Svet

Evropski parlament podprl premestitev 120.000 beguncev

STA
17. 9. 2015, 12.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Evropski parlament je danes na izrednem glasovanju v Bruslju podprl predlog Evropske komisije za premestitev 120.000 beguncev iz Italije, Grčije in Madžarske po drugih članicah EU. Tako sta obe instituciji, parlament in komisija, posredovali članicam unije jasno sporočilo, da je nujno ukrepati takoj.

Reuters

Notranji ministri EU namreč v ponedeljek na izrednem sestanku v Bruslju niso uspeli doseči želenega dogovora o premestitvi 120.000 beguncev zaradi stališč Češke, Slovaške, Madžarske in Romunije. Še enkrat bodo poskusili v torek.

Da bi pritisnil na članice, je Evropski parlament o predlogu za premestitev 120.000 beguncev glasoval po nujnem postopku že danes, čeprav je v primeru prvega predloga za premestitev 40.000 beguncev najprej počakal na dogovor članic in nato izrekel mnenje. Mnenje parlamenta sicer ni zavezujoče.

Predstavnik Zelenih Philippe Lamberts je ob tem danes opozoril, da bi moral parlament v primeru, če bi bil končni dogovor članic občutno drugačen od predloga komisije, ki so ga podprli danes, še enkrat izreči svoje mnenje.

Predlog komisije so podprli tudi italijanski predstavniki evroskeptične Evrope svobode in neposredne demokracije (EFDD), ki je bila sicer proti. Sopredsednik skupine Nigel Farage je menil, da je odpreti vrata neskončnemu številu beguncev in s tem sprožiti eksodus biblijskih razsežnosti povsem nerazumno.

Z današnjo odločitvijo parlamenta sta obe instituciji, komisija in parlament, posredovali jasno sporočilo članicam, da je nujno ukrepati takoj, je poudaril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans.

Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz pa je ob današnjem glasovanju izpostavil, da je luksemburškega premierja Xavierja Bettela v pismu pozval k čimprejšnjemu izplačilu finančnih sredstev, predvidenih v pomoč Libanonu, Jordaniji in Turčiji. Pismo je naslovil na Bettela, ker Luksemburg v drugi polovici leta predseduje Svetu EU.

Vodja evropskih liberalcev Guy Verhofstadt, ki je že v sredo opozoril na potrebo po krepitvi finančne pomoči za soočanje z begunsko krizo zunaj EU, je ob tem poudaril, da je bilo od več milijard, namenjenih v pomoč omenjenim trem državam, izplačanih le nekaj milijonov.

Od predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska se sicer danes pričakuje sklic izrednega vrha EU za prihodnjo sredo, dan po izrednem sestanku notranjih ministrov.

Tudi če se ministri dogovorijo o premestitvi 120.000 beguncev, je namreč še ogromno drugih izjemno perečih vprašanj, na primer potreba po krepitvi finančnih sredstev pri soočanju s krizo, ustrezna obravnava beguncev v vstopnih članicah unije na podlagi pristopa "hot spots" in odnos s Turčijo.