68. tekmovanje za pesem Evrovizije se bo v zgodovino bolj kot po običajnem evrovizijskem cirkusu zapisalo po kontroverznih dogodkih, povezanih z geopolitičnimi razmerami po svetu. Veliko polemik je sprva sprožilo že dejstvo, da so nastop dovolili Izraelu, ki si je zaradi dogajanja v Gazi v zadnje pol leta nakopal srd znatnega dela mednarodne javnosti. Za škandal je nato poskrbel nizozemski predstavnik Joost Klein, ki že v petek ni sodeloval na generalkah za današnji nastop. Evropska radiodifuzna zveza (EBU), ki organizira tekmovanje, je kot razlog navedla policijsko preiskavo domnevnega ustrahovanja v četrtek zvečer. Medtem ko teče postopek, ne bi bilo primerno, da bi nizozemski predstavnik še naprej sodeloval v tekmovanju, so danes pojasnili na EBU.
Švedska policija podrobnosti glede četrtkovega incidenta ni razkrila, po navedbah medijev pa naj bi bila vanj vpletena Klein in predstavnik televizijske produkcijske ekipe. Nizozemska televizija Avrotros je v prvem odzivu sporočila, da so osupli nad odločitvijo, ki se jim zdi nesorazmeren ukrep.
"Ohranjamo ničelno toleranco do neprimernega obnašanja in smo zavezani temu, da za vse zaposlene zagotovimo varno delovno okolje. V tej luči je obnašanje Joosta Kleina predstavljalo kršitev pravil," so v utemeljitvi zapisali pri EBU.
Zatrdili so, da razlog za izključitev nizozemskega predstavnika ni povezan z njegovim odnosom do drugih sodelujočih delegacij. Klein je namreč pred tem izrazil nezadovoljstvo, ker so ga na novinarski konferenci posedli poleg predstavnice Izraela Eden Golan, ter si večkrat z nizozemsko zastavo pokril glavo.
26-letni Nizozemec je bil s skladbo Europapa, posvečeno očetu, ki mu je umrl, ko je bil star 12 let, med favoriti letošnjega tekmovanja.
Zaradi sodelovanja predstavnice Izraela v finalu tekmovanja so sicer tudi danes v Malmöju napovedani protiizraelski protesti, na katerih pričakujejo do 20.000 ljudi.
Po izključitvi nizozemskega predstavnika se bo tako drevi v finalu pomerilo 25 izvajalcev, med njimi slovenska predstavnica Raiven.