Svet

Vojak, vohun in žrtev spolnih zlorab bi lahko bil tudi vaš otrok, če bi živeli drugje

STA
12. 2. 2016, 08.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti vključevanju otrok v oborožene skupine. Desettisoče dečkov in deklic sodeluje v oboroženih skupinah v kriznih žariščih po vsem svetu. Od decembra 2013 je bilo samo v Južnem Sudanu v oborožene vrste rekrutiranih 16.000 otrok.

Twitter

Otroci so novačenju v oborožene skupine najbolj izpostavljeni v Kolumbiji, Maliju, Nigeriji, Sudanu, Srednjeafriški republiki, Južnem Sudanu, DR Kongo, Somaliji, Jemnu, Iranu, Siriji, Afganistanu, Mjanmaru in na Filipinih.

Kot opozarjajo v Unicefu, imajo otroci v oboroženih skupinah različne vloge, med drugim so vojaki, kuharji, nosači, kurirji in vohuni, obenem pa so tudi žrtve spolnih zlorab.

Nekatere otroke ugrabijo ali jih prisilno rekrutirajo, spet drugi so v sodelovanje v oboroženih skupinah primorani zaradi revščine, grožnje politične ali družbene izključenosti ali želje po maščevanju zločinov, ki so bili storjeni nad njihovimi družinami.

A v vsakem primeru je vključenost otrok v oborožene skupine in njihova rekrutacija v vojaške namene huda kršitev otrokovih pravi in mednarodna skupnost si mora prizadevati za prenehanje teh zlorab, poudarjajo v Unicefu.

Unicef si v sodelovanju s partnerskimi organizacijami prizadeva za izpustitev vseh otrok vojakov iz oboroženih vrst in jim pomaga pri njihovi reintegracijo v družbo. V lanskem letu je dosegel izpustitev več kot 10.000 otrok iz oboroženih skupin in 8.000 otrokom pomagal pri reintegraciji v domače okolje.