Svet

Dačić: Gre za selitev narodov

Ž.K.
28. 8. 2015, 18.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Včeraj je na Dunaju potekala konferenca o Zahodnem Balkanu, katere glavna tema so bili begunska kriza in načini njenega reševanja, saj je t. i. balkanska pot postala glavna pot za naraščajoče število beguncev, ki si prizadevajo doseči EU.

sta

Vrata v EU morajo za regijo Zahodnega Balkana ostati odprta, da bo EU ostala najuspešnejši mirovni projekt sveta, sta v prispevku za medije ob konferenci o Zahodnem Balkanu na Dunaju zapisala zunanja ministra Nemčije in Avstrije Frank-Walter Steinmeier in Sebastian Kurz. Dodala sta, da je EU brez Zahodnega Balkana vsekakor nepopolna.

Trajnost in stabilnost

»Naša prizadevanja, da Zahodnemu Balkanu nudimo evropsko perspektivo, ostajajo pomemben dejavnik, da se v regiji zagotovi trajna stabilnost in se zaključi tranzicija političnih sistemov, gospodarstev in družb,« sta zapisala ministra.

Pospešitev reform

Kot cilje konference o Zahodnem Balkanu sta izpostavila prikaz napredka v tej regiji, krepitev evropske perspektive za države regije ter pospešitev reform in spodbujanje sodelovanja v regiji.

Konferenca je posebno pozornost posvetila dejstvu, da je zahodna balkanska pot postala glavna pot za naraščajoče število beguncev, ki si prizadevajo doseči EU. Ob tem sta zatrdila, da te države niso prepuščene same sebi in da se bodo pogovarjali, kako lahko tako EU kakor posamezne države članice podprejo države Zahodnega Balkana pri njihovih prizadevanjih za boljši nadzor meja in za boljše azilne sisteme.

Glavna tema so begunci

»Gre za selitev narodov,« je bil v pogovorih oster srbski zunanji minister Ivica Dačić, ki je poudaril, da je Srbija tako kot Makedonija tranzitna država, a nosi veliko breme. »K nam prihajajo emigranti iz EU in odhajajo v EU,« je dejal in vprašal, kako bo unija rešila to vprašanje. »Ker v EU nimate ustrezne strategije, plačujemo mi,« je bil kritičen, ob tem pa je menil, da bo za oktober napovedana konferenca o begunski krizi organizirana prepozno.

Po Dačićevih besedah v Srbijo in Makedonijo vsak dan pride okoli 2000 beguncev, za katere se trudijo kar najbolje poskrbeti. »A v Srbiji je že 44.000 beguncev iz prejšnjih vojn in 220.000 notranje razseljenih s Kosova. Torej imamo več begunskih kriz in ne moremo se ukvarjati le z njimi, to bi bilo nepravično do naših ljudi.«

Poseben položaj Makedonije

Na poseben položaj Makedonije v begunski krizi kot nečlanice unije, v katero prihajajo begunci iz EU, je opozoril tudi vodja makedonske diplomacije Nikola Poposki. Dejal je, da je v minulih dneh v državo prišlo do 4000 beguncev dnevno, kar je za Makedonijo velika obremenitev, visoki komisariat ZN za begunce pa napoveduje, da jih bo v prihodnje prišlo do 3000 na dan. »Nihče naj nima iluzije, da se bo to rešilo, razen če se v Evropi dogovorimo,« je poudaril in dodal, da je treba ukrepati zdaj.

»Da iz EU prihajajo begunci v nečlanico, je sramotno,« je izpostavil Kurz ter pozval k ukrepanju. Pri tem je bil posebej kritičen do Grčije, ki begunce kar z avtobusi vozi na mejo z Makedonijo.