Estrada

Nahranite telo skozi kožo

Sanja Lončar, Zarja
31. 12. 2018, 14.01
Deli članek:

Pogoj, da maščoba lahko nahrani kožo, je, da je živa!

Revija Zarja
Ne dajte na kožo, česar ne bi dali v usta!

Na koncu poletja imam zelo suho kožo, včasih me celo boli na dotik. Zanima me, kako bi si jo lahko navlažila. Eni pravijo, da bi si jo morala več oljiti, drugi pa me svarijo, da se bo tako še bolj izsušila. Ne bi si rada škodovala, zato vas prosim za nasvet.

Katja iz Domžal

Berem, da se magnezij slabo vsrkava s hrano in da je edina učinkovita metoda kopel ali nanašanje magnezijevega olja. Ali to drži?

Jožica iz Kranja

Pred kratkim so mi odstranili znamenje, izkazalo se je, da je bilo maligno. Ker imam še veliko podobnih na telesu, ki so za zdaj videti v redu, me zanima, ali bi jih bilo dobro s čim mazati.

Alojz 

Pot od ust do sleherne celice ni preprosta. Hranila morajo najprej skozi želodec, potem jih obdelujeta še žolč in trebušna slinavka, na koncu morajo delo dokončati koristni mikroorganizmi v našem črevesju. Redki med nami imajo to srečo, da jim vsi omenjeni »predelovalni obrati« delujejo brezhibno. Pogosteje se srečujemo s tem, da želodec bolj stavka, kot dela, da se pri žolčniku zatika in da trebušna slinavka že grozi z odpovedjo. V črevesju pa je praviloma situacija najslabša. Če so tam kvasovke in zajedavci prevzeli oblast ter iz vsakega dobrega živila naredijo le strupene pline, ste popoldne praviloma v pasu za dve številki širši kot zjutraj, celice pa so dvakrat bolj lačne, kot bi morale biti.

Urejanje stanja v prebavilih je zato prvi korak v reševanju domala vseh težav z zdravjem, s katerimi se sodobni človek srečuje. Drugače koristna hranila le potujejo skozi telo in končajo v straniščni školjki. Kako želodec spraviti v red in kako obvladati kandido, smo že večkrat pisali. Če ste članke o tem zamudili, lahko na shop.zazdravje.net prelistate tudi priročnike, nastale v projektu Skupaj za zdravje človeka in narave.

Revija Zarja
Orehovo olje

Kaj pa bližnjice?

Vzpostavljanje ravnovesja v prebavilih ni preprosto in zahteva vztrajnost, ki se meri v mesecih. Dotlej pa si lahko pomagamo z visoko biorazpoložljivimi prehranskimi dopolnili, ki nadomeščajo snovi, ki jih telesu primanjkuje. Zaradi lukenj v črevesju in slabe črevesne flore bo sicer tudi učinek takšnih prehranskih dopolnil na začetku veliko slabši, zato jih bo treba uživati več. Izhod iz takšnega začaranega kroga se ponuja skozi kožo. In prav ta vrata telesa premalo uporabljamo.

Revija Zarja
Mandljevo olje

Ne dajte na kožo, česar ne bi dali v usta!

To opozorilo, ki ga pogosto preberete, ko gre za nevarnosti konvencionalne kozmetike, lahko razumemo tudi obratno. Dajte na kožo to, kar bi dali tudi v usta! Za številna hranila je presnova skozi kožo celo lažja kot skozi usta. Posebej ko gre za lokalno oskrbo lačnih tkiv, je nanašanje hranil skozi kožo odličen način odpravljanja pomanjkanja. Dolga leta je bilo to zelo težko dopovedati ljudem. Danes, ko mnogi poznajo učinke nikotinskih, hormonskih ali protibolečinskih obližev, je veliko lažje dojeti, da snovi, ki jih nanesemo na kožo, po bližnjici pridejo v telo.

Kaj koža lahko poje?

