Estrada

Kaj torej podariti šolarju za spričevalo?

R.Š., Maja
20. 6. 2017, 12.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

»Otrok se uči zase,« pogosto slišimo iz ust staršev. To je seveda res, vendar pa pri učenju in usvajanju novega znanja potrebuje tudi motivacijo.

Najboljša je seveda notranja motivacija, ki izhaja iz otrokovih želja in ambicij, da bi dosegel uspeh. Po uspešno opravljenem delu pa, tako kot odrasli, tudi otrok potrebuje potrditev in pohvalo. Vprašanji, ki se pri tem neizogibno zastavljata, pa sta, ali je smiselno nagraditi otroka za šolski uspeh ter kaj mu podariti.

Nagrada kot potrditev, ne kot motivacija

Dejstvo je, da je motivacija pomemben dejavnik za uspeh. Pri tem pa je najpomembnejša notranja motivacija, torej tista, ki izhaja iz posameznikovih potreb in želja. Če to prikažemo na primeru šolarja, lahko rečemo, da je notranje motivirani šolar dosegel uspeh zato, ker si je želel neko snov znati in/ali za to dobiti dobro oceno. Medtem ko je zunanje motivirani šolar morda prav tako dosegel uspeh, vendar ga pri tem ni motivirala lastna želja po uspehu, temveč nagrada, ki so mu jo obljubili starši, ali pa kazen, ki bi ga čakala v primeru slabe ocene.

Se sprašujete, kako motivirati otroka, da si bo želel znanja? Spomnite se svojega prvošolčka, kako navdušen je bil pred prvim vstopom v šolo. Kaj kmalu pa je ugotovil, da je šola »bljak«. Zakaj otroke mine to prvotno navdušenje? Najpogosteje zaradi zgleda odraslih. Torej, če sami nismo motivirani (za službo, delo itd.), tudi naš otrok ne bo.

Druga stvar je preveč obšolskih obveznosti. Pomislite na to, koliko prostega časa je imel otrok, ko je še obiskoval vrtec. S šolo pa niso prišle le šolske obveznosti, ampak tudi interesne dejavnosti, ki jih nekateri starši nakopičijo otrokom toliko, da ti ne zmorejo več slediti niti šolskemu delu. Otrok potrebuje tako čas za učenje kot tudi čas za igro in prijatelje, zato mu to omogočite.

Tretja pomembna stvar, ki prav tako vpliva na notranjo motivacijo, pa je občutek lastne vrednosti. Če boste vi cenili in spoštovali svojega otroka, se bo cenil in spoštoval tudi sam. Vrednotiti pa ne smete le njegovega šolskega uspeha, temveč tudi in predvsem njegov značaj, talente, samostojnost, občutek za sočloveka itd.

Otrok bo torej najlažje dosegel uspeh, če bo notranje in ne zunanje motiviran. Pomembno pa je, da ga tudi nagradite za uspešno opravljeno delo, vendar naj bo to nagrada v smislu potrditve in ne kot obljuba v smislu motivacije: »Če boš dobil petico, ti kupim tisto majico.«

Več pohval, manj daril

Vsak izmed nas potrebuje in si želi potrditev, še posebej po uspešno opravljenem delu. Zato poskrbite, da to dobi tudi vaš otrok, pa naj bo to v obliki pohvale ali pozornosti.

Pohvala je zastonj

Otroka pohvalite za dosežen uspeh, vedno, saj vas pohvala nič ne stane, je vedno na zalogi, otrok pa se zaradi nje ne bo počutil podkupljenega.

Podarite primerno darilo

Če ste se odločili, da boste otroka nagradili z darilom, upoštevajte njegovo starost, interese in želje ter mu podarite primerno, po možnosti tudi poučno darilo.

Manj je več

Ne pretiravajte z vrednostjo darila, sicer bo otrok sčasoma menil, da je vreden toliko, kolikor je vredno darilo, ki ste mu ga poklonili. V času recesije, ko je pri nas vedno več družin, ki ne zmorejo več niti plačati položnic, kaj šele kupiti otroku na primer drag mobilni telefon, je vredno razmisliti o tem, kaj z dragim darilom sporočamo otroku.

Denar ni primerno darilo

Otroku za nagrado nikar ne poklanjajte denarja. S tem mu namreč sporočate, da je plačan za svoje delo, kar pa ni res. Šola je obvezna in šolske obveznosti mora šolar vestno izpolnjevati.

Kaj podariti?

Nekateri ob besedi nagrada pomislijo le na materialne stvari. Vendar pa se bo otrok, če seveda ni navajen, da ga zasipavate z darili, razveselil tudi drobnih pozornosti in doživetij. Kaj torej podariti šolarju za spričevalo?

Pohvala in priznanje

Če verjamete ali ne, otrokom največ pomeni prav pozornost staršev ter pohvala in potrditev z njihove strani. Za otroke je zato zelo koristno, če jih za uspešno opravljene naloge pohvalite in jih spodbudite za delo v prihodnjem šolskem letu.

Mlajšim otrokom lahko izdelate celo posebno priznanje, na katero napišete otrokovo ime in priimek ter spodaj zapišete, kaj vse je dosegel (v tem letu, na primer). Priznanje pa potem obesite v njegovi sobi, kjer ga bo imel lahko ves čas na očeh.

Druženje ob sladoledu

Le kdo ne mara sladoleda? Ko bo otrok prinesel domov spričevalo, ga z navdušenjem odpeljite na sprehod do slaščičarne, kjer si lahko izbere največji sladoled oziroma si v skodelico naloži toliko kepic, kolikor jih lahko pojé.

Doživetje v kinu

Zanimiva ali celo razburljiva nagrada je lahko tudi ogled filma v kinu. Film oziroma risanko naj si otrok seveda izbere sam, med ogledom pa mu dovolite, da se posladka z bomboni, čokolado ali pokovko.

Družinski izlet

Združite prijetno s koristnim in otroka odpeljite na družinski izlet. Možnosti je veliko: izlet v neznano, kolesarski izlet, pohod, piknik, izlet na morje ali v gore itd. Pri tem seveda upoštevajte otrokove interese in mu dovolite, da sam izbere kraj.

Konkretno darilo

Če ste se odločili, da boste svojega šolarja nagradili s konkretnim darilom, predlagamo, da mu podarite na primer novo zgoščenko njegove najljubše skupine, vstopnico za koncert ali pa tisto majico, ki si jo že dolgo želi. Če razmišljate o nakupu dražjega darila, na primer kolesa ali mobilnega telefona, pa je morda pametno razmisliti o tem, da bi nekaj denarja za darilo iz svoje žepnine (če jo prejema) prispeval novička tudi otrok sam. Tako bo spoznal, da kljub trudu ni vedno enostavno dobiti tistega, kar si želimo.

Denar

Denarja sicer ni priporočljivo podarjati, razen v primeru, ko se z otrokom dogovorita, da si bo s tem denarjem plačal na primer taborniški izlet, na katerega si tako želi. Tako bo ta denar zagotovo porabil koristno.