CDC je ob tem objavil nove smernice v zvezi s prenosom virusa zika s spolnimi odnosi. Moškim, ki potujejo na območja, kjer je prisoten virus zika, svetujejo uporabo kondomov ali vzdržnost med nosečnostjo partnerke. Virus se običajno pojavlja v Afriki, od lani pa se je razširil po državah Latinske Amerike in Karibov.
Z objavo novih smernic se je ameriški center odzval na nedavno potrjen prvi primer okužbe z virusom zika pri osebi iz ZDA, ki ni potovala na območje z virusom, temveč se je okužila s spolnimi odnosi z okuženim partnerjem.
Kot opozarja center, sicer še vedno ni dokazov, da ženske lahko virus prenesejo na spolne partnerje. Ob tem dodaja, da bodo za potrditev morebitnega prenosa virusa s spolnimi odnosi potrebne še številne raziskave.
Glavni prenašalec virusa zika je še vedno komar vrste Aedes in strokovnjaki svetujejo nosečnicam, da se na primerne načine zaščitijo pred njihovimi piki.
Na nujnost primerne zaščite je v torek ob obisku v Braziliji, ki jo je virus med državami Latinske Amerike najbolj prizadel, opozorila tudi vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan. Ob tem je izrazila prepričanje, da ta južnoameriška država lahko gosti poletne olimpijske igre, bo pa morala zagotoviti, da bodo tako tekmovalci kot obiskovalci dobili najboljšo možno zaščito pred piki komarjev.
Chanova je v Braziliji še opozorila, da bo boj z virusom, ki ob okužbi med nosečnostjo domnevno povzroča mikrocefalijo, dolg in težak.
V Braziliji je z ziko okuženih okoli 1,5 milijona ljudi. Večina ima le malo simptomov, a obstaja velika bojazen za nosečnice, ki ob okužbi tvegajo, da se jim rodi otrok z možganskimi okvarami. Zabeležili so namreč velik porast števila primerov mikrocefalije, neobičajno majhne glave pri novorojenčkih.
Kot je v torek sporočilo brazilsko ministrstvo za zdravje, se od oktobra lani v državi potrdili mikrocefalijo pri 538 dojenčkih. 120 dojenčkov je zaradi možganskih okvar umrlo.