Na prvem mestu so dragocene maščobe. Njihova presnova skozi prebavila utegne biti zelo zapletena, skozi kožo pa na problematične predele veliko lažje dostavimo potreben »gradbeni material«, s katerim celice lažje obvladajo vnetja in okrepijo svoje membrane. Maziljenje zato ni le crkljanje in razvajanje! Naj vam ne bo žal minut, ki jih boste posvetili hranjenju svojega telesa skozi kožo. Hvaležnost telesa boste videli celo hitreje kot s sistemsko prenovo prebavnega sistema. Tkiva in posebej sklepi hitro postanejo prožnejši, podkožne smeti se odplaknejo in limfne poti ponovno postanejo prehodne. 

Revija Zarja
Naravno enostavno, koža

Katere maščobe najbolje hranijo kožo?

Pogoj, da maščoba lahko nahrani kožo, je, da je živa! V konvencionalni kozmetiki se uporabljajo predvsem olja, pridobljena s predelavo nafte. Na etiketi so zapisana kot parafinum liquidum, petroleum, mineralno olje ... Včasih slišimo, da so tudi ta olja organska, saj so iz nafte, ki je nastala iz organskega sveta. A vsak med nami ve, da nafte človek ne more uporabiti za hranilo. Ravno nasprotno – dr. Budwigova, ki velja za eno največjih raziskovalk maščob v zgodovini, je za takšne maščobe trdila, da so za naše celice nevarne, ker jim onemogočajo normalno dihanje in vsrkavanje svetlobe, s čimer dolgoročno spodbujajo rakave procese v telesu.

Da je zelo dobro vedela, kako koristna so olja pri zdravljenju, dokazuje na tisoče rakavih bolnikov, ki jih je pozdravila predvsem z uživanjem lanenega olja in z nanašanjem olj z zdravilnimi izvlečki na prizadete dele telesa. Njen pristop je bil tako uspešen, da je celo nemška zdravstvena zavarovalnica bolnikom vrnila denar za stroške takšnega zdravljenja, saj se je izkazalo za neprimerno cenejše od standardnega.

Zdravilnost nanašanja olj na kožo zelo dobro pozna tudi ajurveda. Del te se posebej ukvarja s pomlajevanjem. In sestavni del tovrstnih tretmajev je temeljito maziljenje telesa. Tudi za preprečevanje ali blaženje demence priporočajo vtiranje olj v glavo. Res je, da ste po ajurvedski masaži zelo mastni, a hkrati ste še dolgo dobro »podmazani«.

Najkakovostnejše maščobe za maziljenje (in hranjenje) telesa so mandljevo, arganovo, sezamovo, jojobino in olje šipkovih pečk, kokosova maščoba, karitejevo maslo, ghee ... Celice potrebujejo tudi nenasičene maščobne kisline, ki jih v nedegenerirani obliki najdemo le v hladno stisnjenih oljih, kot je laneno, orehovo, konopljino, svetlinovo ali boragovo. Ta olja niso zelo obstojna, ker lahko oksidirajo. V naravnih pripravkih so zato stabilizirane z oljem pšeničnih kalčkov, ki vsebuje veliko vitamina E. Če doma uporabljate takšna olja za izvlečke, morate te hraniti v temnih steklenicah, na hladnem, in jih hitro uporabiti.

Revija Zarja
Kokosova maščoba

Dodatne moči zdravilnih rastlin

Olja so odličen medij za pridobivanje izvlečkov mnogih zdravilnih rastlin. Večina pozna šentjanževkin macerat, ki ga zmotno čuvamo le za opekline. Še Alfred Vogel je zapisal, da bi nam njegova redna uporaba na koži – vsaj enkrat na teden po tuširanju – prihranila skrbi pred degenerativnimi spremembami na koži. Danes vemo, da je to tudi odličen antidepresiv, protivnetno in protibolečinsko sredstvo.

Zelo velike moči ima tudi olje z izvlečki arnike. Ko se jeseni »zasedimo« pred računalniki in TV-zasloni ali če mišice otrdijo zaradi pretiranih naporov, arnika ponuja trenutno olajšanje, ki je primerljivo celo s sinteznimi zdravili. Kot boste brali v knjigi Naravne rešitve za bolečine, so kakovostni pripravki z arniko po svojih učinkih enakovredni nesteroidnim protirevmatskim mazilom. Arnika je čudovita prva pomoč tudi pri podplutbah in drugih poškodbah, kjer koža ni poškodovana. (Na odprte rane je ne smemo nanašati!)

