Estrada

FOTO: Poglejte, kako čudovit vrt ima slikarka Irena Polanec!

Stane Sušnik, Zeleni raj
31. 12. 2018, 15.01
Deli članek:

Kakšen je vrt priznane likovne umetnice, ki je z dušo predana vrtnarjenju?

Stane Sušnik
Kot del pisanega venca se nizajo oblikovane trdoleske, češmini in pušpani ob poti, ki vodi k hiši.

Vrt je za mnoge ljubiteljske vrtnarje nadomestek slikarskega platna. Na njem kombinirajo barve in oblike, rastline umeščajo v prostor; nekateri bolj, drugi manj uspešno. Kakšen pa je vrt priznane likovne umetnice, ki je z dušo predana vrtnarjenju? Fantastičen vrt se je razgrnil pred menoj, ko je vrata odprla slikarka Irena Polanec.

Zemljišče, ki sta ga Irena Polanec in soprog Bojan iskala vrsto let, leži na obronkih Pohorja, skrito za gosto zaveso drevja ob ozki ulici, ki se vije navkreber. Obdano je z ograjo, ki preprečuje prehod divjim živalim, hkrati pa omejuje pogled mimoidočim. Sredi parcele stoji dvesto let stara hiša, potrebna temeljite obnove, ki še vedno poteka. Tu bo nekoč njun dom, galerija in atelje.

Stane Sušnik
Plato, obdan z antičnimi belimi stebri, je bil že na posesti. Danes prispeva k eleganci vrta.

Teren se zlagoma spušča, a ker je zelo obsežen, naklon ni moteč; nasprotno, slikarki je ponudil še dodaten izziv. Dva hektara veliko parcelo sta tako rekoč v celoti namenila okrasnemu vrtu. Ne vem za noben vrt v naši deželi s tolikšno površino, ki bi bila v celoti kultivirana!

4Stane Sušnik
Pot do hišnega vhoda sestavljajo velike, nepravilno oblikovane kamnite plošče, ki jih obraščajo blazine timijana.

Drevesa so živa bitja

Seveda sta Irena in Bojan morala z veliko truda nekdanjo goščo robid, kopriv in grmovja očistiti, izravnati površino in osvoboditi drevesa, ki sta jih obdržala, kolikor je bilo mogoče.

Stane Sušnik
Namesto da bi odvečne veje in debla, ostanke po čiščenju zemljišča, zažgala, sta jih Irena in Bojan zložila v velikanski hotel za vse vrste živali.

»Drevo je zame živo bitje. Tudi zdaj, ko vidim jelšo, hrast ali karkoli samoniklega, ki vzklije iz zemlje, ker je mogoče ptič prinesel seme, ga pustim. Naj raste. Če mu je bilo dano, da živi, ga ne bom jaz uničila,« je svoj odnos do dreves opisala Irena Polanec.

Stane Sušnik
Enega od vodnih motivov obdajajo visoke jelše, ki s svetlimi debli in strnjenimi krošnjami dopolnjujejo likovno podobo skal, vode in grmov pod seboj.

Njuno spoštovanje starih dreves se ne kaže le v ohranitvi starih dreves. Okoli starih jablan, ki so jim pri urejanju zemljišča delavci visoko zasuli debla, sta odkopala širok kolobar, osvobodila debla in poskrbela, da se v vdolbini ne nabira voda. Obdržala sta niz visokih jelš; te z očiščenimi debli ob vodnem motivu zdaj predstavljajo privlačen motiv, ki ga ni mogoče prezreti.

Stane Sušnik
Sprva sem menil, da so natančno obrezane oble iz pušpana, a me je Irena poučila, da so te vzgojene iz mirtolistnega kosteničevja.

Ob robu zemljišča šumlja potoček, pač eden od vodnih virov, ki jih na Pohorju ni malo. Ta del vrta še čaka na svojo končno podobo. Strugo obroblja niz maslenic, ki so med redkimi predstavnicami cvetočih trajnic. Na njunem vrtu namreč prevladujejo grmi, večinoma vednozeleni.

Stane Sušnik
Kljub obilici dela, ki ga od pomladi do jeseni posvečata lastnika vrtu, si vzameta čas tudi za mir in počitek ob vodi, v senci krošenj jelš.

