Na tisoče protestnikov je to soboto prišlo na ulice Barcelone na zadnjih demonstracijah proti množičnemu turizmu v Španiji, ki je pred kratkim doživel podobne akcije tudi na turistično zelo obremenjenih Kanarskih otokih in Mallorci, kjer so obsojali vpliv turizma na življenjske stroške in kakovost življenja lokalnega prebivalstva.
Demonstranti, ki so v soboto korakali po za turiste priljubljenih lokacijah v Barceloni, so vzklikali "Turisti, pojdite domov" in jih medtem še škropili z vodnimi pištolami. Spet drugi so bili manj "nasilni" in so samo nosili različne transparente s slogani, najpogostejši je bil "Barcelona ni naprodaj." Sobotno demonstracijo je organizirala skupina več kot 100 lokalnih organizacij, ki so povezane pod skupnim imenom Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic (prosti prevod: bor sosesk za zaton turizma)
Po uradnih podatkih bi naj leta 2023 v regiji Barcelone prenočilo skoraj 26 milijonov obiskovalcev, ki so tam pustili 12, 75 miljarde evrov. Vendar pa predstavniki organizacije Assemblea de Barris pel Decreixement Turístic pravijo, da vsa ta množica obiskovalcev zvišuje cene in pritiska na javne storitve, medtem ko so dobički, ki jih žanje turistična industrija nepravično porazdeljeni in povečujejo družbeno neenakost.
Objavili so 13 predlogov za zmanjšanje števila obiskovalcev in prehod mesta na nov model turizma, ki vključuje zaprtje terminalov za križarjenja, večjo regulacijo turističnih nastanitev in konec javne porabe financ za promocijo turizma, saj menijo, da promocija (ni več) potrebna. Zaradi protestov se je bil primoran oglasiti tudi mestni župan Jaume Collboni, ki je izpostavil vrsto ukrepov za zmanjšanje vpliva množičnega turizma, vključno z zvišanjem takse za prenočevalce na 4 evre in omejitev števila potnikov na križarkah, ki precej obremenijo mesto. Že junija je Collboni napovedal, da bo mesto do leta 2028 ukinilo najem stanovanj za turiste in pa ukinitev licenc za kratkoročni najem za več kot 10.000 stanovanj. To bi pripomoglo k temu, da bi stanovanja postala cenovno ugodnejša za rezidente za daljši čas, meni Collboni, ki pravi, da so se najemnine v zadnjih 10 letih povečale za 68 odstotkov, pri čemer so se stroški nakupa hiše povečali za 38 odstotkov.
Župan Collboni pa je bil tudi pod udarom kritik, saj je dovolil dogodke, kot je modna pista Louisa Vuittona v parku Güell arhitekta Antonija Gaudija maja, pa tudi prihajajoče jadralsko tekmovanje America's Cup.
Podobne pritožbe so sicer skupne številnim turističnim krajem po vsem svetu, ki iz leta v letu doživljajo rekordno število obiskovalcev, saj se je potovalna industrija uspešno vrnila po upadu, ki ga je povzročila pandemija virusa Covid-19.