Karačićevo podjetje izposoja napihljive čolne in minuli vikend se je za sedemdnevni najem zanimal neki italijanski turist. Kristijan mu je čoln pripeljal v Split, možakar je plačal 2100 evrov za najem, kavcije v višini 500 evrov pa ne, češ da nima denarja. »Opazil sem, da je imel s seboj le kopije osebnih dokumentov, vendar je bil prijazen, zato nisem kompliciral,« razloži Karačić. »Dejal mi je, da ga čakajo žena in otroci, ter da je v splitski marini najel tudi sedemdnevni privez za čoln,« pripoveduje in dodaja, da se je prava drama začela nekaj ur pozneje.
Kristijan Karačić, lastnik podjetja Veni, vidi, vici: »Še zdaj ne morem verjeti, da smo se vrnili živi in zdravi.«
Čoln je izginil
Iz Nemčije ga je poklical brat, ki je sicer solastnik njunega podjetja, in mu povedal, da je na GPS-u opazil, kako se čoln, ki ga je najel italijanski turist, premika proti Italiji. Kristijan je takoj poklical policijo, vendar so mu policisti dejali, da ne morejo ukreniti ničesar, saj je bil čoln najet za sedem dni in bi bilo treba počakati do izteka tega roka. Klical je tudi v splitsko marino, kjer so mu pojasnili, da nihče z imenom Franco Girotti ni najel priveza za čoln. Brata Karačić sta vzela stvari v svoje roke. S prijateljem so se odpravili v Italijo. GPS jim je pokazal, da se nahajajo 80 kilometrov od mesta, kjer naj bi bil privezan ukradeni čoln. S pomočjo GPS-sistema so dospeli do mesta Capoiale. »Nikoli ne bom pozabil tega prizora. Zagledali smo kanal, dolg okoli tri kilometre in širok deset metrov, v katerem je bilo privezanih vsaj dvesto čolnov. Takoj nam je bilo jasno, da so vsi ukradeni. Na enem od privezov smo zagledali tudi našega,« pripoveduje Kristijan. Poklicali so italijansko policijo. Medtem ko so jo čakali, pa se je pred njimi pojavil starejši možakar in jih spraševal, kaj tam delajo. »Pojasnili smo mu, da čakamo policijo, in ga vprašali, ali ve, čigav je ta čoln. Dejal nam je, da ne ve, da pa so vsi čolni v kanalu njegovi. Zatem so prišli policisti, brat jim je pokazal papirje in z njimi odšel na postajo. Midva s prijateljem pa sva počakala, da je starejši možakar odšel, zatem pa z rezervnim ključem vžgala čoln in odplula. Bilo naju je strah, da naju bo ustrelil. Vse skupaj, mesto in kanal, je spominjalo na pravo leglo mafije,« razlaga.
200 ukradenih čolnov je bilo privezanih v dolgem kanalu.
Vodja tolpe
Ko so opravili vse razgovore s policijo in dobili dovoljenje, da lahko zapustijo Italijo, so izvedeli, da je možakar pri kanalu res nameraval streljati na njih in da ga bo policija prijela tudi zaradi poznanstva s Francom Girottijem. Po prvih ugotovitvah naj bi bil možakar celo vodja celotne kradljive tolpe. Zaradi dejstva, da bi jih med iskanjem ukradenega čolna skoraj ustrelili, se Kristijan zaveda, kakšno srečo so imeli, da so sploh preživeli.