Mobilni telefon

Foto: 23-letna Avstralka je ujeta med skalami z bosimi stopali navzgor visela celih 7 ur

A. M.
22. 10. 2024, 16.59
Posodobljeno: 22. 10. 2024, 17.02
Deli članek:

Mlajša Avstralka je dan preživela ujeta med skalovjem, kamor se je zataknila med poskusom reševanja padlega mobilnega telefona.

Posnetek zaslona / Facebook
Iz razpoke so molela le bosa stopala.

Ženska naj bi se s prijatelji sprehajala po zasebni posesti v Laguni, podeželskem mestu v dolini Hunter Valley, približno 120 kilometrov od avstralskega Sydneyja, ko ji je iz rok padel mobilni telefon. Telefon se je zadrčal v razpoko v skalovju, vendar je ženska ocenila, da ga lahko doseže.

Žal temu ni bilo tako. Med stegovanjem je zdrsnila v 3-metrsko razpoko med dvema velikima balvanoma. Razpoka je bila tako globoka, da je njeni prijatelji niso mogli več doseči, ko je prosila naj jo izvlečejo. Skupno je v položaju z glavo navzdol preživela kar 7 ur, ob prihodu reševalcev pa so iz razpoke gledala le njena stopala. Ženska se je namreč v poskusu samoreševanja uspela sezuti.

Reševalec: »Še nikoli nisem videl česa podobnega«

Vodja reševalcev Peter Watts je za CNN povedal, da na območju ni bilo telefonskega signala, zato so morali njeni prijatelji peš nazaj, da so poklicali na pomoč. To je čas visenja na glavo še podaljšalo.

»Moja prva misel je bila, kako jo bomo spravili od tod? Ker še nikoli nisem naletel na takšen primer. Usposobljeni smo za reševanje iz jarkov, reševanje v zaprtem prostoru in vertikalno reševanje, a to je bila nekakšna kombinacija vseh teh stvari v enem,« je izjavil Watts.

»Ko se je enkrat podala v razpoko, praktično ni bilo poti nazaj. Skala je gladka in skoraj takoj je začela drseti dalje po balvanskem žlebu, vse globje in globje. Območje, kjer se je nesreča zgodila je bilo približno 50 metrov iz poti, ki je dosegljiva s terenskimi vozili.«

»Razmišljali smo o tem in dognali, da je edini način, da jo spravimo ven navpični dvig iz razpoke, kar je pomenilo, da moramo te kamne odstraniti,« opisuje Watts.

»Bila je mirna, ni bila panična«

»Odstraniti je bilo treba šest velikih balvanov, preden so se reševalci lahko dovolj približali, da so se fizično dotaknili njenih nog, ki so iz razpoke molele skoraj cel dan. Ves čas reševanja je bila tako mirna in zbrana, da ne morem verjeti. Če bi bil to jaz, bi znorel. Sploh ni bila panična,« še opisuje vodja reševalcev.

Vendar nesrečni ženski niso grozile le psihološke, ampak tudi fizične posledice. Na glavo je bila obrnjena tako dolgo, da bi lahko utrpela posledice prevelikega pritiska krvi na njene možgane.

»Zadnji preostali balvan, ki je oviral eno izmed nog, je bil težak približno 500 kilogramov. Bilo ga je praktično nemogoče odmakniti, uporabiti smo morali izjeno močan vitel. Na obeh straneh smo ga podprli z lesom, da bi preprečili nihanje ali prevrnitev čez tisto majhno 10 cm vrzel, kjer je bila ukleščena njena noga,« opisujeje Watts.

Odnesla jo je le s praskami in modricami

»Ko smo osvobodili njene boke, smo ji morali noge premakniti na levo stran, da smo ji lahko izvlekli ramo. Pri tem smo povzročili nekaj modric in prask, a presenetljivo so bile to njene edine poškodbe. Po izvleku je bilo dekle utrujeno in vrtoglavo, saj je bila vsa kri v zgornjem delu telesa. Ni mogla hoditi ali stati pokonci, saj v nogah ni bilo nikakršne prekrvavitve več. Odpeljali smo jo v bolnišnico na opazovanje.«

Njen nesrečni mobilni telefon pa je ostal med skalami.