Svet

Pariz in London: Končanje krize v Calaisu prva prioriteta

STA/J.P.
2. 8. 2015, 10.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

London in Pariz sta se danes javno zavezala, da bosta naredila vse za končanje krize v Calaisu, kjer se skuša na tisoče migrantov preko predora pod Rokavskim prelivom prebiti iz Francije v "obljubljeno" Veliko Britanijo. Obenem sta pozvala druge države EU, naj jima pomagajo v spopadu z valom migrantov, ki derejo v Evropo.

Avstrijska policija

Skupno izjavo sta danes v francoskem časniku Journal Du Dimanche in britanskem Telegraphu objavila britanska notranja ministrica Theresa May in njen francoski kolega Bernard Cazeneuve. "Soočanje s to situacijo je glavna prioriteta britanske in francoske vlade. Zavezani in odločeni smo, da jo rešimo in da jo rešimo skupaj," sta zapisala ministra.

Državi sta v zadnjem času močno okrepili varnostne ukrepe na francoskem koncu predora pod Rokavskim prelivom. Francija je v Calaisu namestila že več kot 600 dodatnih policistov, ki lokalnim kolegom pomagajo preprečevati vdore migrantov v predor. Policistom pomagajo tudi zasebni varnostniki, poroča britanski BBC.

Poleg tega sta se britanski premier David Cameron in francoski predsednik Francois Hollande v petek po telefonu dogovorila za še dodatne ukrepe, kot so namestitev dodatnih nadzornih kamer in varnostnih ograj ter napotitev še več francoskih policistov. Velika Britanija je v ta namen obljubila deset milijonov evrov.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kot sta v izjavi poudarila Mayeva in Cazeneuve, vsi ti ukrepi pošiljajo "jasno sporočilo", da "je naša meja varna in ni nobene lahke poti v Veliko Britanijo". "Naše ulice niso tlakovane z zlatom," sta še zapisala.

V minulih dneh se je močno okrepilo število migrantov - ti prihajajo večinoma iz Sirije, Libije, Eritreje, pa tudi iz drugih afriških in bližnjevzhodnih držav -, ki skušajo vdreti na železniški terminal Eurotunnela in se preko predora prebiti do Otoka. Več teh poskusov se je končalo tragično, s hudimi poškodbami in celo smrtmi.

Kot opozarjata ministra, ne gre le za dogajanje v Calaisu, ampak smo soočeni z "globalno migrantsko krizo", ki terja ukrepanje tudi drugih držav članic EU, unije kot celote in mednarodne skupnosti. Nagovoriti je treba osnovne vzroke ter predvsem zmanjšati število ekonomskih migrantov, ki prihajajo v Evropo iz Afrike, sta zapisala.