Estrada

Zdravilna zelišča za otroke

Metka McCull y Žigon, Pomagaj si sam
17. 1. 2017, 11.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Ne tecimo po težko orožje pri vsakem prehladu!

Ljudsko zdravilstvo je od nekdaj uporabljalo zelišča in rastline za zdravljenje, saj včasih drugega niti ni bilo na voljo. Dandanašnji pa se vse bolj naslanjamo na farmacevtsko industrijo in uradno medicino. Tudi pri blažjih težavah, ki bi minile tudi same od sebe, saj ima naše telo čudovito sposobnost za samozdravljenje in obnavljanje, posežemo takoj po »težkem orožju«. Še posebej velja to pri zdravljenju otrok. Vendar, in to je tudi znanstveno dokazano, so zdravilna zelišča pri manjših, običajnih zdravstvenih težavah enako ali celo bolj učinkovita kot industrijski farmacevtski izdelki. Predvsem pa so ob pravilni uporabi brez stranskih učinkov, bolj ekološka in veliko cenejša. Po raziskavi iz ZDA je uporaba sintetičnih zdravil in nepravilno zdravljenje na 4. mestu med vsemi vzroki za smrt (na prvem mestu so srčno-žilne bolezni, na drugem rak, na tretjem kap ). Precej grozljiv podatek.

Menim, da moramo naravi, zeliščem in ljudskemu zdravilstvu bolj zaupati, predvsem pa jih bolje spoznati. Treba je vedeti, kdaj lahko posežemo po zdravilnih zeliščih, kdaj pa je nujna pomoč uradnih medicine in farmacije. Na srečo imamo na voljo oba sistema, le modro ju je treba uporabljati. Pri manjših težavah imata vsekakor prednost narava in ljudsko zdravilstvo, pri hujših težavah, ki lahko ogrozijo življenje, pa ni kaj premišljevati. Takrat so farmacevtska zdravila in uradna medicina neprecenljivi, ker učinkujejo hitro in ciljno.

Kdaj lahko sami ukrepate doma

Pri površinskih odrgninah in urezninah, manjših opeklinah, pikih insektov, prehladih, včasih tudi pri otroku, ki ima že povišano temperaturo in se na splošno slabo počuti. Uspešno mu lahko pomagate z nekaterimi domačimi preizkušenimi zeliščnimi pripravki, ki nimajo nikakršnih stranskih učinkov, tako kot jih ima večina sintetičnih zdravil. Vaš otrok pa se bo pozdravil enako hitro.

Tudi če otroka začne malo boleti uho, kar je pri malčkih zelo pogosto, lahko ukrepate doma. Pri mojih otrocih se razni domači pripravki, ki jih kaneš v uho, niso obnesli. Najboljše je otroku okrog glave in prek ušes oviti topel šal, ga namestiti na toplo in poskrbeti, da bo počival. Če pa ga močno boli in po nekaj urah ni nič boljše, ga nemudoma odpeljite k zdravniku in ne branite se zdravljenja z antibiotikom, če bo pediater presodil, da je potrebno. Ne mučite sebe in otrok.

Kdaj je obvezen obisk zdravnika

Včasih je potrebno takojšnje ukrepanje in obisk zdravnika, ker gre lahko za življenje in uradna medicina resnično rešuje življenja. Torej pojdimo k zdravniku, kadar

  • - domače zdravljenje ni učinkovito in ne opazimo nobenega izboljšanja v nekaj urah oziroma v enem dnevu;
  • - je otrok videti že na prvi pogled zelo bolan, se ne odziva, je na videz odsoten, deliričen, na splošno zelo oslabel;
  • - ima vročino, višjo od 39 stopinj več kot en dan;
  • - ima močne bolečine;
  • - težko diha;
  • - močno bruha;
  • - je dehidriran (suha usta in ustnice, ni uriniral več kot 6 ur).
  • - Pri opeklinah, večjih od otroške dlani.
  • - Pri močnih alergijah, oteklinah, obsežnih pordelih delih telesa.

Kako najlažje damo otroku domače zdravilo

Dojenčki

Ti lahko veliko koristnih snovi iz zelišč dobijo že z materinim mlekom. Če mati na primer pije veliko ustreznih čajev, na primer kamilice in janež, pomaga to otročku pri kolikah in za umiritev. Če je otročiček bolan, to morda ne bo zadostovalo, zato pripravimo ustrezen čaj in mu ga primerno ohlajenega s kapalko nakapljamo v usteca. Zadostuje že nekaj kapljic večkrat na dan.

Pri malce večjih otrocih

Zelišča lahko vmešamo v hrano. Posušena zelišča zmeljemo v prah in jih primešamo naravnim sokovom, juhicam, omakam ali otroškim kašicam. S količino ne pretiravamo, da okusa hrane ne spremenimo preveč in bo otrok hrano pojedel z veseljem. Raje mu dajmo večkrat po malo.

Odlično se obnesejo tudi z medom in suhim sadjem ter oreški pomešana zelišča. Pripravimo jih kot sladico, in otroci jo bodo radi pospravili. Vse sestavine zmeljemo v mešalniku, dodamo malce medu in povaljamo v zdrobljenih oreščkih ali kokosu. Sladica, ki je hkrati zdravilo.

Če pripravimo čaj, naj bo močan, za otroke pa ga malce razredčimo, recimo z jabolčnim sokom. Tako ga bodo otroci raje in lažje popili.

