Končanje sovražnosti naj bi veljalo za vse vpletene strani, ne pa tudi za skrajneže terorističnih skupin Islamska država in Fronta al Nusra. Namen prekinitve sovražnosti je obnova mirovnega procesa in ustavitev eksodusa sirskih civilistov.
Članice mednarodne podporne skupine za Sirijo so se na intenzivnih večurnih pogovorih tudi dogovorile za takojšnjo pospešitev in povečanje dostave humanitarne pomoči, je sporočil Kerry.
Dodal je, da bodo začeli dostavo pomoči izvajati ta teden, najprej na območja, kjer je ta najbolj potrebna, med drugim v vrsto obleganih vasi, nato pa vsem ljudem po Siriji, še posebej v obleganih in odročnih krajih.
Kerry je ob tem opozoril, da bodo rezultate dogovora ocenjevali na podlagi dogajanja na terenu in ne po besedah na papirju.
Sirska vlada mora sprejeti ustrezne ukrepe
Lavrov pa je izpostavil, da je zdaj na sirski vladi in sirski opoziciji, da sprejmeta ustrezne ukrepe, medtem ko lahko oni vplivajo nanje.
Pojasnil je, da bosta ZDA in Rusija vodili podrobnosti končanja sovražnosti, ki ga je označil kot "prvi korak do bolj trajne prekinitve ognja".
Zahod sicer zahteva tudi takojšnje končanje ruskih letalskih napadov, ki že deset dni spremljajo obsežno ofenzivo sirskih vladnih sil proti upornikom v Alepu, ki je povzročila eksodus več deset tisoč ljudi. Zahod namreč podpira zmerno opozicijo, predvsem Sirsko svobodno vojsko, ki je bila prva žrtev ruskih bomb.
Danes se bo sestala delovna skupina pod vodstvom ZN
V Ženevi se bo danes popoldne sestala delovna skupina predstavnikov 17 držav pod vodstvom Združenih narodov, ki bo uresničevala humanitarni del doseženega dogovora. Srečevala se bo enkrat tedensko. Kot je danes pojasnila tiskovna predstavnica posebnega odposlanca ZN za Sirijo Staffana de Misture, Khawla Mattar, bo ta delovna skupina nadzirala dostavo pomoči, vključno s pritiskom na režim v Damasku, da odpre poti, saj je doslej ugodil le okoli desetim zahtevam ZN od skupno 116 za dostop.
Ob tej delovni skupini so sicer članice mednarodne podporne skupine za Sirijo oblikovale še drugo, ki bo pripravila "podrobnosti za dolgoročno, vzdržno in trajno prekinitev nasilja," je povedal Kerry.
Mirovna pogajanja o Siriji, ki so jih prekinili v začetku meseca zaradi omenjene ofenzive na Alep, se bodo nadaljevala, takoj ko bo mogoče, je še povedal Kerry. Lavrov pa je dodal, da se morajo pogajanja nadaljevati brez ultimatov in predpogojev.
Moskva predvsem zavrača, da bi bil pogoj odhod sirskega predsednika Bašarja al Asada z oblasti, medtem ko Zahod vztraja, da z njim na oblasti ni mogoča trajna rešitev za Sirijo. Sirska opozicija pred nadaljevanjem pogajanj, ki je za zdaj predvideno 25. februarja, zahteva konkretno izboljšanje humanitarnih razmer in končanje bombardiranj.
Sirska opozicija je danes previdno podprla končanje sovražnosti v Siriji. Glavna sirska opozicijska skupina, Visoki pogajalski odbor, je sporočil, da "načeloma" pozdravljajo to delno premirje, ki naj bi vstopilo v veljalo v tednu dni. "Kar potrebujemo pa so dejanja, ne samo besede," je dejal tiskovni predstavnik odbora Salim al Muslat ter poudaril, da so siti obljub.