Zasedanje Evropske politične skupnosti

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski svari Evropo pred popuščanjem Rusiji

Ž.F. / STA
7. 11. 2024, 17.14
Posodobljeno: 7. 11. 2024, 17.15
Deli članek:

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je evropske voditelje v Budimpešti opozoril, da bi bilo kakršno koli popuščanje ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu nesprejemljivo za Kijev in »samomorilno« za Evropo.

Profimedia
Če Evropa popusti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, bo to zanjo samomorilno dejanje, je prepričan ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v današnjem govoru voditeljem na zasedanju Evropske politične skupnosti okrcal tiste, ki so pritiskali nanj, naj popusti zahtevam ruskega predsednika Vladimirja Putina.

»Nekateri izmed vas, ki ste prisotni, ste odločno priporočili, da Ukrajina popusti Putinu. To je nesprejemljivo za Ukrajino in samomorilno za vso Evropo,« je dejal Zelenski, kot je razvidno iz govora, katerega kopijo je pridobila francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je še dejal Zelenski, se je koncept »mir skozi moč« izkazal za učinkovitega in je zdaj potreben. »Objemi s Putinom ne bodo pomagali. Nekateri voditelji ga objemajo že 20 let, stvari pa gredo le na slabše (...) Le pritisk ga lahko omeji,« je izjavil Zelenski, ki je vnovič pozval k dobavi orožja Ukrajini: »Ne branimo se pred ruskimi besedami, ampak pred ruskimi napadi. Zato potrebujemo dovolj orožja, ne pa podpore v pogovorih

Kaj za vojno v Ukrajini pomeni rezultat ameriških predsedniških volitev?

Ukrajina si po zmagi Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah prizadeva okrepiti pritisk na zaveznike za večjo podporo v boju proti ruski agresiji. Do pozivov Zelenskega voditeljem v Budimpešti prihaja po tistem, ko je Moskva sporočila, naj zavezniki Ukrajine začnejo pogajanja z Rusijo, če želijo ustaviti uničevalne napade na Ukrajince.

Kot je danes dejal vodja ruskega sveta za nacionalno varnost Sergej Šojgu, razmere na prizorišču spopadov niso v prid uradnemu Kijevu, Zahod pa se sooča z izbiro med tem, da začne neposredne pogovore s Kremljem ali nadaljuje financiranje Ukrajine in s tem »uničevanje« ukrajinskega prebivalstva.

Vprašanje vzdržnosti zahodne podpore Ukrajini je za uradni Kijev še toliko bolj pereče, saj je republikanec Trump med svojo volilno kampanjo močno kritiziral ameriško pomoč Kijevu, večkrat pa je tudi poudaril, da bi v primeru izvolitve lahko končal vojno v Ukrajini v 24 urah, čeprav ni nikoli pojasnil, kako.

V Budimpešti se danes sestajajo voditelji 47 držav članic Evropske politične skupnosti, ki naj bi med drugim govorili tudi o ruski agresiji na Ukrajino. Drevi se bodo nato sestali še voditelji 27 držav članic Evropske unije, ena od tem pa bodo tudi čezatlantski odnosi po zmagi Donalda Trumpa.