Otroci imajo zelo radi tudi različne zeliščne sirupe. Sirup najlažje pripravimo tako, daskuhamo res močen čaj iz ustreznega zelišča glede na težavo.Kuhamo malo dlje, da izpari nekaj vode (ca. 30 min). Nato počakamo, da se čaj rahlo ohladi, ga precedimo in zmešamo z medom. Na skodelico čaja damo ½ skodelice medu. Med stopimo v čaju, če je potrebno, čisto malo segrejemo, da se ves med stopi in nastane gost sirup. Po želji dodamo kapljo eteričnega olja mete, certificiranega za uporabo v živilske namene, ker bo tako otrokom okus bolj všeč. Hranimo v hladilniku in dajemo po potrebi po žličkah samostojno v tekočino, toplo vodo, naravni sadni sok …

Najraje pa otroci uživajo zdravilna zelišča v obliki bonbončkov in zeliščnih lizik, ki jim jih dajemo, kadar jih boli grlo.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Otroci se na zdravljenje z zelišči hitro in močno odzivajo. Ker je njihov sistem delno še nerazvit in občutljiv, moramo biti z uporabo zelišč pri otrocih previdni. Katera so torej za otroke varna zelišča? Načeloma ista kakor za odrasle, le da ne smejo biti niti malo strupena, ter seveda v primerni količini. Spodaj je seznam zdravilnih zelišč, ki jih brez skrbi lahko dajete tudi majhnim otročičkom. Ni treba iti zaradi vsakega prehlada ali rahlo povišane temperature k zdravniku. Veliko lahko z uporabo zelišč naredite sami doma, to bo veliko manj stresno za vas in otroka. Pa še ne tvegate nove okužbe v prepolni čakalnici. Včasih zadostuje že malce miru in veliko crkljanja, pa bo vaš otročiček hitro spet popolnoma zdrav.

Zdravilne rastline za otroke

Kamilica (Matricaria camomilla)

Deluje izredno blago in je primerna tudi za dojenčke. Pomirja krče pri majhnih otrocih in jih sprošča. Uživa se v obliki čaja. Odlično se obnesejo tudi kopeli s kamilico, ker jo telo vsrka skozi kožo. Tudi v masažno olje lahko kanemo kapljo ali dve eteričnega olja kamilice. Zvečer po kopanju namažemo otroka z njim za sprostitev in boljši spanec. Eterično olje lahko uporabimo tudi za masažo trebuščka, če ta otroka boli. Kljub blagemu delovanju kamilice zdravijo in pomagajo tudi pri resnih težavah, kakršne so vnetja, stres in preobremenjenost.

Semena janeža (Feniculum vulgare)

Janež je znano sredstvo proti želodčnim in prebavnim težavam. Otroci ga imajo običajno zelo radi. Jaz naredim močan janežev čaj (1 žlička semen na 1 skodelico vode). Pomaga pri kolikah, napenjanju, slabi prebavi, bolečinah v trebuhu.

Ameriški slamnik (Echinacea purpurea)

Krepi imunski sistem, deluje tako preventivno kot kurativno. V začetku jeseni naredim svojima otrokoma vsako leto dvotedensko kuro s slamnikom. Najučinkovitejša je tinktura ameriškega slamnika, a zaradi alkohola ni primerna za otroke. Zato otrokoma pripravim sirup z medom in ameriškim slamnikom, včasih pa čaj. Ameriški slamnik je zelo zdravilen tudi pri prehladih, vročini, bolečem grlu. Takrat dam otrokom domačo tinkturo ameriškega slamnika, do 10 kapljic v pol kozarca vode vsako uro. Kmalu je opazno izboljšanje.

Z vodo razredčena tinktura pomaga tudi pri oteklinah in pikih insektov. Otrokom, ki so alergični in na splošno občutljivi, lahko ameriški slamnik dajemo brez škode tudi daljše obdobje, in sicer otroku kuhamo 5 dni čaj, nato pa naredimo 2 dni premora. Po nekaj mesecih bi morali opaziti izboljšanje.

Oves(Avena sativa)

Krepi ves organizem, tudi kosti. Odlično se obnese pri otrocih. Uporabljamo ovseno slamo, iz nje pripravljamo čaj – žlica zdrobljene ovsene slame na skodelico vode. Otrokom ga dajemo pit čim pogosteje. Izboljšuje življenjsko moč, okrepi celo telo, odpravlja napetost in pomirja, učinkuje proti izpuščajem. Odlične so ovsene kopeli, tudi za dojenčke.

Kopriva (Urtica dioica)

Koprive pomagajo pri alergijah, ki jih je med našimi otroki vse več, ter pri bolečinah zaradi rasti (naj se sliši še tako čudno). Ni je koristnejše rastline, kot je kopriva, ker je polna vitaminov in mineralov. Koristi prav vsem, odraslim in otrokom. Deluje diuretično, zato je priporočljiva pri urinarnih težavah. Čim pogosteje preventivno pripravimo čaj s koprivami in meto (za boljši okus), ker poživlja ves organizem in krepi njegovo odpornost.

Slezenovec (Althea officinalis)

Pomaga pri respiratornih obolenjih in urinarnih težavah. Uporabljamo posušene korenine, liste ali cvetove, in sicer jih prelijemo z mlačno vodo ter počakamo pol ure, nato precedimo. Slez in slezenovec naredita veliko sluzi, ki pomaga pri izkašljevanju. Pomaga tudi pri obolenjih ledvic in urinarnega trakta.

Ognjič (Calendula officinalis). Ognjičevo mazilo je neprecenljivo za zunanje zdravljenje ran in odrgnin. Posušene ognjičeve cvetove namočimo v domače olivno olje in iz tega pripravimo ognjičevo mazilo. Rane se hitro zacelijo in brazgotine izginejo. Z ognjičevim mazilom lahko mažemo otroku obrazek pozimi, kadar je zelo mrzlo ali vetrovno (za sprehod, igranje, smučanje ipd.).