Ljudje s kroničnimi bakterijskimi vnetji dlesni imajo dvakrat večjo možnost za srčni napad. Študija, ki so jo opravili na univerzi v Minnesoti, je med 700 ljudmi brez zgodovine srčnih obolenj pokazala neposredno povezavo med manjkajočimi zobmi (ki so znak resne zobne bolezni) in oblogami arterij. Druge študije so obolenja dlesni povezale s povečanim srčnim utripom v mirovanju, slabim EKG-jem in slabim nadzorom krvnega sladkorja – znakov ali dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku srčnih bolezni. Raziskovalci z univerze v Michiganu so pregledali 320 vojaških veteranov in ugotovili, da bolezni zob in dlesni predstavljajo večje tveganje za bolezni srca kot prevelika telesna teža, visoka raven holesterola, premalo telesne vadbe in kajenje. Zagrizimo torej v pot do boljšega zdravja in poskrbimo za zdrave dlesni in zobe – z redno higieno in obiskovanjem zobozdravnika najmanj dvakrat letno. Nekateri priporočajo tudi obisk zobnega higienika enkrat letno, da naredi 'generalno čiščenje' tudi najbolj skritih kotičkov našega zobovja.
Naj postane železna srajca
Da ne bo niti žepkov nad zobmi, niti zobne gnilobe, niti rdečih izpljunkov, je potrebna rutina.
➺Vsako jutro in vsak večer temeljito oščetkajmo zobe z mehko zobno krtačko s čim več dlačicami ter z njo nežno zmasirajmo tudi dlesni. Če nismo prepričani, ali ščetkamo pravilno, si oglejmo katero od množice spletnih strani o čiščenju zob ali poprosimo zobozdravnika, da si ogleda, kako si čistimo zobe, ter nas opozori, če kje nismo dovolj natančni ali naša tehnika ni najboljša.
➺Vsaj enkrat dnevno – najbolj priporočljivo je zvečer – si temeljito očistimo tudi medzobne prostore – najlažje bo to storiti z medzobnimi ščetkami, zelo učinkovita pa je tudi zobna nitka različnih debelosti, ki jih med nitkanjem izbirate glede na širino medprostorov svojih zob. Zapomnimo si: če si ne očistimo medzobnih prostorov, je to enako, kot da bi avto očistili le spredaj in zadaj, ob straneh pa bi ga le malo poškropili z vodo.
➺Priporočljiva (predvsem če pride do težav z dlesnimi) je uporaba protibakterijske vodice s čajevcem, timijanom ali miro (naj bo brez sintetičnih dodatkov).
➺Redno obiskujmo zobozdravnika – če bo sproti odstranjeval obloge, bo poleg bleščečih zob poskrbel tudi za zdrave dlesni (vnetja dlesni se namreč hitro pozdravijo z odstranitvijo zobnih oblog).
Pomagajmo si z domačimi pripravki
Včasih nam kljub rednemu ščetkanju, nitkanju in obiskom zobozdravnika ponagaja zdravje zob ali dlesni. Pri higieni bodimo še bolj dosledni, če po enem tednu krvavitev, občutljivost ali bolečina ne pojenjajo, pa brez omahovanja obiščimo zobozdravnika. A morda si bo telo že prej opomoglo – če ga bomo podprli z domačimi pripravki in če bomo pri zdravljenju dosledni. Uporabne nasvete smo našli v knjigi Zdravje iz kuhinje – ljudska zdravila na sodoben način, vredno jih je preizkusiti in nadaljevati s tistimi, ki nam dajo najboljše učinke. Pomagajmo si z domačimi pripravki
Masaža dlesni
Aloa je popolno sredstvo za zdravljenje bolečih dlesni, saj pomaga celiti poškodovano tkivo in blaži vzdražene dele. Odrežimo del alojinega lista in z žličko izpraskajmo alojin gel. V gel pomočimo ščetko z mehkimi ščetinami, nato pa ga s krožnimi gibi nežno vmasirajmo v dlesni. Krtačko pred vsakim premikom na nov del dlesni pomočimo v gel. Spodbudili bomo pretok krvi v dlesni in zdravljenje tkiva.
Izpiranje
Bolečino in morebitno oteklino v dlesnih ublažimo in umirimo z izpiranjem ust s slano vodo (žlička soli, raztopljena v kozarcu tople vode), rožno vodo divjega origana (vsebuje spojine, ki blažijo bolečine in uničujejo bakterije) ali kamiličnim čajem (čez dve čajni vrečki prelijte skodelico vrele vode in pustite stati deset minut). Trideset sekund žvrkljajmo in izpljunimo ter ponavljajmo vsak dan najmanj en teden.
Žvečimo semena
Sezamova in sončnična semena vsebujejo minerale, ki pripomorejo k zdravim dlesnim in zobem. Preventivno (ob težavah lahko tudi večkrat) prežvečimo eno žlico semen, s čimer bomo okrepili tkivo in dlesni.
Ublažimo bolečino
Ameriški slamnik (tinktura, ki jo uporabljate proti prehladu) pospešuje tudi zdravljenje dlesni in deluje kot lokalni anestetik. S tekočino prepojimo bombažno paličico in jo nanesemo neposredno na boleče mesto, ali pa žličko tinkture vmešamo v manjši kozarec tople vode in jo žvrkljamo najmanj eno minuto vsak dan, dokler stanje ni boljše.
Ustavimo krvavitev
V črnem čaju so taninske kisline, ki zmanjšujejo otekla tkiva in pomagajo strjevati kri ter ustavljajo krvavitve. Če torej krvavitev in vnetje ne pojenjata, prepognemo čajno vrečko in ugriznemo vanjo.