Omenjene kršitve je naštela platforma Mapping Media Freedom, ki jo je maja 2014 s podporo Evropske komisije ustvarila organizacija Index on Censorship ter jo od maja letos skupno upravljajo Novinarji brez meja in Evropska zveza novinarjev.
Ta platforma, ki beleži grožnje in napade na novinarje, je od začetka maja do konca septembra ugotovila 285 kršitev medijske svobode po Evropi, od tega največ v Turčiji (40), Italiji (38) in na Madžarskem (20).
"Več novinarjev je v Evropi vsak dan tarča napadov v povezavi z njihovih delom, v nekaterih primerih celo v srcu regije, ki naj bi spoštovala vladavino prava," je povedala Alexandra Geneste iz vrst Novinarjev brez meja.
Organizacija je kot problematično državo izpostavila Turčijo, kjer da se v času do bližajočih se predčasnih parlamentarnih volitev medijska svoboda slabša, ugotovljenih pa je bilo več primerov racij medijskih organizacij ter aretacij in deportacij novinarjev.
Tudi v Italiji se položaj novinarjev po oceni Novinarjev brez meja slabša, številne primere kršitev medijske svobode pa predstavljajo grožnje mafije medijskim delavcem ali tožbe politikov in podjetnikov zaradi domnevnega obrekovanja.
Od 285 kršitev pa so jih 55 zabeležili v državah nekdanje Jugoslavije. V Sloveniji so zabeležili le eno kršitev.