Nekateri trdijo, da bo kanadski premier postal novi voditelj svobodnega sveta, naslov, ki je do zdaj pripadal ameriškemu predsedniku, a si ga zaradi očitnih razlogov ne bo prislužil Donald Trump. Justin Trudeau je pravzaprav edini, ki je doslej Trumpu med srečanjem povedal, kar mu gre, in je tudi obvladal njegov čudaški stisk rok.
Če je Trump junak resničnostnega šova, je kanadski predsednik vlade Justin Trudeau rokovski zvezdnik. Za številne ženske pa sanjski premier: mlad, čeden, svobodomiseln feminist, ki ima v vladi polovico ministric. CNN ga je nedavno opisal kot liberalnega superjunaka, Guardian pa kot utelešenje Disneyjevega princa. Njegove objave na Twitterju spremlja 2,6 milijona ljudi, med slikami, ki so najbolj priljubljene, pa so poleg njegovih razgaljenih fotografij tudi tiste, na katerih vanj zasanjano strmijo Kate Middleton, Angela Merkel, Emma Watson in tudi Ivanka Trump.
Pestra preteklost
Nič čudnega, ko pa je ne le njegova pojava, ampak tudi življenjska zgodba kot film. Poročen oče treh otrok je bil v svojem življenju vse od učitelja do varnostnika v nočnem klubu, zagrizen športnik, ki še vedno rad boksa, deska, smuča, teče in pridno vadi jogo, mimogrede pa v podporo homoseksualcem še javno poljubi moškega. Ali pa, kot da je navaden planinec na družinskem izletu, iz jame prileze brez srajce, kar seveda navdušeno posnamejo mimoidoči. Toda kaj lahko bi vsa ta lepota ostala neopažena, če ne bi leta 2008 postal poslanec kanadskega parlamenta, s 45 leti pa novembra 2015 kanadski premier. Tako kot je bil to že njegov oče Pierre Trudeau, eden najbolj priljubljenih kanadskih politikov preteklega stoletja.
Nixonova zdravica zapečatila usodo
Justin Trudeau je večino svojega otroštva preživel v rezidenci kanadskega premierja v Ottawi. Urbana legenda trdi, da je le nekaj mesecev po njegovem rojstvu tedanji ameriški predsednik Richard Nixon na državniški večerji dvignil čašo in predlagal zdravico za »Justina Trudeauja, bodočega kanadskega premierja«. Vendar tedaj ne njegov oče, še manj pa njegova mati Margaret nista slutila, da bo njun sin res politik, kaj šele premier, čeprav je hodil v najelitnejše šole in je bil kot otrok precej privilegiran.
Radoživi ded
A v njihovi družini je nekaj, zaradi česar niso dolgočasna politična dinastija, temveč pisana zbirka nenavadnih likov, kot da bi bili iz kakšnega romana. Njegov ded Charles-Émile Trudeau je bil v tridesetih letih 20. stoletja pravi ulični pretepač in pijanec, ampak imel je smisel za posel: začel je z verigo bencinskih črpalk, in to prav v času, ko je Severno Ameriko preplavila avtomobilska revolucija. S prodajo črpalk je zaslužil dovolj, da je preostanek življenja živel od investiranja v nepremičnine, zabaviščne parke in košarkarske ekipe. Dovolj tudi, da je Trudeauje iz potomcev skromnega tesarja, ki je v Kanado leta 1640 prispel s 14 otroki, spremenil v družino novih bogatašev, ki so potovali po Evropi. Njegov najstarejši sin Pierre se je šolal na Harvardu, česar pa radoživi Charles ni dočakal, saj je umrl v prometni nesreči, ko je bilo dečku komaj 15 let. Ostala sta mu očetova dediščina in ljubezen do boksanja, ki ga je naučil oče. In gospod Pierre ga je očitno prenesel še na naslednjo generacijo Trudeaujev, na Justina.
