Izid referenduma po preštetju bolj ali manj vseh glasov - po katerem je za spremembe ustave glasovalo 48,69, proti njim pa 51,32 odstotka volivcev - je volilna komisija objavila v torek zvečer po lokalnem času - s precejšnjo zamudo, saj je bil napovedan že za ponedeljek. Zaradi zamud so se v Boliviji že razširila ugibanja o volilnih prevarah in tudi manjši opozicijski protesti.
A opazovalci Organizacije ameriških držav (OAS) so potrdili, da je bil referendum pošten in da niso odkrili nobenih dokazov poneverb.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
56-letni Morales je prvi domorodni predsednik južnoameriške države. Preden se je spustil v visoko politiko, je bil vodja sindikata pridelovalcev koke. Januarja je podrl rekord, saj je postal predsednik z najdaljšim stažem v zgodovini neodvisne Bolivije.
S politiko poštenega razdeljevanja prihodkov od naravnega plina je Morales številnim ljudem pomagal iz revščine in je ustvaril nov srednji razred domorodnega prebivalstva Bolivije. Pohvali se lahko z visoko gospodarsko rastjo, njegovi nasprotniki pa mu očitajo predvsem korupcijo in nesmotrno porabo javnega denarja.
Že ob objavi izidov vzporednih volitev in nato delnih uradnih izidov, ki so nakazovali njegov poraz, je Morales napovedal, da bo priznal izid, ne glede na to kakšen bo. A poraza še ni priznal, saj je bil odločen počakati do preštetja vseh glasov.