Danes bo večinoma sončno. Popoldne in zvečer je predvsem v severni Sloveniji možna kakšna vročinska nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 32 do 37 stopinj Celzija, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Jutri bo večinoma sončno. Popoldne in zvečer lahko predvsem v gorskem svetu nastane kakšna nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 20, ob morju do 23, najvišje dnevne od 32 do 37 stopinj Celzija.
Obeti: V nedeljo in ponedeljek se bo nadaljevalo sončno in zelo vroče vreme, predvsem na severu države pa bodo popoldne in zvečer možne posamezne nevihte.
Vremenska slika: Nad južno Evropo je šibko območje visokega zračnega tlaka. V višinah priteka k nam od zahoda zelo topel in razmeroma vlažen zrak.
Napoved za sosednje pokrajine: Danes bo povečini sončno, v Alpah bodo popoldne nastajale posamezne nevihte. Jutri bo povečini sončno, v krajih severno od nas bo nekaj neviht.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Opozorilo: Ob koncu tedna bo zelo vroče, najvišje dnevne temperature bodo večinoma presegale 35 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo velika.
Biovreme: Po nižinah bo sredi dneva in popoldne počutje poslabšala velika toplotna obremenitev, takrat se je potrebno izogibati večjim naporom na prostem, uživati lahko hrano in dovolj tekočine. Prostori naj se zračijo ponoči in zjutraj. Vročina bo najbolj neprijetna v mestih, znosnejša v višjih legah, zelenem okolju in ob vodi. Pri najbolj občutljivih bodo popoldne prehodno možne tudi druge vremensko pogojene težave. Priporočena je večja previdnost.
Kot je navedeno na spletnih straneh Arsa, lahko koncentracije ozona predvsem na Primorskem presežejo opozorilno urno vrednost.
Na Arsu ljudem priporočajo, da ob vročih, jasnih in sončnih dneh, ob katerih so povišane koncentracije ozona, prostore zračijo zjutraj in v delu dopoldneva. Popoldne naj ostanejo v zaprtih prostorih, saj so tam koncentracije ozona nižje. Fizičnim aktivnostim na prostem se je treba izogibati. Če že, jih je najbolje izvajati zjutraj, ko so koncentracije ozona nižje. Te so sicer najvišje med 12. in 17. uro, na Primorskem in ob obali pa med 12. in 19. uro.
Na vročino so še zlasti občutljivi starejši in bolniki, pri katerih lahko pride do zdravstvenih zapletov. Kot je zapisano na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje, med zdravstvene težave, ki lahko nastopijo po daljšem obdobju vročine, spadajo kožni izpuščaji, vročinski krči in izčrpanost, kratkotrajna izguba zavesti oz. omedlevica ali celo vročinska kap. Vdihavanje ozona lahko pri bolj občutljivih osebah vodi do težkega dihanja, tesnobe v prsnem košu, kašljanja in pekočega občutka v očeh. Poleg tega lahko še poslabša mnoge kronične bolezni.
Vročina močno vpliva tudi na počutje živali, zato morajo njihovi skrbniki poskrbeti, da bodo vedno imele dovolj vode, zagotoviti pa jim morajo tudi možnost, da se lahko umaknejo v senco.