Močna krvavitev
V času krvavitve ženska običajno izgubi približno 60 ml krvi. To pomeni, da bi moral za približno 4 ure zadoščati tampon ali pa normalno velik vložek. Kadar odteče več kot 80 ml, se počutimo nekoliko slabotne in moramo vsako uro menjati higienski pripomoček. To kaže na močno krvavitev.
Možni posledici sta pomanjkanje železa in slabokrvnost - telesu primanjkuje rdečih krvnih telesc. Vzrok močnih krvavitev so lahko majhne razrastline v maternični sluznici (polipi) ali pa mišični sloj v maternici (miomi). Redkeje gre za hormonske motnje ali motnje koagulacije. Če težave vztrajajo dalj časa, obiščite ginekologa.
Bolečine v trebuhu ali hrbtu
Veliko žensk v prvih dveh dneh trpi za bolečinami v trebuhu in hrbtu, številne muči tudi glavobol. Med menstruacijo telo namreč izloča prostaglandin. Ta hormon zviša občutljivost za bolečino in poskrbi za krčenje maternice. Je neprijetno, toda večinoma nič nevarnega. Kljub temu mora diagnozo postaviti ginekolog.
Akutne težave blažijo gibanje, sproščanje, toplota (na primer termofor, kopel) in pa tudi sredstva proti bolečinam. Pomagamo si lahko tudi z dodatno dozo magnezija, bananami in oreščki.
Endometrioza
Celice sluznice maternice se naselijo v trebušni votlini, zunaj maternice. To ni nevarno, lahko pa povzroča močne bolečine, ker se tkivo ob vsaki menstruaciji krči in lahko krvavi. Po menopavzi se težava reši sama po sebi, a vseeno naj vam pomaga ginekolog. V primeru nezdravljenja lahko pride do zlepljenja tkiva in celo neplodnosti.
Izostanek menstruacije
Na kratek rok to ni dramatično. Če pa menstruacije ne dobite nekaj mesecev skupaj, obiščite ginekologa. Pri zelo suhih ženskah ali pa ženskah z motnjami hranjenja je lahko izostanek menstruacije pogojen z majhnim deležem telesne maščobe in zato organizem varčuje z energijo.
Tamponska bolezen
Tampon v nožnici ne bi smel ostati dlje od 8 ur. Če pride do t. i. sindroma toksičnega šoka, se pojavi povišana telesna temperatura, slabost, bruhanje in padec krvnega tlaka. Infekcijo je treba začeti čim prej zdraviti z antibiotiki.
Tampone vstavljajte le s čistimi rokami ali pa s posebnimi pripomočki. Namesto velikih raje uporabljajte manjše in te menjajte pogosteje.
Seks, če vam prija …
Nekatere ženske med menstruacijo želijo svoj mir in se le stiskati in objemati, druge pa začutijo veliko poželenje in lažje doživijo orgazem. Ker se ob tem sproži protibolečinska mešanica hormonov, seks menstrualne bolečine blaži tako dobro kot termofor. V zdravstvenem pogledu nič ne govori proti seksu med menstruacijo. Zavedajte pa se, da četudi je možnost zanositve zelo majhna, vendarle obstaja.
POUDAREK: Povprečna starost, pri kateri Slovenke doživijo menopavzo, je 51 let, prvo menstruacijo pa običajno dobijo pri dvanajstih letih starosti.