Rdeča ognjena mravlja (Solenopsis invicta) je ena najbolj invazivnih vrst na svetu in se bo očitno kmalu razširila tudi po Evropi, saj ima 7 odstotkov stare celine podnebje, primerno za to vrsto. Tako kaže nova študija Inštituta za evolucijsko biologijo, ki ima sedež v Barceloni, saj so mravljo prvič našli tudi na območju EU, v Sirakuzah na Siciliji.
Rdeča ognjena mravlja izvira iz Južne Amerike, a se je v preteklem stoletju razširila v večji del ZDA, Mehike, Karibov, Kitajske in Avstralije. Te žuželke ob vnemirjenju postanejo agresivne in imajo boleč pik, ki draži kožo in lahko povrzoči alergijske reakcije. Še večjo škodo pa povzroča na pridelkih in lokalnih ekosistemih; povzročajo izumrtje avtohtonih vrst rastlin in živali.
Na 5 hektarjih na Siciliji raziskovalci odkrili kar 88 gnezd
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Raziskovalci so razkrili, da so identificirali 88 gnezd rdečih ognjenih mravelj, ki se razprostirajo na petih hektarjih v bližini Sirakuz. "Najdba te vrste v Italiji je presenečenje, ampak bilo je samo vprašanje časa, kdaj bo prišel dan, ko jih bomo našli tudi v Evropi. Gre za eno najbolj invazivnih vrst," pravi raziskovalec na uvodoma omenjenem inštitutu Mattia Menchetti.
Do leta 2050 bodo po projekcijah dosegle tudi Slovenijo
Čeprav so bile rdeče ognjene mravlje že prej odkrite v uvoženih proizvodih v Španiji, na Finskem in Nizozemskem, je šlo za posamezne ubežnike in ne kolonije. Kako so prišle na jug Italije, še ni jasno. A grozijo, da se bodo razširile po evropskih metropolah z ugodno klimo, med njimi so Pariz, Barcelona, Rim, London, do leta 2050 pa naj bi se ugnezdile tudi v Sloveniji, kaže študija španskega inštituta, nedavno objavljena v znanstveni reviji Current Biology.