Predlog komisije, da se dovoljenje za prodajo glifosata v EU podaljša do konca leta 2033, na današnjem glasovanju držav članic znova ni prejel kvalificirane večine, kar pomeni podporo najmanj 15 od 27 držav članic, ki skupaj predstavljajo najmanj 65 odstotkov celotnega prebivalstva EU. Prav tako ni kvalificirana večina članic glasovala proti predlogu.
V skladu z zakonodajo EU mora zdaj Evropska komisija do 15. decembra, ko se izteče trenutno podaljšanje, sama sprejeti dokončno odločitev, so navedli v Bruslju. "Komisija (...) bo zdaj obnovila dovoljenje za glifosat za obdobje 10 let, pri čemer bodo veljali določeni novi pogoji in omejitve," so zapisali. Kot je predvideval že septembra predstavljeni predlog, omejitve med drugim vključujejo prepoved uporabe glifosata kot sušilnega sredstva pred spravilom in ukrepe za zmanjšanje nevarnosti zanašanja škropiva na druge rastline oz. organizme.
Komisija članice poziva še, naj pri izdajanju dovoljenj za prodajo fitofarmacevtskih sredstev posebno pozornost posvetijo zaščiti rastlinojedih sesalcev in podzemnih voda. Posebno pozornost naj namenjajo tudi varnosti potrošnikov pri morebitni izpostavljenosti ostankom herbicida pri poljščinah s polj, na katerih je bil glifosat uporabljen v preteklih letih. Komisija namreč odobri aktivno substanco, torej glifosat, za nacionalno odobritev fitofarmacevtskih sredstev, ki ga vsebujejo, pa so pristojne države članice. Tako bodo lahko še naprej omejevale uporabo, če na podlagi ocene tveganj menijo, da je to potrebno, so poudarili na komisiji.
Slovenija bo regulirala porabo na domačih tleh
Slovenija je tako kot na oktobrskem glasovanju, ko članice prav tako niso sprejele stališča, podprla predlog. Kot so ob prvem glasovanju pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo, gre namreč predlog v smeri stališča slovenske vlade. Ta se zavzema za prepoved uporabe glifosata, pri čemer je treba zagotoviti ustrezno prilagoditveno obdobje za kmetijstvo. Prodajo in uporabo glifosata je treba po mnenju vlade maksimalno omejiti in jo dovoliti samo v kmetijstvu, kjer trenutno še ni ustreznih alternativnih metod, so navedli. Dodali so, da bo Slovenija regulirala uporabo na domačih tleh.
Od oktobra 2019 je sicer na vseh javnih površinah v Sloveniji, vključno z golf in športnimi igrišči, prepovedana uporaba vseh herbicidov, tudi tistih, ki vsebujejo glifosat. Od decembra lani je znova dovoljena uporaba nekaterih pesticidov, ki sicer ne smejo vsebovati glifosata, na železniških površinah in na srednjem ločilnem pasu oziroma bankinah avtoceste ali hitre ceste. Fitofarmacevtsko sredstvo, ki vsebuje glifosat, v Sloveniji proizvaja tovarna kemičnih izdelkov Albaugh (nekdanji Pinus Rače).
Na komisiji so danes znova poudarili, da so predlog, ki ga v času obravnave s strani članic niso spreminjali, pripravili na podlagi obsežnih analiz Evropske agencije za varnost hrane (Efsa), Evropske agencije za kemikalije (Echa) in znanstvene skupnosti. Analize kažejo, da ni kritičnih točk na področju tveganja za zdravje ljudi, so poudarili. Je pa medtem mednarodna agencija za raziskave raka glifosat razvrstila med snovi, ki so za ljudi verjetno rakotvorne, opozorila o njegovi rakotvornosti pa prihajajo tudi od drugih neodvisnih znanstvenikov.