Informacije o helikopterski nesreči, ki se je včeraj pripetila v iranski provinci Vzhodni Azerbajdžan, so bile včeraj skope. Nesreča se je zgodila v gosti megli, ko se je 63-letni iranski predsednik Ebrahim Raisi v konvoju helikopterjev vračal z obiska v Azerbajdžanu. V gorati predel na severozahodu Irana so se podale številne ekipe reševalcev, mesto strmoglavljenja pa so iskali tudi z droni in drugimi plovili. V zgodnjih jutranjih urah so nato le našli razbitine. »Predsednik Raisi, zunanji minister in vsi potniki v helikopterju so v nesreči umrli,« je za tiskovno agencijo Reuters pod pogojem anonimnosti razkril nek iranski uradnik. Pojasnil je, da je helikopter v celoti pogorel. V konvoju so bili sicer trije helikopterji, pri čemer sta druga dva varno prispela na cilj.
Da so umrli »vsi potniki v helikopterju, ki je prevažal iranskega predsednika in zunanjega ministrstva,« je potrdila tudi iranska tiskovna agencija Mehr. Uradni poročil o vzroku nesreče še ni, da je iranska državna televizija poročala, da je helikopter trčil v vrh gore. Znano je, da so bile na območju razmere v času poleta izjemno slabe. Vladala je gosta megla. Po poročanju iranske tiskovne agencije Irna se je Raisi nahajal na krovu helikopterja ameriške izdelave Bell 212.
Potencialni kraj strmoglavljenja je prvi zaznal turški dron, turški pristojni organi pa so nato koordinate delili z iranskimi oblastmi. Vodja iranskega Rdečega polmeseca Pirhosein Kulivand je pozneje potrdil, da so razbitine našli, a da na kraju »ni znakov življenja.« Iz Rdečega polmesca so sporočili še, da v reševanju sodeluje 73 ekip reševalcev.
Delo bo potekalo nemoteno
Iz iranske vlade so danes sporočili, da se bodo danes sestali na nujni seji, pri čemer se bo delo nadaljevalo nemoteno. Posle predsednika bo prevzel prvi podpredsednik Mohamed Mohber, ki ga je leta 2021 na ta položaj imenoval Raisi. V roku 50 dni morajo sicer potekati nove predsedniške volitve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nasledil zmernega Rohanija
Raisi je predsednik od leta 2021, ko je nasledil zmernega Hasana Rohanija. V Iranu je septembra 2022 izbruhnil val protestov, ki jih je sprožila smrt iransko-kurdske ženske Mahse Amini v priporu, potem ko je bila aretirana zaradi domnevnega kršenja pravil o oblačenju, še poroča STA.
Zaradi vojne v Gazi so se napetosti v regiji ponovno povečale, po vrsti zaostrovanj pa je Teheran aprila letos izstrelil na stotine raket in izstrelkov neposredno na Izrael.
Raisi je v govoru po nedeljski inavguraciji jezu poudaril iransko podporo Palestincem. »Verjamemo, da je Palestina prvo vprašanje muslimanskega sveta, in prepričani smo, da Iranci in Azerbajdžanci vedno podpirajo prebivalce Palestine in Gaze ter sovražijo sionistični režim,« je dejal Raisi.
Palestinsko islamistično gibanje Hamas, ki ga Združene države Amerike in EU štejejo za teroristično skupino, je sporočilo, da ob bolečem dogodku izraža popolno solidarnost z Islamsko republiko Iran, njenim vodstvom, vlado in ljudstvom.