Olja lahko uporabljamo tudi za pospešeno razstrupljanje telesa. Pri tem se najbolje obnesejo tista z izvlečki breze, ki hitro raztaplja in odplavlja sediment iz naših sklepov ter podkožnih tkiv. Brezovo olje je najpopularnejše za odpravo celulita, kar mnogi razumejo le kot »lepotno napako« naših nog. Vsebinsko je celulit deponija odpadkov pod kožo – zato je njihova odprava veliko več kot le lepotni poseg. Tradicionalna kitajska medicina in tudi sodobna spoznanja o pomembnosti fascialne mreže kažejo, da bo telo veliko bolj pretočno, imunski sistem pa bo veliko bolje deloval, če so podkožne poti očiščene deponij nevarnih odpadkov. Kot smo videli na Vrhniki, mnoge nevarne snovi grozijo z »samovžigom«, in enako se dogaja tudi v naših telesih. Več ko je odloženih smeti na kakšnem mestu, večja je nevarnost, da se prav tam razvije vnetje! Zato razširite svoje razstrupljevalne aktivnosti tudi na to področje ter z oljnimi izvlečki in toplimi rokami odpravite umazanijo, ki moti normalno delovanje vašega telesa.

Revija Zarja
Olja lahko uporabljamo tudi za pospešeno razstrupljanje telesa.

Vitamini in rudnine skozi kožo?

Ne moremo čisto vsega zaužiti skozi kožo, nekatere snovi pa zagotovo! Najbolj poznano je odpravljanje pomanjkanja magnezija z magnezijevimi kopelmi ali magnezijevim oljem. Magnezijevo olje ni magnezij, raztopljen v olju, temveč le slanica grenke globokomorske soli, ki ima v svoji nasičeni obliki oljnato strukturo. Kljub temu da mnogi farmacevti trdijo, da se magnezij ne more vsrkavati skozi kožo, veliko ljudi ugotavlja, da jim je prav nanašanje magnezijeve soli hitro ustavilo krče v mišicah. Po drugi strani lahko beremo trditve, da je le takšna oblika uporabe magnezija smotrna in da lahko celotne potrebe telesa zadovoljimo na takšen način. Tudi to ne bo držalo, saj telo potrebuje različne oblike magnezija in je magnezijev klorid le eden na dolgem seznamu spojin z magnezijem. Magnezij, ki ga telo dobi skozi kožo, tudi ne pride čisto povsod. Ker ga potrebuje sleherna celica in je vpleten v več kot 300 procesov v telesu (med katerimi je popravilo okvarjenega DNK v celicah!), je dobro, da ga v različnih oblikah uživamo tudi z živili in prehranskimi dopolnili. Tam, kjer so lokalne težave (krči, kalcinacije ...), pa ga je zelo dobro dostaviti tudi po bližnjici – skozi kožo!

Kako poteka cesta od kože do ...

Pri natančnem preučevanju številnih zdravilnih učinkovin v mazilih lahko ugotavljamo, da se bo večji del koristnih snovi vsrkal tam, kjer boste mazali, del pa bo skozi celic prešel tudi v krvni obtok in zaokrožil po vsem telesu. Zaradi tega je uporaba olj in mazil najprimernejša, če imamo težave na koži in v podkožnem tkivu ali tam, kjer je prizadeti organ v bližini.

Vendar je še ena mreža, po kateri se snovi kot po nevidnih bližnjicah prenašajo do slehernega kotička našega telesa. Po našem telesu potekajo tudi meridijani, nevidni kanali, ki povezujejo organe in tkiva. Akupunktura in akupresura uporabljata znanje o njih, da s pritiskom na določeno točko stimulirata ali sprostita določen organ ali tkivo. Te točke lahko uporabimo tudi kot vrata za koristne snovi. Če na točke, npr., meridijana žolčnika nanašamo izvlečke zdravilnih rastlin, ki učinkujejo na žolčnik, bomo hitro dosegli učinke.