Oče – mešanica Napoleona in Marlona Branda
Pierre Trudeau je leta 1968 postal kanadski premier. Bil je že precej v letih, a neporočen, saj ga je preganjala vizija zakona svojega očeta in matere, ki je bil vse prej kot harmoničen. Kar pa ne pomeni, da šarmantni Pierre Trudeau ni imel ljubezenskih zvez. Na njegovem seznamu je bila celo Barbra Streisand, ki ga je zanosno opisala kot mešanico Napoleona in Marlona Branda. Na veliko presenečenje pa se je 51-letni Pierre Trudeau v drugem letu svojega premierskega mandata odločil, da se poroči z 22-letno Margaret Sinclair. Spoznala sta se tri leta prej na počitnicah na Tahitiju, kjer je letoval skupaj z njeno družino. Njen oče je bil tudi politik, nekdanji minister in škotski priseljenec. Poroka med premierjem in mlado hipijko je bila tako skrivna, da zanjo niso vedeli niti premierjevi pomočniki. Margaret je mnogo desetletij pozneje dejala, da sta se močno ljubila, a da so bile razlike med njima ogromne: »Bila sem mlada ženska v dvajsetih, komaj z univerze, zelo liberalno vzgojena, on pa je bil sofisticiran urbani intelektualec.«
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Mama – domnevna ljubica Micka Jaggerja
Deset mesecev po poroki se jima je za božič leta 1971 rodil prvi sin Justin. Dve leti pozneje, spet za božič, drugi sin Alexandre, leta 1975 pa še Michel. Toda zakon je bil vse prej kot uspešen. Margaret se je počutila ujeta v protokolu in je premiersko rezidenco imenovala »kraljevi dragulj državnega zaporniškega sistema«. Redno je skrbela za škandale, o katerih je z veseljem poročal rumeni tisk. Na državniških večerjah je nosila prekratka krila in namesto formalnih zdravic pela pesmi, pred varnostniki kadila travo in se noro zabavala v tedaj najslovitejšem klubu na svetu, newyorškem Studiu 54. Jasno je bilo, da zakon ne bo trajal. Razšla – a še ne uradno ločila – sta se leta 1977. Margaret je vse tri sinove pustila v premierski rezidenci, tako da je Pierre Trudeau postal prvi kanadski premier samohranilec.
Ona pa je odšla v New York za praktikantko k slovitemu fotografu Richardu Avedonu. Še preden se je uradno razvedelo, da sta se z možem razšla, je izbruhnil velik škandal, ko je Margaret preživela noč z Rolling Stonesi: »Po koncertu v Torontu smo šli v mojo hotelsko sobo, vso noč kadili travo, kockali in se pogovarjali.« Pisali so celo, da se je zapletla z Mickom Jaggerjem, a nekdanja prva dama ni tega nikoli ne potrdila ne zanikala. Do uradne ločitve leta 1984 so ji pripisovali afere še z Ryanom O'Nealom in Jackom Nicholsonom, bila je redna gostja slovite Factory Andyja Warhola in prijateljica Trumana Capota. Po ločitvi se je odločila, da je bilo dovolj svobode, preselila se je v majhno hišo nedaleč od nekdanjega moža in z njim delila skrbništvo nad sinovi. Pierre Trudeau se ni nikoli več poročil, a je imel dolgoletno razmerje s pravnico in imel z njo tudi hčerko. Margaret se je ponovno poročila in rodila še dva otroka.
