Ujet v jami Morca

Končalo se je eno najbolj zapletenih reševanj, še pred dnevi je bil 1000 metrov pod zemljo

M.G.
12. 9. 2023, 07.39
Posodobljeno: 12. 9. 2023, 15.16
Deli članek:

Ameriškega jamarja, ki je zaradi hudih zdravstvenih težav obtičal v turški jami Morca, so po desetih dneh danes naposled srečno spravili na svetlo. Pri mednarodnem reševanju je sodelovalo nad 150 ljudi.

Profimedia
Reševanje Marka Dickeyja.

Danes, nekaj minut čez polnoč, so naposled le uspeli rešiti poškodovanega Marka Dickeyja na varno iz jame v Turčiji. Izkušeni 40-letni ameriški jamar je bil ujet v turški jami Morca več kot deset dni, saj se je med mednarodno raziskovalno misijo soočil z nenadnimi zdravstvenimi težavami, zaradi katerih je potreboval nujno zdravniško pomoč in reševalno ekspedicijo, o čemer smo pisali že pred dnevi TUKAJ.

V reševalni misiji je sodelovalo več kot 150 ljudi iz vsega sveta, predvsem jamarjev. Organizatorji reševanja pravijo, da je šlo za eno največjih in najbolj zapletenih podzemnih reševanj kar jih je bilo kdaj. Dickeyja so morali rešiti iz globine približno 1000 metrov, pri reševanju so morali uporabljati tudi eksplozivna sredstva, saj so nekateri deli jame zelo tesni in so jih morali razširiti.

Profimedia
Reševanje Marka Dickeyja.

Ob rešitvi se je Dickey zahvalil vsem, ki so pomagali pri njegovemu reševanju, ocenil je, da je bil po tem, ko je začel intenzivno bruhati in kašljati kri, zelo blizu smrti. "Hiter odziv turške vlade, ki mi je priskrbela medicinske pripomočke je po mojem mnenju rešil moje življenje." je dodal.

Eden izmed turških jamarjev, Ibrahim Olcu, ki je pomagal pri reševanju je dodal "Jamar nima drugega reševalca kot drugega jamarja, to vemo. Zato mi je bilo sodelovati v reševalni akciji za drugega jamarja, kolega, zelo častno in prijetno. Srečen sem, da smo ga rešili."