VIDEO: Protesti v Iranu se nadaljujejo

Iranska šolarka umrla, potem ko so jo varnostne sile preteple v šoli, so povedali njeni učitelji

E. J.
19. 10. 2022, 21.01
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 21.41
Deli članek:

15-letna deklica Asra Panahi je prejšnji teden umrla na severozahodu Irana, potem ko so jo varnostne sile preteple med racijo v njeni šoli, poroča učiteljski sindikat. V Iranu medtem vre, poglejte videoposnetke.

Wikipedia
Urad ZN za človekove pravice je dejal, da je globoko zaskrbljen zaradi "nezmanjšanega nasilnega odziva varnostnih sil proti protestnikom ter poročil o samovoljnih aretacijah ter ubijanju in pridržanju otrok". Na fotografiji zadnja žrtev, 15.letna Asra, ki so jo varnostne sile do smrti preteple v šoli.

Deklica Asra Panahi je bila ena od več učencev, ki so bili poškodovani v incidentu v Ardabilu, piše v izjavi, ki jo je objavil iranski Koordinacijski svet sindikatov učiteljev. Kaj se je zgodilo?

Izjava Sindikata učiteljev Ardabil, ki jo je Koordinacijski svet učiteljskih sindikatov objavil na Telegramu, obtožuje oblasti, da so dekleta na srednji šoli Shahed v Ardabilu nezakonito prisilile k udeležbi na provladnem dogodku v sredo, na katerem so jim ukazali zapeti himno, ki hvali vrhovnega voditelja.

Na začetku dogodka je več študentov začelo vzklikati proti vladi, zaradi česar so varnostniki in varnostnice v civilu mnoge od njih žalili in pretepli, je navedeno v izjavi.

Pozneje, ko so se učenci vrnili v svoje učilnice, so vdrli v šolo in ponovno pretepli nekaj učencev. Sedem študentov je bilo ranjenih, 10 pa aretiranih, so dodali.

V izjavi piše, da je bila med ranjenimi tudi Asra Panahi, ki je kasneje umrla v bolnišnici. Toda uradniki so poročilo zavrnili in državna TV je povedala, da ima Asra težave s srcem, poroča BBC.

Twitter
Mahso Amini naj bi do smrti pretepla iranska moralna policija - njen zločin naj bi bili nepokriti lasje.

Začelo se je z Masho, nadaljuje se s protesti

Od protivladnih protestov pred mesecem dni po Iranu naj bi bilo ubitih več najstnic. Aktivisti in sorodniki za njihovo smrt krivijo varnostne sile, kar pa oblasti zanikajo.

Nemiri so izbruhnili po smrti Mashe Amini, 22-letne ženske, ki je umrla v priporu in ki jo je 13. septembra aretirala policija za morale v Teheranu zaradi domnevnega kršenja strogih iranskih pravil, ki od žensk zahtevajo, da si lase pokrijejo s hidžabom.

Pred dvema tednoma so učenke začele demonstrirati v učilnicah, na igriščih in na ulicah, v znak podpore protestom žensk proti zakonu o hidžabu in klerikalni ustanovi brez primere.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Videoposnetki, objavljeni na spletu, jih prikazujejo, kako mahajo z naglavnimi rutami po zraku, se soočajo z moškimi uradniki in vzklikajo slogane, kot sta "Ženska, življenje, svoboda" in "Smrt diktatorju" - s sklicevanjem na vrhovnega voditelja, ajatolo Alija Hameneja, šiitskega muslimanskega duhovnika, ki ima zadnjo besedo pri vseh državnih zadevah. 

Protesti zaradi smrti Ashre

Smrt Asre je sprožila proteste prebivalcev Ardabila. Videoposnetki, objavljeni na družbenih omrežjih, prikazujejo množico, ki vzklika "Svoboda, svoboda, svoboda", varnostne sile pa se spopadajo s protestniki, ki mečejo kamenje.
Državna TV je navedla, da je Asrin stric v intervjuju dejal, da je imela težave s srcem in da je bil vzrok njene smrti zastoj srca.

Sorodniki dveh drugih najstnic, ki sta umrli med nedavnimi nemiri - Nika Shakarami in Sarina Esmailzadeh - sta dali podobne intervjuje za državno televizijo in ponovili uradno pripoved, da varnostne sile niso odgovorne.

Član parlamenta Ardabila Kazem Musavi je medtem za novičarsko stran Didban Iran povedal, da si je Ashra vzela življenje z zaužitjem tablet.

Odziv ZN

Urad ZN za človekove pravice je dejal, da je globoko zaskrbljen zaradi "nezmanjšanega nasilnega odziva varnostnih sil proti protestnikom ter poročil o samovoljnih aretacijah ter ubijanju in pridržanju otrok".

"Nekateri viri kažejo, da je bilo kar 23 otrok ubitih in veliko drugih ranjenih v najmanj sedmih provincah zaradi streliva, kovinskih kroglic iz neposredne bližine in smrtonosnih pretepov," je v torek povedala tiskovna predstavnica Ravina Shamdasani.

Dodala je, da so varnostne sile vdrle tudi v številne šole in aretirale otroke, nekatere ravnatelje pa so aretirali, ker niso sodelovali z varnostnimi silami.

Prejšnji teden je iranski minister za izobraževanje tudi potrdil, da je bilo nedoločeno število otrok poslanih v "psihološke centre", potem ko so bili aretirani domnevno zaradi sodelovanja v protestih.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja