Včasih so s semeni znali delati. Nekatera, ki so jih našli v egipčanskih grobnicah, so skalila še po 4000 letih. Zato imamo danes kamut, oziris in razne druge sorte starih žit. Tudi Indijanci so bili znani po tem, da so svoja semena znali shranjevati v glinene posode, v njih so globoko v zemlji lahko počakala tudi 100 let, ko so jih ponovno uporabili.
Takšne zgodbe se v danes slišijo kot pravljice. Večina komercialnih semen težko počaka eno leto. Da ne govorim o tem, kolikokrat sem že kupila nizki fižol in se je izkazal za visokega, rumeno korenje je zraslo oranžno, pastinak ni nikoli skalil.
Tokrat ne bomo govorili o kakovosti semen. Recimo, da vam je uspelo pridelati, dobiti ali nabaviti kakovostno seme. Nakup takšnih semen ni poceni. V vrečki pa jih je vedno veliko več, kot bi jih ljubiteljski vrtičkarji potrebovali. Zato se mnogi sprašujejo, kako dolgo lahko ta semena uporabljamo.
V tabeli boste videli, da nekatera res zmorejo veliko več, kot si predstavljate.
V resnici moramo le seme pastinaka pobrati vsako leto. Če ga želimo shraniti za dlje časa, pa je edina možnost zamrzovanje.
Med občutljivejše uvrščamo tudi kobulnice (koromač, peteršilj, zelena, korenje ...)
Potem pa vse postane lažje. Kako dolgo bodo semena res ohranila kaljivost, bo odvisno predvsem od razmer, v katerih jih boste shranjevali.
Že pet let obiskujem avstrijsko semensko banko Arche Noah (Noetova barka), in spoznavam, kako delajo s semeni. V začetku sem menila, da je za semena najpomembnejše, da so na mrzlem in temnem mestu, pa se je izkazalo da to ni nujno.
Pet dragocenih nasvetov
Za semena je najpomembnejše, da niso izpostavljena vlagi, popolna tema pa ni nujna. Če že izbirate, izberite temnejši prostor. Pomembno pa je, da semena niso izpostavljena neposrednim sončnim žarkom. Če uporabljamo temne steklenice ali kozarce, odpravimo tri težave hkrati. Omejimo dostop svetlobi, vlagi in svežemu zraku.
Čisto in nepoškodovano seme bo zdržalo dlje kakor tisto, ki je polno primesi. Če se vam ni dalo očistiti nabranega motovilca ali kakšne druge rastline, nič hudega, če boste seme uporabili v bližnji prihodnosti (npr. v naslednji sezoni). Vedeti pa morate, da neočiščeno seme, če ga ne shranjujemo v idealnih razmerah, lažje postane plen plesni. Za daljše shranjevanje je zato dobro semena pregledati in shraniti le čista in zdrava.
Osebna izkaznica semen
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ste že doživeli takšen dialog:
»Prinesla sem ti odličen fižol.«
»Super, a je nizek ali visok?«
»Ne spomnim se več.«
In kaj boste zdaj? Fižol posejali ob preklah in potem ugotovili, da imate nizkega, ali ga dali na gredo in potem, ko se bo potegnil meter v višino, populili?
Seme ni dovolj. Vedeti morate, kaj ste dobili (ali dali). Zato naj vsako seme spremlja tudi njegova osebna izkaznica.
Spomin je varljiv. Se vam je že zgodilo, da ste nekaj posejali in niste označili gredice, prepričani, da boste že vedeli, kaj je tam? Ne gre za EMŠO, preprosto smo tako preobremenjeni s podatki, da nam mnogi uidejo iz spomina. In če ne veste, kaj natančno ste posejali, boste težko vedeli, kakšno seme ste na koncu pobrali.
Zato je dobro na gredicah označiti ne le vrsto, temveč tudi sorto, ki jo gojite. Zapišite na ploščico tudi točen datum, kdaj ste rastlino posejali. Tako boste lahko opazovali in primerjali, kako se neka sorta obnese, kako raste, kakšne značilnosti ima ... Na osnovi tega se boste naslednjo sezono lažje odločali, kaj, kdaj in kje boste sejali. Če pa si boste semena izmenjevali, bodo podatki v veliko pomoč tudi naslednjemu uporabniku.
Kako zlagati semena?
Nekateri jih zlagajo po rodovih, drugi po kolobarju, tretji po abecedi, po imenih. Nekateri celo po latinskih.
Ker sejem v skladu s setvenim koledarjem, sem v letih prišla do tega, da je najbolje tudi semena razvrščati po etrih. Tako imam predalček s semeni za plod, predalček za list (teh imam več), predalček za korenino in še enega za cvet.
Prednost takšnega spravljanja je, da na pravi dan vzamem v roke le en predal. In vedno ugotovim, da bi lahko sejala še kaj, na kar prej sploh nisem pomislila.
Če imate semen veliko, lahko upoštevate tudi idealen čas za setev in semena zložite glede na to, kaj bo šlo v zemljo spomladi, kaj poleti in kaj jeseni.