Varnost premierja

Koliko je stalo varovanje Roberta Goloba ob obisku košarkarske tekme v ZDA?

Timotej Milanov
9. 7. 2024, 20.30
Deli članek:

Kako izstopiti iz začaranega kroga, v katerem je del javnosti še vedno kritičen do obiska državnih predstavnikov na športnih prireditvah, na katerih nastopa slovenska reprezentanca.

Facebook/Robert Golob
Robert Golob se je ob robu evropskega nogometnega prvenstva srečal s predsednikom portugalske vlade Luisom Montenegrom, v družbi katerega si je nato tudi ogledal tekmo osmine finala med Slovenijo in Portugalsko.

Predsednik vlade Robert Golob si je junija in v začetku julija ogledal več športnih dogodkov v tujini, ki so v delu javnosti sprožili razpravo o smiselnosti in stroških takšnih potovanj. Sredi junija je tako Golob na družbenih omrežjih sporočil, da je na poti v Dallas, kjer bo navijal za slovenskega košarkarskega zvezdnika Luko Dončića na tekmi finala lige NBA med ekipama Dallas Mavericks in Boston Celtics. V kabinetu predsednika vlade pojasnjujejo, da je Golob za pot v ZDA in ogled košarkarske tekme v celoti koristil dopust. Ker je bil Golobov obisk v ZDA zaseben, z njim ni potovala uradna delegacija, še dodajajo. A ker je predsednik vlade varovana osebnost, je bilo treba tudi v tem primeru poskrbeti za njegovo varnost. Glede tega v kabinetu pravijo, da je bilo varovanje organizirano v skladu z uredbo o varovanju predsednika vlade, ki ureja varovanje predsednika vlade in njegovih družinskih članov: "Varovanje se je izvajalo s predvidenim številom varnostnikov, v skladu s taktiko varovanja." Pri tem so stroški varovanja znašali 13.733 evrov.

Ne gre samo za nogomet

Junija si je Golob v Münchnu ogledal tekmo evropskega prvenstva v nogometu med Slovenijo in Srbijo. Tokrat so Goloba v delegaciji spremljali še državni sekretar za evropske zadeve v kabinetu predsednika vlade Igor Mally, neimenovana svetovalca iz njegovega kabineta, fotograf in snemalec. Golob se je v Münchnu poleg tekme udeležil še poslovno-investicijskega kongresa z naslovom Invest and Connect: Slovenian Bussiness Pitch. »Kongresa so se udeležili tudi visoki predstavniki slovenske in nemške vlade ter več kot sto slovenskih podjetij, kar potrjuje pomen bavarskega trga za Slovenijo,« so zapisali v kabinetu. Udeležil se je tudi sprejema ob dnevu državnosti in uvrstitvi slovenske reprezentance na evropsko prvenstvo, ki so ga organizirali slovensko veleposlaništvo v Nemčiji, slovenski generalni konzulat v Münchnu in Nogometna zveza Slovenije. Sprejema se je z Golobom udeležila tudi njegova partnerica Tina Gaber.

V Frankfurtu s portugalskim kolegom

V začetku prejšnjega tedna se je Golob vnovič odpravil v Nemčijo, tokrat v Frankfurt, kjer sta se v osmini finala evropskega nogometnega prvenstva pomerili reprezentanci Slovenije in Portugalske. Goloba so tokrat v delegaciji spremljali slovenska veleposlanica na Portugalskem s sedežem v Ljubljani Mojca Nemec van Gorp, državna sekretarja v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk in Petra Aršič, fotograf ter snemalec. Ob robu tekme se je Golob srečal s predsednikom portugalske vlade Luisom Montenegrom, v sklopu obiska se je srečal še z županom Frankfurta Mikom Josefom in se vpisal v zlato knjigo gostov mesta Frankfurt. Nato si je tekmo ogledal skupaj z Montenegrom, predsednikom NZS Radenkom Mijatovićem in predsednikom portugalske nogometne zveze Fernandom Gomesom.

