Nizozemski inštitut opozarja, da bi London po izstopu iz EU potreboval leta, da znova vzpostavi normalne trgovinske vezi s preostalimi državami.
"Izstop Velike Britanije bi Nizozemsko prizadel bolj kot druge države EU zaradi močnih bilateralnih trgovinskih vezi," so prepričani v CPB. Do leta 2030 bi škoda nizozemskemu gospodarstvu zaradi padca trgovine lahko dosegla 10 milijard evrov, za dodatnih 10 milijard bi lahko upadle investicije.
Na udaru bodo predvsem kemična industrija in sektor elektronske opreme, zaradi brexita pa bi lahko na Nizozemskem ugasnilo okrog 40.000 delovnih mest.
Še slabše za Veliko Britanijo
Nizozemski inštitut ocenjuje, da bi Velika Britanija v primeru Brexita utrpela še večjo gospodarsko škodo, saj bi njihov BDP do leta 2030 lahko izgubil približno štiri odstotke.
Britanci bodo o morebitnem izstopu iz EU odločali na referendumu 23. junija.
Bi vrednost funta padla za 20 odstotkov?
Vrednost funta bi v primeru izstopa Velike Britanije iz EU padla za do 20 odstotkov, svarijo banke, kot sta HSBC in Goldman Sachs. Britanska vlada napoveduje padec med 12 in 15 odstotki. Brexit bi namreč vsaj kratkoročno precej prizadel britansko gospodarstvo, opozarjajo strokovnjaki.
Vrednost funta se je zaradi grožnje brexita že v zadnjih tednih precej znižala. Letos je britanska valuta izgubila že več kot tri odstotke; med pomembnejšimi svetovnimi valutami se je po navedbah Bloomberga slabše odrezal le mehiški peso.
Šibak funt je dobra novica tako za turiste, ki bi želeli obiskati Veliko Britanijo, kot za britanske izvoznike. Na drugi strani je šibkejša valuta neugodna za Britance, ki potujejo v tujino, za britanske upokojence, ki živijo v kateri od drugih držav, ter za poslovneže, ki naročajo blago v tujini.
Šibkost funta nakazuje, da trgovci z valutami prihodnost države vidijo bolj črno. Njihov pesimizem izhaja iz ocene, da bi brexit zaradi prekinitve trgovinskih in političnih vezi s preostankom Evrope prizadel britansko gospodarstvo. Gospodarska rast bi se vsaj začasno upočasnila.
Na kratek rok bi torej v primeru odločitve za brexit vrednost funta skoraj zagotovo padla, v primeru odločitve za obstanek bi se okrepila. Za koliko, bo odvisno tudi od gibanja funta v dneh do referenduma, na slednje pa bodo pomembno vplivale javnomnenjske raziskave, ki bodo kazale podporo enemu in drugemu scenariju.
Težje je odgovoriti na vprašanje, kaj bi se s funtom dogajalo na daljši rok. Pomembna bo politična situacija, saj bi po mnenju nekaterih v primeru odločitve za brexit njegov nasprotnik, premier David Cameron, moral odstopiti. To bi vodilo do boja za oblast med torijci in nove politične negotovosti, ki bi lahko dodatno prizadela funt. Negotovost bi pomenilo tudi obdobje, v katerem bi se Velika Britanija z Brusljem pogajala o pogojih izstopa - to bi lahko trajalo leta.
Na vrednost funta bo pomembno vplivala tudi monetarna politika. Analitiki menijo, da bi v primeru brexita britanska centralna banka količino denarja v obtoku povečevala s ponovnim zagonom programa odkupovanja obveznic, obrestne mere na Otoku bi se najverjetneje približale ničli. Tako z brexitom kot brez njega pa bo vrednost funta pod pritiskom zaradi zahtev po fiskalni konsolidaciji, še opozarjajo strokovnjaki.
Tabor zagovornikov izstopa iz EU sicer trdi, da so strahovi pred padcem funta nesmiselni. Prepričani so namreč, da bo gospodarstvo Velike Britanije brez omejitev, ki jih postavlja EU, končno lahko zacvetelo, kar bo okrepilo tudi funt in kupno moč prebivalcev Otoka.
Nekateri strokovnjaki pa dodajajo še, da bo vsaj glede na evro funt v primeru izstopa Velike Britanije iz EU izgubil relativno malo. Pogled se bo namreč v tem primeru usmeril v EU, ki se sama sooča ne le z gospodarskimi in političnimi težavami, pač pa se tudi v drugih številnih pomembnih članicah, ki jih v kratkem čakajo volitve, krepi evroskepticizem. Negotovost bi zato močno prizadela tudi skupno evropsko valuto.