Analiza

Profesor Deželan: ZDA se pod Trumpom obnašajo kot imperij

Luka Tetičkovič
21. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Trumpova politika ruši evroatlantsko stabilnost, krepi Kitajsko in šibi EU, ki mora najti odgovor na carine, geopolitične spremembe in varnostne izzive.

Profimedia
Ameriški predsednik Donald Trump.

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa se v svojih zadnjih potezah gre zelo nevarne pogajalske taktike, je za Svet24 ocenil koordinator ameriških študij na ljubljanski Fakulteti za družbene vede, Tomaž Deželan.

Vsesplošni napad na vrednote in ureditev Evrope je tudi napad na vrednote sveta, ki so ga po drugi svetovni vojni vzpostavile ZDA. "Trump se igra z drugim največjim trgom na svetu, ki je še kako pomemben za to, da bo Amerika prva in izjemna, če je to sploh kadarkoli bila," meni profesor.

Bobo
Profesor ljubljanske Fakultete za družbene vede Tomaž Deželan.

Trump namreč na mednarodni parket prenaša svoje notranjepolitične taktike, ki temeljijo na manipulaciji, fascinaciji, primitivizmu in protisistemskosti. To "je po meri imperijem in ne na pravilih utemeljenem svetu, ki ga je Zahod na čelu z ZDA zgradil".

Trump vodi nedomišljeno mednarodno politiko, ki ne bo delovala

Ob tem vodi "igralniško diplomacijo" in se obkroža z zagrenjenimi, maščevalnimi, izrazito podrejenimi in v veliko primerih tudi nesposobnimi osebami. Zunanji minister Marco Rubio, obrambni minister Pete Hegseth in podpredsednik JD Vance delujejo med seboj nekoordinirano in tekmujejo za Trumpovo naklonjenost, je nazoren Deželan.

To v mednarodnem okolju ne bo delovalo. "Samozavest Rusov se kaže iz ure v uro, Kitajska pa le čaka na posledice te nedomišljene avanture, ki ji bo odprla nove priložnosti," poudarja profesor. Kitajski voditelj Xi Jinping že žanje posledice Trumpovega izolacionizma in umika iz mednarodnih organizacij, v katere Kitajska vse bolj vlaga in ustvarja pogoje za alternative mednarodnim institucijam, preko katerih razvija globalni jug.

V staro celino skuša vnašati notranjepolitično nestabilnost

Razkol v evroatlantskih odnosih se je po Deželanovih besedah kazal že tekom Trumpovega prvega mandata, sedaj pa Washington dodatno nestabilnost v staro celino vnaša s pomočjo desničarskih akterjev, kot so italijanska premierka Giorgia Meloni, nemška skrajno desna stranka Alternativa za Nemčijo, madžarski premier Viktor Orbán in stranka Marine Le Pen v Franciji. Gre za "podtaknjence, ki bodo za prgišče dolarjev iz kakšnega zasebnega vesoljskega programa in ohranitev notranjepolitične moči" prodali enotnost Evrope.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Relevantnost Bruslja pa spodkopava tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ko svojih "pet prijateljev" kliče na pariški vrh, nadaljuje Deželan. To se vidi tudi po tem, da Washington k sebi vabi Macrona in britanskega premierja Keira Starmerja, in ne Starmerja ter EU.

Profimedia
Evropska komisija bo morala poiskati odgovor na vprašanje kako nastopiti enotno in na ravni poljubnih koalicij, kot ta, ki se je sestala v Parizu.

Pred Evropsko komisijo naloga ohraniti enotno in koordinirano EU

Pred Evropsko komisijo so naloge, kako na primerih uvedbe carin najti koordiniran odziv, kako ne pristati na zahteve ameriških tehnoloških oligarhov in kako preprečiti rokohitrske poteze glede mirovnega procesa v Ukrajini. Ob tem pa mora začeti krepiti obrambno infrastrukturo ter povezanost evropskega krila zveze Nato ter ne pristati na Trumpove zahteve po popuščanju glede gospodarske politike v zameno za to, da ji bodo ZDA še naprej zagotavljale varnost.

EU ostaja najbolj zanimiv trg na svetu, zato povezovanje s Kitajsko, Indijo, Brazilijo in nekaterimi drugimi državami po Deželanovi oceni ni le mogoče, ampak je to ob novi carinski politiki ZDA za te države celo nujno.

Profimedia
Trump s svojim svetovalcem, tehnološkim oligarhom Elonom Muskom.

Trumpove grožnje niso pogajalski blef, ampak nova realnost svetovne ureditve

Dodal je, da groženj s carinami ne gre razumeti kot pogajalski blef, saj je mnoge Trumpove carine iz prvega mandata ohranila tudi administracija Joeja Bidna. V tem Deželan vidi novo realnost mednarodne politike, ki je prestopila iz modela razsvetljenega realizma v model imperialnega geopolitičnega realizma, ki temelji na brutalnosti vojaške moči, interesih velikih sil in dinamiki informacijske revolucije.