Seveda so enake poti bližnjica tudi za prenos smeti, kar nas lahko drago stane. Znanstveniki so bili presenečeni, ko so v mehurju žensk, ki so zbolevale za rakom mehurja, našli snovi iz barvil za lase. Kitajskih zdravnikov to ni presenetilo, saj gre največ točk meridijana mehurja točno skozi naše lase. Tudi tetovaže na pomembnih točkah povečajo nalaganje snovi iz barvila za tetovažo točno v organ, s katerim je ta točka povezana.

Ko to vemo, lahko izbranemu organu pomagamo na številne načine. Če me boli v križu, si lahko, npr., z arnikinim oljem zmasiram križ. Učinek bo še večji, če si z enakim oljem zmasiram še notranji rob stopala, posebej področje, kjer se začne peta, saj je točno ta točka povezana s križem. Če dam še malo olja na dlan in si ga vmasiram v zunanji rob od palca do začetka sklepa dlani, bom še po tej poti poslala pomoč hrbtenici. Kot vidite, je dobro poznati bližnjice, po katerih lahko z majhno količino dobrih snovi pomagamo sleherni točki na telesu.

Manj stresa in več energije

Olja z izvlečki vrtnice ali sivke zelo učinkovito zajezijo izločanje stresnih hormonov in hkrati mehčajo tkiva, ki jih stres najbolj »zabetonira«. Stresni hormoni namreč spremenijo pretočnost v mreži, skozi katero se pretakajo vse naše tekočine – gre za fascialno mrežo, ki pod vplivom stresa deluje kot volneni pulover, ko smo ga oprali na napačnem programu v stroju. Namesto prožnosti zato čutimo zategnjenost, ta najbolj prizadene medlopatični in vratni del. Olja z izvlečki vrtnice ali sivke hitro sprostijo takšno napetost in tako omogočijo normalno pretočnost mišic ter hrbtenice.

Maščobe so odličen medij za dostavo v maščobi topnih vitaminov – A, D in E. Z njimi lahko koži dostavljamo tudi dodane pošiljke antioksidantov, ki v telesu učinkujejo protivnetno. Vitaminov, topnih v vodi, praviloma ne »dostavljamo« z olji. Skozi kožo se odlično vpijajo tudi geli aloe vere, ki učinkujejo vlažilno in globoko regenerativno.

Vsega pa koža vseeno ne more vsrkati!Številne snovi so zelo blagodejne, žal pa jih koža ne more prebaviti. Npr., veliko se piše o blagodejnosti vražjega kremplja, žal pa ta potrebuje dodelavo v jetrih, da bi lahko bil učinkovit v telesu. Zato kreme in mazila z njim nimajo pravih učinkov.

Podobno velja za kolagen in hialuron. Obe molekuli telo zelo potrebuje za regulacijo vlage in prožnosti, so pa prevelike in preveč zapletene, da bi lahko šle skozi kožo. Zato je tudi njih treba zaužiti.

Oljite in ne zamastite! Če na kožo nanašamo le olje, ga bo vpila le manjši delež, presežek pa ji bo onemogočal normalno dihanje, dolgoročno se bo koža izsuševala, ker bodo lojnice dobile sporočilo, da jim ni treba delati.  Na suho kožo olja nanašamo le za masažo – ker želimo, da dlje ostanejo na površini, ki jo masiramo.

Za nego in hranjenje skozi kožo pa olja nanašamo po kopanju ali tuširanju, ko so pore odprte in koža še vlažna! Torej preden se obrišete z brisačo, dajte na dlan za eno jušno žlico olja, močno podrgnite dlani in ga na hitro razporedite po telesu. Potem ga šele razmažite po koži. S tem boste ustvarili naravno emulzijo (mešanico vode in maščobe), ki jo koža lahko vsrka. Takšno maziljenje kožo vlaži in hrani brez nevarnosti, da bi postajala čedalje bolj suha.

Objavljeno v Zarji št. 42, 23. 10. 2018.