V drugem največjem mestu na tem sredozemskem otoku Bastia se je v nedeljo na protestih zbralo okoli 500 ljudi, potem ko je dan pred tem v bližnjem kraju Sisco na severu otoka prišlo do pretepa.
Delegacijo protestnikov so sprejeli predstavniki lokalnih oblasti, ob njeni vrnitvi pa so zbrani vzklikali "K orožju! Tja gremo, ker je naš dom". Policija jim je sicer preprečila, da bi šli v četrt Lupino, kjer je večinska migrantska skupnost iz Severne Afrike. Za to je poskrbelo okoli sto policistov.
Tožilstvo je sporočilo, da je v soboto v kraju Sisco spor izbruhnil med člani treh družin severnoafriškega porekla in mladimi lokalnimi prebivalci. Med spopadom so metali kamenje in steklenice, tri avtomobile so sežgali, preden je policija uspela vzpostaviti red.
Spopad je izbruhnil, ko so turisti fotografirali več žensk, ki so se kopale v burkini kopalkah. Priteklo je več starejših Severnoafričanov s sekirami, da bi zaščitili svoje družine na plaži. Prišlo je do prerivanja in udarcev, lažje jo je skupilo nekaj mladih Korzičanov in to je povzročilo, da so se na ulice podale družine mladih Korzičanov in se spopadle s Severnoafričani. Dva Korzičana naj bi bila po njenih navedbah ranjena s harpuno. Severnoafričanke naj bi medtem prerezale več avtomobilskih gum, lokalni prebivalci pa so požgali dva avtomobila, enega, ki je prav tako pripadal migrantskim družinam, pa so prevrnili.
V spopadih je bilo ranjenih pet ljudi, ki so jih vse že izpustili iz bolnišnice. Nikogar niso aretirali.
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je obsodil nasilje in obljubil podrobno preiskavo in aretacijo odgovornih.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Do spopadov je prišlo v času visoke napetosti v Franciji po vrsti terorističnih napadov, za katere je odgovornost prevzela držihadistična Islamska država.
Na Korziki že prej napeto
Minuli mesec so korziški poslanci pozvali francosko vlado, naj zapre radikalne mošeje na otoku, potem ko je prepovedana korziška paravojaška skupina zagrozila islamskim skrajnežem s povračilnimi ukrepi, če bi izvedli napad na otoku. Decembra lani so jezni protestniki na Korziki razdejali muslimanski prostor za molitev in uničili več kopij Korana po napadu na gasilce, za katerega so krivili mlade arabskega porekla.
Prepoved burkinijev tudi v vasi Sisco na Korziki
Pred dnevi je sicer precej razburjenja povzročila odločitev oblasti v francoskem letoviškem mestu Cannes, da iz varnostnih razlogov prepovedo burkinije, kopalke, zasnovane za muslimanke, ki omogočajo, da tudi v vodi pokrijejo skoraj celotno telo; izjema so le obraz, dlani in stopala. Sodišče je v soboto prepoved potrdilo.
Za prepoved burkinijev se je danes odločil tudi župan omenjene vasi Sisco na Korziki. Prepoved bo veljala od torka. To je tako že tretji francoski kraj, ki se je odločil za prepoved teh kopalk za muslimanke. Po Cannesu se je namreč za njihovo prepoved v soboto odločilo še eno letovišče na Azurni obali Villeneuve-Loubet.