Kopanje s princeso Diano
Justin je medtem živel otroštvo sina najbolj znanega politika v državi. Od svojih prvih mesecev je živel na očeh javnosti, v dnevnikih varnostne službe, ki je varovala družino, pa so skoraj po dnevih zapisane vse njegove dejavnosti. Oziroma dejavnosti Javorja 3, kot je bilo njegovo varnostno ime. Kanadčani so sinu premierja pošiljali ročno pletene puloverje, mama pa ga je učila pesmi otrok cvetja. Kadar je oče delal, se je Justin z bratoma igral v njegovi premierski pisarni ali v kanadskem parlamentu. Kot otrok je poleg Nixona srečal še britansko premierko Margaret Thatcher, nemškega kanclerja Helmuta Schmidta, ameriškega predsednika Ronald Reagan in pri enajstih letih tudi lady Di, s katero je plaval v bazenu očetove rezidence. Toda njegova vzgoja je bila striktna: oče je vztrajal, da se poglobi v francosko zgodovino in izpili boksarsko tehniko. Poletja so preživljali v poletni rezidenci ob jezeru, kjer so fantje lahko nemoteno divjali v naravi. V knjigi Common Ground, v kateri opisuje svoje otroštvo, je zapisal, da je normalno življenje spoznal, kadar je bil na obisku pri prijateljih. Čeprav se je denimo v javno osnovno šolo vozil s šolskim avtobusom tako kot njegovi sošolci, se je za avtobusom vedno vozil avto varnostne službe. Vsaj približno normalno življenje pa je njegova družina dobila leta 1984, ko se je oče politično upokojil.
Čeprav je v svojih najstniških letih trdil, da je zelo drugačen od očeta, je po njem vendarle podedoval šarm, karizmo in željo po tem, da si nenehno postavlja nove izzive. Seveda v značaju aktualnega kanadskega premierja ne gre zanikati niti maminega deleža. Ta zajema precej bolj avanturističnega duha, kot bi si ga predstavljali za politika, pa tudi spontanost, vedrost in željo po komuniciranju z ljudmi.
Manekenska postava in hollywoodska karizma
Njegov študij je bil tako razpršen kot njegovo otroštvo: začel je z literaturo, nadaljeval z inženirstvom, končal z magisterijem iz okoljske geografije. Leta 1998 je v plazu na smučišču umrl njegov brat Michel. Dve leti pozneje je umrl tudi njegov oče, in Justin Trudeau je javnost prvič začaral z govorom na očetovem pogrebu. Mediji so njegov govor opisali kot manifest dinastije Trudeau. A tedaj 28-letni Justin še ni imel političnih ambicij. Sedem let je bil učitelj na zasebni srednji šoli. Občasno je tudi poučeval smučanje in celo igral v televizijski nadaljevanki o prvi svetovni vojni. Nenadoma pa je postal aktiven okoljevarstvenik, ki se je boril proti rudnikom na daljnem kanadskem severu. V kanadski Liberalni stranki so spoznali, da ima enako karizmo kot njegov oče, tako da je postajal čedalje dejavnejši v politiki. In le opomba: ko so pred tedni po medmrežju zakrožile slike iz mladostnih let kanadskega premierja, so se ženske po vsem svetu topile – pa najsi gre za fotografije z dolgimi kodrastimi lasmi ali posnetke na kratko postriženega fanta v brezrokavniku.
Vroči ženini poljubi
Vmes se je čedni mlad politik še poročil. Svojo ženo Sophie Gregoire je sicer spoznal že v otroštvu, saj je bila sošolka njegovega brata. Znova sta se srečala leta 2003, ko je bila Sophie televizijska novinarka, Trudeau pa je skupaj z njo gostil dobrodelni ples. Nekaj mesecev zatem sta se začela videvati in Justin ji je že na prvem zmenku dejal, da se bo poročil z njo. To sta res storila maja 2005, na svatbi pa sta se vozila v očetovem avtomobilu iz leta 1959. Imata tri otroke, dva sinova in hčerko. Seveda ne veljata za konvencionalen politični par: v javnosti si zelo sproščeno izmenjujeta nežnosti – prav znamenit je denimo njun hudo vroč zmagovalni poljub po Trudeaujevi boksarski zmagi nad konservativnim politikom leta 2012. Res seksi je tudi zato, ker je bil v tistem hipu kanadski premier brez srajce, vidno prepoten, na ogled pa je bila tudi njegova tetovaža orla domorodskega plemena Haida, ki je posvojilo njegovega očeta in s katerim je tudi Justin Trudeau močno povezan. Morebiti tudi zato kroži lažna novica, da je Donald Trump svojega kanadskega kolega poimenoval »poglavar ljudi iz iglujev«. No, vsekakor smo lahko prepričani, da bo ta poglavar imel svetu še veliko povedati.