Asad je v danes objavljenem intervjuju zatrdil, da je končni cilj njegove vlade ponovno zavzetje celotne Sirije, "ne glede na to, ali lahko to storimo ali ne". "Ni smiselno reči, da se bomo kateremu delu odrekli," je povedal Asad.
Če bo njegovim silam uspelo prekiniti dobavne poti opozicije iz Turčije, Jordanije in Iraka, bi lahko vlada svoj cilj dosegla v manj kot v letu dni. A če temu ne bo tako, bo ponovno zavzetje celotne države trajalo precej časa in bo treba "plačati visoko ceno". Obsežna območja Sirije sicer trenutno obvladujejo uporniške sile in džihadistične skupine, kot sta Islamska država in Fronta al Nusra.
V četrtek opravljeni pogovor Asada z AFP je sicer prvi intervju sirskega predsednika, potem ko so prejšnji teden prekinili pogajanja med njegovo vlado in opozicijo v Ženevi. Nadaljevala naj bi se predvidoma 25. februarja. Za uspešen ponovni zagon mirovnih pogovorov pa je skupina visokih predstavnikov 17 držav danes v Münchnu dosegla dogovor o ambicioznem načrtu za končanje sovražnosti v Siriji v tednu dni in okrepitvi dostopa za humanitarno pomoč.
Asad je zatrdil, da njegova vlada že od začetka krize v Siriji verjame v pogajanja in politične rešitve. A po njegovem mnenju to, da se pogajajo, še ne pomeni, da bodo prenehali z bojem proti terorizmu.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Sirska opozicija in njeni podporniki od vlade v Damasku zahtevajo, naj preneha s silovito ofenzivo proti upornikom na območju Alepa na severu Sirije.
Asad je za AFP je povedal, da je cilj ofenzive prekinitev dobavnih poti med Alepom in Turčijo, od koder da prihajajo zaloge za teroriste.
Ofenziva na območju Alepa je v zadnjih dneh z domov pognala več deset tisoč ljudi, ki so se podali proti Turčiji, kar bi lahko še dodatno okrepilo begunsko krizo. Tako bi se lahko še več beguncev podalo na pot v Evropo.
Sirski predsednik je krivdo za begunce pripisal Evropi. Po njegovem prepričanju so evropske vlade odgovorne za migracije, saj teroristom dajejo kritje, proti Siriji pa so uvedle sankcije. Vlade evropskih držav je zato pozval, naj zagotovijo pogoje, da bi se sirski begunci vrnili domov.
Asad je v intervjuju še zavrnil najnovejše očitke Združenih narodov, da je njegova vlada zakrivila vojne zločine preko "iztrebljanja" zapornikov v svojih zaporih. Sirski predsednik trdi, da so očitki "spolitizirani" in ne temeljijo na dokazih.