Po navedbah Merklove delo različnih nevladnih organizacij Kitajsko in Nemčijo združuje, s čimer zmagujeta obe strani. Tega ne bi smela prekiniti nova kitajska zakonodaja, ki naj bi začela veljati leta 2017 in ki tujim nevladnim organizacijam prepoveduje financiranje ali sodelovanje v "političnih aktivnostih".
Kanclerka bo danes poletela proti Pekingu, spremljalo jo bo šest ministrov in pet državnih sekretarjev. Vrhunec obiska bo predstavljala četrta skupna seja vlad, ki bo potekala v ponedeljek.
Merklova v videu izpostavlja tudi kitajsko proizvodnjo jekla in poudarja, da je situacija na jeklarskem trgu "zelo zapletena". Nemška industrija želi dodatno zaščito pred kitajskimi dumpinškimi cenami ter zahteva, da Kitajska zmanjša proizvodne kapacitete.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vprašanje človekovih pravic
Predsednik nemškega parlamentarnega odbora za človekove pravice Michael Brand je Merklovo danes pozval, naj naslovi tudi vprašanja človekovih pravic. "Dialog je absolutno pomemben, a ni sam sebi namen," je dejal Brand, član konservativne stranke CDU, ki jo vodi nemška kanclerka. "Ko partnerji, kot so Kitajska, Rusija ali Turčija prestopijo meje, mora nemška zvezna vlada pokazati stop znak, ki bo tudi razumljen kot tak," je prepričan.
Peking je sicer Brandu zavrnil izdajo vizuma, ker ni sledil zahtevam kitajskega veleposlanika v Nemčiji, naj s svoje spletne strani umakne do tibetanske situacije kritičnega članka.
Družina kitajske novinarke Gao Yu pa je kanclerko prosila, naj posreduje za 71-letnico, da ji bo Peking dovolil potovati v Nemčijo, kjer bo deležna medicinske pomoči zaradi težav s srcem. Novinarka, ki velja za veliko zagovornico demokracije in svobode medijev in je pisala tudi za nemško mrežo Deutsche Welle, je bila leta 2015 obsojena na sedemletno zaporno kazen zaradi izdaje državne tajnosti. Nevladna organizacija Amnesty International jo je označila za politično zapornico.