Preplet barv, oblik, tekstur in arom

Različni iglavci se razraščajo v družbi pušpana, kosteničevja, češmina, trdolesk, juk in druge drevnine. Poletje ne mine brez niza cvetočih kobulov hortenzij. Seveda je v kakem senčnem kotičku dobrodošla družba host, tako kot sončni obronek pobarva niz cvetoče sivke. Od parkirišča do hišnega vhoda stopamo po nizu pazljivo izbranih kamnov, med hojo po njih nehote sprožimo oblačke dišečega timijana, ki objema kamne.

Stane Sušnik
Tako obsežen vrt ima še veliko površine, ki se ponuja za nove zasaditve.

Izkopala sta kar štiri vdolbine za vodne motive. Tri so običajna »jezerca«, namenjena vodnim rastlinam in šumljanju vodnega toka. Četrta pa je mlaka, skrita v kotu vrta, prekrita z vodno lečo, namenjena samo žabicam in kačjim pastirjem.

Stane Sušnik
Ta mlaka je pravzaprav luknja, izkopana v tla, brez vodotesne folije, obrasla z ločjem, namenjena žabicam in kačjim pastirjem.

Živali so dobrodošle

Njena ljubezen do vsega živega se kaže tudi v ogromnem hotelu za žuželke, zloženem iz stotin debel in vej, ki so se nabrale med čiščenjem in vzdrževanjem vrta.

»Kosi so se čisto udomačili, sprehajam se z njimi. Hodijo za mano in potem gremo na sprehod

9Stane Sušnik
Vrt Irene Polanec

Nešteti odtenki zelene

Najbolj opazne so natančno oblikovane skupine grmov. Ni si mogoče predstavljati števila ur, ki jih Irena posveča ročnemu striženju s škarjami, a le tako nastajajo oblike in se prelivajo barve, kakor si jih je zamislila.

Stane Sušnik
Irena Polanec ima zagotovo »zelene prste«: večino rastlin, ki rastejo na vrtu, je razmnožila in posadila sama. Na sliki je delček njene »vrtnarije«.

»Mož včasih reče: 'Nariši, naslikaj mi ta kot vrta, ki ga boš ustvarila.' Nikoli ne narišem, ker se mi zdi to izguba časa. Jaz grem takoj v akcijo. Sadim, obrezujem, kombiniram. Ker sem slikarka, me zelo zanima kombinacija barv. Že sami odtenki zelene so fantastični. Nobeno drevo ni enako zeleno. Potem dodam rumeno, ki jo imam rada, saj zažari iz sence. Pa rdečo, ker mi je zelo ljuba barva, barva moči in ljubezni

Stane Sušnik
Med grmi, ki spomladi pritegnejo pozornost, je ena od sort črnega bezga. Ta se od osnovne oblike loči po temno škrlatnem listju in rožnatih socvetjih.

Na vrtu ustvarja sliko

Kakšna je sploh njena vizija tega vrta?

»V bistvu ustvarjam pejsaž, ne pa kakšne sobe. Ustvarjam sliko. Slika mora dihati, ima svoje zakonitosti: ne sme biti prepolno in ne sme biti preprazno.«

Ne samo zasnovati in zasaditi, tudi vzdrževati tako velik vrt je zelo zahtevno.

Stane Sušnik
Ob potoku na robu vrta se razraščajo navadne maslenice.

»To me sprošča, ker pozabim na vse težave, na stres. Jaz v bistvu počivam, ko to delam, ker me veseli. Garanje je zame užitek. Enostavno ne znam sedeti in gledati v zrak, ne. No, saj znam uživati. Ampak zmeraj potem vidim: 'Oh, na tistem grmu štrli vejica.' In že vstanem in jo že odrežem. Picasso je rekel: 'Ko slikar nič ne dela, najbolj dela.' To velja tudi zame

Stane Sušnik
Koliko odtenkov zelene: sivkasta povešava cedra v ozadju, med bori in kleki, v ospredju pa cvetoč grm hebe.

Objavljeno v reviji Zeleni raj, št. 12, 19. 11. 2018.