Estrada

Iz sveže nabranih gozdnih in travniških zeli

Mateja Bevk, Maja
8. 8. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Včasih so ženske poznale vsako zel, ki je zrasla na bližnjem travniku, poznale so njihove dobrodejne lastnosti in znale so iz njih zmešati zdravilna mazila.

To znanje, ki je včasih prehajalo iz roda v rod, se je v veliki meri izgubilo. Kar pa ne pomeni, da ga ne moremo spet obuditi! Kako torej iz travniških zelišč pripravimo preprosta in poceni mazila, ki bodo olajšala marsikatero tegobo?

Ko se sprehajate skozi gozd ali po travniku, ste pravzaprav sredi največje naravne lekarne. Povsod rastejo zdravilna zelišča z močnimi učinkovinami, ki so jih poznali in uporabljali že stoletja. Najbolje pa jih je na kožo nanašati v obliki mazil, in sicer od trikrat do petkrat na dan. Če smo dosledni, nam olajšajo mnoge težave z zdravjem.

8 najboljših receptov za domača zeliščna mazila

Zdravi kožo - Mazilo iz šentjanževke

Učinkovine iz šentjanževke (hipericin, hiperforin in flavonoidi) se vsestransko obnesejo pri zdravljenju kože. Pomagajo pri celjenju modric, ran, srbečici, sončnih opeklinah in oteklinah. Poleg tega učinkujejo protibakterijsko.

Recept: 100 ml olja šentjanževke in 10 g čebeljega voska segrejte v kozici. Takoj ko se vosek stopi, nalijte v kozarec. Uporabno 6 mesecev.

Proti revmi - Mazilo iz navadne zvezdice (tudi kurja črevca)

Navadna zvezdnica (lat. Stellaria media) vsebuje veliko klorofila, saponinov, vitamina C, sluzi, kumarina in cinka. Zato je naravno protivnetno zdravilo pri bolečih sklepih zaradi revme ali protina. Učinkuje tudi pomirjevalno na kožo, lajša srbečico pri luskavici, nevrodermitisu in ekcemu.

Recept: Eno pest zvezdice spasirajte in skupaj z 250 g olivnega olja zavrite. Temperaturo znižajte in pustite vreti 30 minut. Ugasnite ogenj in pustite stati še eno uro. Olje precedite, dodajte mu 20 g voska in segrejte, da se vosek stopi. Mazilo nalijte v kozarčke. Uporabno 6 mesecev.

Proti bolečinam - Mazilo iz vijolic

Salicilna kislina, saponini, sluzi in flavonoidi iz vijolic delujejo protibakterijsko, zavirajo vnetja, celijo rane in hladijo. Zato je mazilo iz vijolic zelo učinkovito pri bolečinah v sklepih, vratu, hrbtu, pri menstrualnih bolečinah, kožnih vnetjih, mozoljih in aknah.

Recept: Eno pest vijolic ukašite v električnem mešalniku skupaj z 200 ml olivnega olja. Natočite v kozarec in pustite stati čez noč. Naslednji dan zavrite, znižajte temperaturo in kuhajte eno uro. Zatem olje precedite, segrejte ga skupaj z 20 g voska, da se le-ta stopi. Mazilo nalijte v kozarčke. Uporabno eno leto.

Naravni antibiotik - Mazilo iz črnega topola

Že več kot 2000 let velja črni javor (lat. Populus nigra) zaradi salicilne kisline, eteričnih olj in grenčin za odlično pomagalo pri opeklinah, hemoroidih, oteklinah, kožnih razjedah. Pomirja, deluje antibiotično, protiglivično, blaži bolečine in vnetja.

Recept: Jedilno žlico topolovih popkov ukašite z jedilno žlico vode in 150 ml olivnega olja. Nadaljnja priprava je enaka kot pri mazilu iz vijolic, le da na koncu dodate samo 10 g voska. Mazilo je uporabno leto dni.

Regeneracijski čudež - Mazilo iz kutin

Pri zelo suhi koži, hemoroidih, po vnetjih kože in sluznice si lahko pomagate s kutinovim mazilom. Kutina vsebuje veliko pektina, grenčin, sluzi in vitamina C.

Recept: 300 ml sončničnega olja nalijte v lonec, eno kutino razpečkajte in olju dodajte njene pečke. Zavrite, znižajte temperaturo in kuhljajte eno uro. Nato pokrijte posodo in jo pustite stati čez noč. Naslednji dan znova zavrite in kuhljajte 30 minut. Tretji dan postopek še enkrat ponovite. Nato olje precedite, 100 ml ga zmešajte z 10 g voska in segrejte. Takoj ko se vosek stopi, nalijte v kozarce. Uporabno 6 mesecev.

Za znižanje telesne temperature - Mazilo iz češnjevega lubja

Temperatura pade zaradi grenčin, amigdalina, alantoina in salicilne kisline. Mazilo prav tako spodbuja regeneracijo kože, jo pomirja in je nepogrešljivo pri zdravljenju opeklin.

Recept: Iz debla mlade češnje z ostrim nožem odrežite približno 50 cm lubja in ga razrežite na majhne koščke. Pol žlice češnjeve smole (kupite jo v lekarni) zmeljite v prah. Z lubjem, ščepcem soli in 100 ml vode nalijte v kozarec z navojem in pustite stati čez noč. Naslednji dan zavrite skupaj z 200 ml osatovega olja, znižajte temperaturo in kuhljajte eno uro. Olje precedite, dodajte mu 20 g voska in segrejte, da se vosek stopi. Nalijte v kozarce. Uporabno do tri mesece.

Sprostitev za mišice - Mazilo iz mahu in smreke

Mah vsebuje protiglivične, antibiotične in dezinfekcijske snovi, medtem ko smrekovi vršički s svojim eteričnim oljem, piceinom, grenčinami in terpentinovim oljem krčijo krvne žile, hladijo in gladijo. Kombinacija vseh teh zdravilnih učinkovin pa lajša glavobole in mišične bolečine ter blaži otekline po pikih insektov.

Recept: Pol skodelice svežega maha (le zelene vršičke rastline) ukašite s 100 g svežih smrekovih vršičkov. Skupaj z dvema skodelicama prečiščenega masla (ghee) zavrite, znižajte temperaturo in kuhljajte eno uro. Precedite. Dobljeni tekočini dodajate 10 g voska in segrejte, da se stopi. Nalijte v kozarčke. Uporabno eno leto.

Rešitev v stiski - Trpotčevo mazilo

Trpotčevo mazilo se je izkazalo kot prva pomoč pri krvavitvah, ekcemu, poškodbah, hemoroidih, vnetjih … Njegova glavna učinkovina aucubin pomirja tudi srbečico, blaži otekline, pekoč občutek po pikih insektov in deluje protiglivično.

Recept: Pest svežih trpotčevih cvetov očistite in narežite na koščke. Polovico cvetov ukašite z 250 ml olivnega olja, zavrite in kuhajte še eno uro na zmernem ognju. Ko se ohladi, precedite. Preostale cvetove zmešajte s četrt čajne žličke soli, zmiksajte in pustite stati eno uro. Precedite. Tekočino zmešajte z 20 g voska in segrevajte, da se stopi. Odstavite z ognja in v tankem curku in med stalnim mešanjem dodajajte trpotčevo olje. Nalijte v kozarce. Uporabno do dva meseca.