Estrada

Otok, kakršnega ne poznate

Žana Kapetanović, Zarja
30. 7. 2018, 13.01
Deli članek:

Krk, drugi največji hrvaški otok, brez dvoma obiskuje največ Slovencev. Poleg svojih komaj 20.000 prebivalcev se tu v sezoni povprečno znajde najmanj sto tisoč Slovencev z okrog 700.000 prenočitvami; Hrvati, ki pridejo s kopnega, pa prespijo samo kakih 200.000-krat. V šali bi torej lahko dejali, da je Krk – slovenski.

Srđan Hulak
Par. V dvoje je vse lepše. Srđan tudi v naravi išče simboliko sožitja.

Toda Slovenci le malo in površno poznajo lepote otoka, je prepričan Srdjan Hulak, ki bi rad s fotografijo o otoku povedal čim več.

Srđan Hulak
Srdjan Hulak, mladi očka treh otrok

Srdjan Hulak, zdaj mladi očka treh otrok, se je rodil v Sarajevu, a je kot posvojeni otrok živel na Reki v čudoviti družini, ki je že imela tri otroke. Nato so se preselili na Krk, kjer so zaživeli v istoimenskem mestu. Otok je vzljubil takoj.

Srđan Hulak
Vonj smilja prebuja marsikateri dopustniški spomin.

Žal mu je, da se Krk čez poletje spremeni v kopališče in da se turistom ne zdi vredno raziskovati tamkajšnjih drugih naravnih lepot. Za tako vrsto potepanja priporoča pomlad ali celo zimo, ki, po njegovem prepričanju, lahko edina ponudi pravo doživetje burje.

Srđan Hulak
Veličastni Krški most.

Preberite tudi: Z letalom v Berlin za približno 20 evrov. Kliknite TUKAJ!

»V ljudeh bi rad predramil željo po raziskovanju, in zato smo to poletje pripravili ponudbo in stojnico Discovering Island Krk, kjer lahko dobite informativni spominek z GPS-lokacijami in QR-kodo za več podatkov o kraju, ki ga prikazuje fotografija. Če je obiskovalec pri ogledu prve fotografije presenečen: 'Prelepo! Kje pa je to?', potem mi je uspelo,« pravi Srdjan, iskrice v očeh pa pričajo, koliko zamisli in želja ima.

Srđan Hulak
Lokva Diviška in Mesečev plato, ker je podobno Mesečevi strukturi.

Mali princ se predstavi. »Fotografija je zame idealen medij za ustavitev časa, da ovekoveči trenutek vsebinsko, lahko je dokument časa in počutja. Sam pa si želim, da bi bil fotografski zapis tudi pot za širjenje pozitivne energije in dobronamernosti, saj bi rad kot fotograf pomagal družbi, v kateri živim, ne le s svojim delom, ampak tudi z optimističnim pogledom na našo stvarnost in svet, v katerem živimo.«

Srđan Hulak
Marsikateri Slovenec pozna to plažo v Stari Baški. Ko je prazna in turkizno zelena od svežine vode, je še lepša.

Pri svojih tridesetih letih življenja se Srdjan lahko pohvali s številnimi projekti, med katerimi je tudi razstava Obrazi mesta Krk. Karkoli počne, je v mislih tega dobrodušnega mladeniča misel: »Če komu ne izboljšujete življenja, potem izgubljate čas.«

Srđan Hulak
Čeprav je Hulak zaljubljen v fotografijo, poskuša tudi z videoposnetki na YouTubu.

Čeprav pravi, da je fotografija njegovo življenje, je zanj na prvem mestu njegova družina. Neskončno je predan ženi Tatjani, učiteljici razrednega pouka, ki jo zanimata telovadba in zdrava prehrana in ki je verjela v njegovo nadarjenost, ko je hotel pustiti službo, ki ga je obremenjevala, in se posvetiti samo fotografiji. Imata tri otroke, drugorojeni sin Vanir pa ima avtistično pervazivno razvojno motnjo. Temu je družina kar se da prilagodila življenje ter hkrati dojela, da so prav zaradi tega boljši in da jih sinova posebnost usmerja k tistemu najpomembnejšemu v življenju. Leta 2013 je sinu posvetil najpomembnejši projekt svojega življenja, fotoesej Mali princ. Serijo dokumentiranih fotografij je predstavil na razstavi na Reki. Tako je Srdjan sina približal tistim, s katerimi živi na otoku, in jim posredno dviguje zavest o razvojnih motnjah in sprejemanju drugačnosti. »Naše življenje ni lahko, je pa zaradi njega blagoslovljeno. S svojim sporočilom in pojavo Mali princ spreminja svet. Zares smo počaščeni s svojo vlogo v njegovem življenju,« pravi Srdjan, ki si tudi sam s svojimi fotografijami, očitno, želi spreminjati svet na bolje. Tudi za vas.