Primož Lavre
Mnogi se sprašujejo, koliko dopusta ima predsednik vlade in ali se udeleževanje tekem šteje kot službena dolžnost.
Udovič: V Sloveniji smo nedržavotvorni

Profesor mednarodnih odnosov na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Boštjan Udovič meni, da so tudi obiski državnih predstavnikov na športnih ali kulturnih prireditvah pomembni, še posebej če so izvedeni v kombinaciji z drugimi srečanji. "Tovrstne aktivnosti so kot olje, ki maže diplomatski stroj. S tega vidika se mi udeležba predsednika vlade ali države na takšnih dogodkih ne zdi problematična. Tudi očitki o tem, zakaj hodi zasebno na tekme, se mi zdijo nekoliko iz trte izviti, saj obiski predsednika vlade načeloma nikoli niso povsem zasebni. Tamkajšnji mediji potem poročajo o tem, da je predsednik vlade prišel podpret slovensko ekipo ali športnika, kar ima potem tudi nek odmev v državi, v kateri so ti dogodki." Udovič meni, da tudi udeležba ministrov ali drugih funkcionarjev na teh dogodkih ne bi smela biti problematična.

"Gre tudi za promocijo Slovenije. Treba je videti, kako razumejo Slovenijo navzven. Če recimo slovensko nogometno reprezentanco na evropskem prvenstvu pride podpret več ministrov, to prav tako odzvanja v tujih medijih. To kaže na to, da slovenska vlada stoji za slovensko ekipo in da tudi nekaj da na šport. To ni povezano z nekim takojšnjim učinkom, ampak gre za del širšega polja kulturne diplomacije, ki je ne bi smeli zanemarjati. Seveda nisem naklonjen temu, da bi državni funkcionarji kar tako povprek hodili na tekme, sem pa naklonjen temu, da bi bili naši politiki pogosteje del takšnih zgodb. Včasih lahko obisk predsednika vlade ali ministrov na športnem ali kulturnem dogodku pusti večji vtis kot pet državniških srečanj.«

Bobo
Za slovenske nogometaše je s tribune v Münchnu navijala tudi predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar.
Država stane

Glede tega, da zasebni obisk predsednika vlade v ZDA s seboj prinaša tudi stroške varovanja, Udovič poudarja, da varovanje pripada najvišjim predstavnikom države, ki se temu ne morejo kar tako odpovedati. "Če kot država menimo, da je to nepotrebno, lahko to ukinemo, ampak sam sem proti temu." Udovič meni, da v Sloveniji še vedno premalo cenimo lastne državne predstavnike, katerih delovanje merimo z neprimernimi vatli. Glede tega se zdi, da smo v Sloveniji še vedno del začaranega kroga, v katerem opozicijski politiki in njihovi podporniki nosilcem oblasti vedno očitajo neprimernost tovrstnega ravnanja, ne glede na to, da gre za funkcije, ki predstavljajo celotno državo. In seveda obratno, ko se oblast zamenja.

Profimedia
To, da se predsednik udeležuje različnih prireditev, je pomembno za prepoznavnost in promocijo Slovenije.
"To je nedržavotvorno, kar je v Sloveniji resna težava. Mi namreč te aktivnosti vedno merimo s tem, koliko nekaj stane. Koliko je recimo stal obisk določenega ministra, ali koliko je pri tem porabil, a to so napačne meritve." Pri tem Udovič navede hipotetični primer obiska slovenskega ministra na koncertu slovenskega pevskega zbora v Argentini. "Mi bi morali dejansko biti zadovoljni, da je odšel tja in podprl pevski zbor ter s tem tudi Slovence v Argentini, namesto da ga kritiziramo, koliko je porabil za letalske vozovnice, in ker je spal v hotelu s štirimi zvezdicami. To je mentaliteta, ki jo danes imamo, in to je žalostno. Če imamo svojo državo, se moramo začeti zavedati, da država stane."