Kot je sporočila londonska policija, njihova odločitev odseva potrebo po "uravnoteženju interesov pravosodja v tem primeru s tveganji za varnost Londončanov in vseh, ki jih varujemo".
Kot pri vseh javnih službah so omejena tudi sredstva policije, so poudarili. "Pri toliko različnih kriminalnih in drugih grožnjah mestu, ki ga varujemo, menimo, da trenutna razporeditev policistov ni več sorazmeren ukrep."
Obenem vendarle dodajajo, da si bodo še naprej prizadevali za aretacijo Assangea. "Čeprav v primeru, da Assange zapusti veleposlaništvo, nobena taktika ne zagotavlja uspeha, bo policija izvajala številne odkrite in prikrite taktike za njegovo aretacijo," so sporočili po poročanju BBC.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Švedska zahteva izročitev Assangea, ker ga hočejo zaslišati v zvezi z obtožbami posilstva. Te imajo desetletni zastaralni rok, ki se izteče leta 2020. Assange se je na ekvadorsko veleposlaništvo po azil zatekel leta 2012, ko je izgubil bitko proti izročitvi. Če prostore zapusti, mu grozi aretacija.
Stalna prisotnost policije pred veleposlaništvom je britanske davkoplačevalce doslej stala več kot 13 milijonov evrov, kar je bilo v državi deležno številnih kritik.
44-letni Avstralec se sicer tudi boji, da mu primeru odhoda naposled grozi celo izročitev ZDA in posledično sojenje zaradi objave na stotine tisočev zaupnih vojaških in diplomatskih dokumentov leta 2010.