nego, slabe lepotne popravke, razmazano ličenje, ki je že predolgo na koži … Naraven videz ni neurejen, lasje ali obrvi so sicer lahko razkuštrane, a nikakor to ne pomeni umazane, zanemarjene.
Ni pa celoten videz zasnovan le na koži, vseeno lahko poudarimo lička, oči, ustnice. Kakšne korake nam svetujete pri tem lepotnem videzu?
Vsekakor lahko tudi za naravni videz uporabimo ličila, celo veliko njih, le da to na koncu ni videti kot maska. Prav tako lahko pri naravnem videzu upoštevamo trende, a ne toliko tiste, ki pretiravajo, lahko pa sledimo na primer, kakšne teksture so modne, mat ali sijoče. Naravni videz velikokrat povezujemo z naravno paleto barv, ampak lahko tudi vključuje močne barve, celo neon, npr. šminko. Toda potem naj bo ostala barvna paleta popolnoma umirjena. Če se osredotočim na določene poteze obraza, naravni videz za začetnike pomeni sveža, rožnata lička (najlažje jih ustvarimo s posnemanjem naravne rdečice), nežno poudarjene oči, le toliko, da izstopi njihova iskrica (dovolj sta ena plast maskare in senčilo v bež barvi ali najsvetlejšega pramena v vaših laseh) in šminka, ki poudari vašo naravno barvo ustnic. Lahko se igramo z osvetljevalci in bronzerji, vendar morajo biti ti nanosi tako nežni, da jih na prvi pogled sploh ne opazimo.
So kateri izdelki na črnem seznamu pri tem lepotnem videzu, ali gre bolj za tehniko in količino nanosa?
Na prvo žogo bi lahko rekla, da naravni videz niso umetne trepalnice, bleščice … a če so subtilne ali pa je preostalo ličenje res minimalno, je možno naravni videz ustvariti tudi z njimi. Mislim, da neki videz zaznamo kot naraven skupaj s celotnim slogom in značajem tistega, ki ga nosi.
Zdi se, da starejše ko smo ženske, manj ličil uporabljamo, oziroma ta niso tako zelo vpadljiva, mogoče se odločimo za rdečo šminko, ampak je potem vse drugo zelo minimalistično. Se strinjate?
Se strinjam. Najbrž je tako zato, ker ne nosimo več modnih trendov za vsako ceno, ampak se odločimo za tisto, kar je pisano na našo kožo. Ker se cenimo in sprejemamo bolj kot v mladosti in vemo, da nas npr. tanka ustnica ali smejalna guba naredi drugačne in da lahko s tem lepše izstopamo kot s kričečim ličenjem. Ker tudi sicer v življenju zminimaliziramo rutine na najnujnejše, pri čemer pravim, da je vseeno lepo pogledati urejeno gospo, kar pa je res lahko že lepa koža in rdeča šminka.