Estrada

Ne prezrite bolečine!

Tina Osterman, Bodi Zdrava
2. 5. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Bolečina je primarno simptom in šele nato znak bolezni.

Je individualna izkušnja vsakega posameznika in odziv, ki lahko bistveno spremeni telo in kakovost življenja. Skozi bolečino nam telo sporoča, da čustveno in psihično nekaj ni v redu. Če bolečino spregledamo ali jo ignoriramo, simptomi skozi čas postajajo vse glasnejši.

Že od nekdaj je bila bolečina zelo pomembna, saj je posameznika obvarovala pred hujšimi poškodbami. Bolečina je lahko simptom značilne bolezni ali znak, da se nekaj škodljivega gradi na telesni ravni. Bolečina lahko postane tudi dolgotrajna spremljevalka, ki lahko bistveno ogrozi kakovost našega življenja.

Akutna in kronična

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Če bolečina nastane hitro in traja kratko, govorimo o akutni bolečini, ki nas opozarja na škodljivo dogajanje v telesu in nas varuje pred novimi poškodbami. Akutna bolečina traja največ do tri mesece, ima jasen sprožilni dejavnik in po navadi izgine po odpravi vzroka. O kronični bolečini govorimo takrat, ko bolečina traja več kot pol leta in se nadaljuje tudi po odstranitvi vzroka. Kronična bolečina izrazito poslabša telesno in duševno zdravje posameznika ter posledično tudi njegovo delovno zmožnost in kakovost življenja. Kronični bolečini se pridružujejo znaki tesnobnosti in depresije, kar za bolnika predstavlja dodatno breme. Pred desetletji kronične bolečine niso povsem jasno opredeljevali. Zdravstveni strokovnjaki so jo dojemali kot manifestacijo poškodbe ali bolezni. V primerih, kjer niso našli vzroka bolečine, so domnevali, da mora biti »bolečina le v glavi« in da si jo pacient le domišlja. Skozi čas se je začelo uradno priznavati, da je vsa bolečina resnična, in to ne glede na zdrav funkcionalni telesni sistem.

Bolečina je darilo

Vsaka kronična bolečina je najprej akutna, prehod iz akutne v kronično pa lahko preprečimo predvsem z ustreznim pristopom in učinkovitim zdravljenjem. Najbolj učinkovito je zagotovo, da čim prej ugotovimo vzroke naših bolečin in jih takoj začnemo zdraviti. Včasih so za odpravo bolečin potrebna zdravila, včasih pa le neko globlje spoznanje. Če namreč zgolj posežemo po tabletah, pogosto le prikrijemo odziv telesa na stresne razmere, s tem pa si v prihodnosti gradimo le več stresnih doživetij in neprijetnih bolečin. Ko se prepustimo izkušnji bolečine in njenemu zdravljenju, sprevidimo, da je bolečina darilo, ki nas nekaj uči o nas samih in o naši interakciji s seboj in zunanjim svetom. Bolečina je resnična, trpljenje pa si izberemo sami. Zagotovo nam ni treba trpeti, raje se osredotočimo na načine, s katerimi bomo pozdravili bolečino, ki nas le »navidezno« poziva k begu. Zapomnite si, bolečina je simptom, da obstaja rešitev!