Svet

Tetraplegika bi odklopili z aparata

STA/M.J.
5. 6. 2015, 14.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Evropsko sodišče za človekove pravice (ECHR) je danes pritrdilo odločitvi francoskega pravosodja, ki je dalo zeleno luč, da 38-letnega tetraplegika Vincenta Lamberta odklopijo z aparata, ki ga ohranja pri življenju. Gre za odločitev, ki v Evropi predstavlja prelomnico, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

STA
Fotografija je simbolična

Sodniki evropskega sodišča so z 12 proti pet glasovali v prid odločitvi francoskega sodišča iz junija 2014, in s tem odločili, da to ni kršilo evropskega prava.

Evropsko sodišče s sedežem v Strasbourgu je sprejelo odločitev, zoper katero pritožba ni mogoča. To pomeni, da morajo zdravniki prekiniti intravenozno hranjenje 38-letnika, žrtve avtomobilske nesreče iz leta 2008. Po navedbah AFP, da bi lahko starši še prek drugih sredstev preprečili izklop aparata.

Ta primer je razdelil Lambertovo družino, saj so se Lambertovi starši in dva otroka odločili za ohranjanje pri življenju, medtem ko so drugi Lambertovi bratje in sestre ter njegova soproga Rachel zahtevali izklop aparata.

Mati medtem vztraja, da pozna svojega otroka in da je pri sinu opazen napredek, kot je goltanje sline in dvigovanje noge. Prepričana je, da sin le potrebuje boljšo nego, zato ga želi premestiti v drugo bolnišnico.

Po drugi strani Lambertova soproga Rachel meni, da njen mož "nikoli ne bi želel ostati v takšnem stanju". "Ohranjanje pri umetnem življenju je neznosno v primerjavi s tem, kakšen človek je bil," je dodala.

Evtanazija v Franciji ni zakonita, a Francois Hollande je leta 2012 obljubil, da se bodo lotili tega vprašanja. Tako so marca letos poslanci z veliko večino podprli zakon, ki dovoljuje zdravnikom, da trajno bolne ljudi uspavajo.

Pomoč pri samomoru je zakonita v Švici, Belgiji, Luksemburgu in na Nizozemskem, pa tudi v nekaterim ameriških zveznih državah, kot so Vermont, Oregon in Washington.