Albanija

Helikopterji ustavili milijardno industrijo pridelave konoplje

B.K.
20. 6. 2017, 13.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Po tem, ko so lanskoletni poizkusi albanske vlade, da bi zaustavila nelegalno proizvodnjo indijske konoplje propadli, je letos albanska policija za boj proti gojenju kanabisa začela uporabljati helikopterje.

Policia e Shtetit
Albanski policisti iščejo nasade konoplje.

Junija 2014 je takratna albanska vlada v južno vasico Lazarat napotila 800 policistov iz posebnih enot. Misija: pridobiti državni nadzor nad območjem. Lazarat, kjer živi nekaj manj kot 3.000 ljudi, je bila namreč de facto avtonomno ozemlje. Njegovi prebivalci, ki so si kruh služili z vzgajanjem nelegalne indijske konoplje, so vasico branili s kupom strelnega orožja. To niti ni nenavadno, če vzamemo v zakup dejstvo, da so vaščani v dobrih časih pridelali tudi do 900 ton konoplje letno, kar je po takratnih cenah zneslo približno 4 milijarde evrov in pol, oziroma kar polovico albanskega bruto domačega proizvoda.

Policija je naletela na gromozanski odpor, v katerem so vaščani na policijsko intervencijo odgovorili tako s streli iz avtomatskih pušk, kot z uporabo granat in protitankovskega orožja. Čeprav je policijska operacija deloma uspela, se je nasilje nadaljevalo. Le leto kasneje je bil v Lazaratu tako ubit pripadnik albanskih protiterorističnih enot.

Nelegalna proizvodnja kanabisa pa je tudi po porazu Lazarata še vedno velik problem v Albaniji. Lansko leto se je tako vzgajanje te rastline znova povečalo in razpaslo po celotni državi. Policija je sicer uspela uničiti 2,5 milijona rastlin, a ogromne količine, ki so jih zasegli v začetku letošnjega leta namigujejo na to, da je velik del proizvodnje ostal nedotaknjen.

Reuters
Leta 2014 je albanska policija v vasici Lazarat uničila več kot 10.000 rastlin konoplje.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina

A policija je to poletje mnogo bolj optimistična. Za operacije proti pridelavi kanabisa so namreč v uporabo dobili helikopterje, s katerimi lažje opazijo nasade na hribovitem albanskem terenu. “Albanski teren je ponekod zelo hribovit, zato je kontrola iz zraka nujna. A rečem lahko, da je stanje drugčno kot lani – veliko večino nadzorovanega terena smo namreč očistili,” je za balkansko novinarsko mrežo BIRN dejal direktor albanske policije Josif Shtembari.

Shtembarijev optimizem je sicer podkrepljen s sprejeto triletno državno strategijo za boj proti kanabisu. Strategija v boj proti gojenju vključuje praktično vsako državno strukturo, pomembno vlogo pa igrajo tudi lokalne oblasti in prebivalci. Ti lahko namreč zaslužijo več kot 2.000 evrov nagrade, če policijo obvestijo o lokaciji nasada.

Da je albanski represivni aparat letos uspešnejši kot do sedaj potrjujejo tudi iz italijanske Guardia di Finanza, militarizirane narko-policijske agencije pod neposrednim nadzorom italijanskega ministra za gospodarstvo in finance. Prejšnji teden je tako italijanski policijski oficir Giovanni Conti potrdil, da v 23-urnem preletu albanskega ozemlja niso zasledili niti enega nasada konoplje. Guardia di Finanza bo sicer letos izvedla še 92 ur zračnega nadzora nad Albanijo.