Slovenija

Laško v roke Heinekenu v prihodnjih mesecih

STA/J.P.
2. 8. 2015, 09.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Prodaja večinskega deleža Pivovarne Laško nizozemskemu pivovarju Heinekenu - pogodba o prodaji je bila podpisana aprila - bo končana v prihodnjih mesecih. Kdaj, je odvisno od presoje regulatorja konkurence. AVK s presojo koncentracije šele začenja, odločila bi lahko v dveh ali treh mesecih.

Arhiv Svet24

Heineken je za presojo koncentracije sicer zaprosil evropskega varuha konkurence. Evropska komisija v takšnem postopku obvesti pristojne organe za varstvo konkurence v članicah, ki bi sicer odločali v teh primerih, posamezni organi pa potem odločijo, ali bodo to pristojnost prevzeli ali jo prepustili komisiji.

S tem predlogom se morajo strinjati vsi organi držav, ki bi sicer odločali, slovenska agencija za varstvo konkurence (AVK) se s tem ni strinjala in bo tako koncentracjo presojala sama, je za STA pojasnil direktor AVK Andrej Krašek. Heineken je tako sredi julija pri AVK priglasil koncentracijo.

V EU morajo po Kraškovih pojasnilih poleg Slovenije o tem odločati še v Avstriji in na Madžarskem, zunaj EU pa v Srbiji, BiH, Makedoniji in Črni gori.

Koliko časa bo presoja vzela AVK, Krašek težko ocenjuje. "Če ne bo prišlo do pogajanj o korektivnih ukrepih, traja postopek praviloma dva ali tri mesece," je dodal.

AVK bo presojala o trgu piva. Zadnji pri AVK ugotovljen tržni položaj v koncentraciji udeleženih podjetij je iz leta 2005 - Pivovarna Laško je imela takrat več kot 90-odstotni tržni delež, Heineken pa nekaj več kot enoodstotnega. Stanje se je od takrat spremenilo, vendar AVK uradnih podatkov o tem trenutno nima.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

AVK bo v postopku ocenila tržne deleže in položaj drugih konkurentov. "Predvsem, ali so kljub sedaj majhnim deležem sposobni zagotoviti velike dobave in bodo torej lahko imeli trgovci in gostinci na voljo tudi druge dobavitelje," je pojasnil prvi mož regulatorja konkurence.

Poleg tega bodo v postopku po Kraškovih pojasnilih ugotavljali pripadnost blagovnim znamkam piva, obstoj morebitnih ekskluzivnih pogodb distribucije piva, višino transportnih stroškov, pomen oglaševanja in podobno.

Konzorcij prodajalcev 51,11-odstotnega deleža v Pivovarni Laško, v katerem so Družba za upravljanje terjatev bank, Kapitalska družba, Alpen invest, Abanka, KD Skladi, NKBM, Zavarovalnica Triglav, Banka Koper in Sklad obrtnikov in podjetnikov, je s Heinekenom pogodbo o prodaji podpisal aprila. Za delnico bo plačal 25,56 evra, skupaj pa bo za omenjeni delež oz. 4.471.054 delnic odštel 114,8 milijona evrov.

Heineken bo po zeleni luči regulatorja objavil prevzemno ponudbo za Laško.

V Heinekenu so ob podpisu pogodbe zatrdili, da pivovarn v Laškem in Ljubljani nimajo namena zapirati, ohranili bodo tudi blagovni znamki Zlatorog in Union. Poleg tega so zatrdili, da bodo v Laško prinesli znanje in družbi pomagali pri nadaljnji rasti ter okrepili položaj skupine Laško na domačem trgu in omogočili širitev v regiji.