"Zgodovinski misiji Evrope, ki si zadnjih 70 let prizadeva biti simbol svobode in vrednot, grozi, da jo bosta pregnala sovraštvo do tujcev in nacionalizem," je posvarila nemška ministrica po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Po njenih besedah je velik priliv beguncev - zgolj v Nemčijo jih je lani prišlo 1,1 milijona - je Evropo pahnilo v krizne razmere, okrepilo desničarske populiste in ogrozilo režim odprtih meja. "To je voda na propagandni mlin IS. Evropske delitve koristijo tistim, ki želijo uničiti evropsko enotnost od znotraj in od zunaj," je poudarila.
V zvezi s konfliktom v Siriji, ki traja že pet let, pa je pozvala svetovne velesile, naj združijo moči. Priložnost za končanje konflikta ministrica vidi v dogovoru, ki so ga dosegli ponoči v Münchnu, a kot je opozorila, se mora "napovedano končanje spopadov uresničiti na ulicah Alepa".
Nemški diplomat Wolfgang Ischinger, ki vodi konferenco, pa se je zavzel za večjo vojaško vlogo Nemčije v boju proti IS. "Bolje bi bilo, če bi Nemčija delovala bolj samozavestno. Če uspeva Dancem in Britancem, lahko tudi nam," je dejal pred začetkom srečanja, na katerem sodeluje 30 šefov držav in vlad ter 70 zunanjih in obrambnih ministrov, med njimi tudi slovenski predsednik Borut Pahor.
Prvi dan sicer že 52. konference, ki letos poteka pod geslom Neomejene krize, omejene kapacitete - šibkost mednarodnega reda, bodo na programu razprave o različnih vidikih terorizma IS, EU in begunski krizi ter trgovini, blaginji in varnosti ter prvič doslej tudi o nevarnosti epidemij za svetovno stabilnost in varnost.