V vzhodnem Sarajevu

Pred provokativno parado Dodik odlikoval Putina

G.G./STA
9. 1. 2023, 21.23
Posodobljeno: 9. 1. 2023, 21.31
Deli članek:

Republika Srbska je z vojaško parado, postrojem in slovesnostmi znova obeležila dan te srbske entitete Bosne in Hercegovine. Slovesnosti letos niso potekale v Banjaluki, temveč v Vzhodnem Sarajevu, kjer je 2500 pripadnikov vojske, policije ter civilnih uslužbencev entitete korakalo pred predsednikom Miloradom Dodikom in njegovimi gosti.

Profimedia
Milorad Dodik še naprej draži EU in tudi ZDA.

Dodik je v nagovoru zbranim poudaril, da Republika Srbska pripada Srbom, ki so pripravljeni braniti svojo svobodo. "Republika je ponosna, njeni prebivalci so ponosni na svojo svobodo in so jo pripravljeni braniti," je na paradi dejal Dodik in dodal: "Nikogar ne ogrožamo. Želimo le povedati, da smo se pripravljeni boriti za svojo svobodo. Srbi ne smejo nikoli dopustiti nobene druge oblike organiziranja razen nacionalne države, kot sta Republika Srbska in Srbija, s katero imamo pravico biti združeni v skladu z mednarodnim pravom."

Parada je potekala manj kot 500 metrov daleč od meje z bošnjaško-hrvaško entiteto Federacijo BiH, več tisoč Srbov pa je ob poti mahalo z zastavami Republike Srbske in sosednje Srbije. Na paradi so razvili tudi 527 metrov dolgo zastavo Republike Srbske.

Vučić poslal sina Danila

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na slovesnost v Vzhodnem Sarajevu poslal svojega sina Danila, ki je doslej vzbujal pozornost predvsem s fotografijami v medijih, na katerih je bil v družbi članov kriminalnega podzemlja. Udeležili so se je tudi predstavniki Črne gore, Kitajske in Rusije.

Za večinsko bošnjaško prebivalstvo v Sarajevu je bila današnja parada provokacija. Med vojno v BiH so namreč sile bosanskih Srbov več kot tri leta prestolnico BiH in njene prebivalce oblegale z okoliških gora in današnjega Vzhodnega Sarajeva.

Oblasti v Banjaluki vztrajajo pri obeležitvi dneva entitete 9. januarja, čeprav je ustavno sodišče BiH ta dan, s katerim obeležujejo obletnico njene ustanovitve, že dvakrat razglasilo za neustavnega. Bošnjaki in bosanski Hrvati pa 9. januar vidijo kot dan začetka vojne in genocida.

Dan neodvisnosti države BiH namreč praznujejo samo v Federaciji BiH 1. marca, ko se je leta 1992 na dvodnevnem referendumu 99,4 odstotka udeležencev opredelilo za neodvisno državo. Dva dni kasneje so razglasili samostojno državo Republiko BiH. Sledilo je mednarodno priznanje, članica Združenih narodov pa je BiH postala 22. maja 1992.

9. januar - pot v genocid

Sočasno s parado v Vzhodnem Sarajevu so v prestolnici BiH danes organizirali tudi shod pod geslom 9. januar - pot v genocid, katerega pokrovitelja sta bila bošnjaški in hrvaški član predsedstva BiH Denis Bećirović in Željko Komšić. Na srečanju, ki ga je organiziral Arhiv Federacije BiH, so predstavili dejstva o dogodkih, povezanih z ustanovitvijo Republike Srbske leta 1992.

Glas Republike srbske

Dodik je pred današnjim dnevom Republike Srbske v nedeljo odlikoval ruskega predsednika Vladimirja Putina. "Zahvaljujoč stališču Vladimirja Putina in moči Rusije se sliši glas Republike Srbske, njen položaj pa je zaščiten pred mednarodnim intervencionizmom," je dejal ob tem.

Evropska unija je Dodikovo odločitev danes obsodila. Kot je povedal tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano, bodo države članice razmislile o nadaljnjem ravnanju.

Do Dodikove odločitve o odlikovanju Putina in tudi do današnje parade so kritične tudi ZDA. Ameriško veleposlaništvo v Sarajevu je v izjavi za javnost izpostavilo, da je odlikovanje Putina, odgovornega za invazijo na Ukrajino, dokaz, da Dodik zavrača evroatlantske vrednote, z obeleževanjem 9. januarja kot protiustavnega praznika pa potiska Republiko Srbsko na nevarno pot.